www.rashlanut-refuit.org

פסק דין העוסק בלידת יולדת ולדנית והתפתחות תשניק סב לידתי - האם רשלנות?

פסק דין העוסק בלידת יולדת ולדנית והתפתחות תשניק סב לידתי - האם רשלנות?

התובע מס’ 1 נולד בתאריך 1.11.1999. מסע הלידה היה ארוך ומייגע. שעות ארוכות חלפו והלידה לא התקדמה. לקראת סוף התהליך, ניסו לחלצו מרחם אמו באמצעות שולפן (לידת ואקום) ולבסוף, הוא חולץ באמצעות ניתוח קיסרי. מיד לאחר לידתו, התובע אובחן כסובל מנזק מוחי שמקורו בתשניק סב לידתי. האם מקור הנזק של התובע נבע כתוצאה מרשלנות רפואית בלידה, או שמא מדובר בפגם גנטי מולד?

 

המחלוקת הניטשת בין הצדדים, הינה בשאלת המקור לנזק הנוירולוגי הקשה ממנו סובל התובע, האם מומיו נגרמו כתוצאה מתשניק סב-לידתי, שמקורו ברשלנות רופאי בית החולים "סורוקה", החוסה בצל קורת שרותי בריאות כללית, או שמא, לא דבקה רשלנות בפעולות הצוות הרפואי במהלך הלידה, והנזק נגרם כתוצאה ממקור אחר, שאינו טמון בלידה אלא בפגם גנטי, מטבולי או סיבוך אחר שנוצר במהלך ההיריון, ובאם ייתכן שמקור הנזק משניהם גם יחד? כמו כן, האם מדובר במקרה של רשלנות רפואית בהריון?

האם רופאי בית החולים התרשלו?


1. גורמי סיכון רבים חברו להריונה של התובעת, שהוגדר כהיריון בדרגת סיכון גבוה. המדובר ביולדת וולדנית מבכירה, שזה לה ההיריון התשיעי, גילה מבוגר (בת 37) והיא סוכרתית. בנוסף, ממדי גופה צרים והערכת משקל היילוד נצפתה להיות גבוהה, למצער, יחסית למידותיה. הנתונים הללו, על פניהם, הקימו חובת זהירות מוגברת של הצוות הרפואי כלפי התובעים, לנקיטת צעדים למניעת הסיכון הצפוי והשלכותיו על מהלך הלידה. מלכתחילה, היה על הצוות הרפואי לנקוט משנה זהירות כלפי היולדת ולהעניק לה טיפול החורג מסטנדרט הטיפול המקובל ביולדת "רגילה".


2. הגישה המקובלת בפסיקה, ביחס ליולדות וולדניות, היא לבצע בהן ניתוח קיסרי. לידה וגינאלית ביולדת וולדנית מסכנת את שלום העובר, בשל קצב התפתחותה האיטי שמקורו ברפיון שרירי הרחם.


3. יחד עם זאת, בענייננו מדובר ביולדת, אשר ילדה את שמונת ילדיה הקודמים בלידות וגינאליות ועל כן, ההחלטה לנסות ולהתחיל את הלידה בדרך הטבע, אינה נגועה ברשלנות, ואין לראות בה חריגה ממתחם חובת הזהירות הסבירה. הערכת משקלו של העובר, על פניה היתה סבירה אף היא ועמדה בסטנדרט המקובל ולראיה, משקלו לא חרג מתחום הארבעה ק"ג.


4. אולם, לנוכח גורמי הסיכון הרבים, היה על הצוות הרפואי לעמוד על המשמר ולשקוד על קיומם של אמצעי זהירות, להבטחת תקינותה של הלידה. בשעה 11:30, עם הופעתן של האטות רבות, הגם שעדיין לא חמורות ובהינתן קצב איטי מאוד של התקדמות הלידה, היה נכון להפסיק את מהלך הלידה ולבצע ניתוח קיסרי, הגם שבשלב זה, עדיין לא היה מדובר בכורח. בהגיע השעה 13:05, תמונת המצב הראתה מצוקה עוברית של ממש ועל כן, בשלב זה, היה על הצוות הרפואי לחלץ את העובר מהרחם, ללא דיחוי – באמצעות ניתוח. ההחלטה לבצע לידת ואקום באותה שעה (13:05) או בסמוך לה, היתה נמהרת ובלתי סבירה.


5. תרשים המוניטור הסתיים בשעה 13:05. בדו"ח המעקב אין דיווח בין השעות 12:25 ל - 13:25. ידוע, כי במהלך השעה הזו, בוצעו ניסיונות לשלוף את העובר באמצעות שולפן. גם אלו לא תועדו. דועה ההלכה הפסוקה לפיה, מחדל ברישום, המונע מתובע ומבית המשפט ראיה אוטנטית בעלת משקל יגרום להעברת נטל הבאת הראייה לכתפי הנתבע.


6. הכלל הרגיל בדיני הנזיקין הוא כי על התובע להוכיח את הקשר הסיבתי בין ההתרשלות לנזק, לפי מאזן ההסתברות. עמד בנטל - יפוצה על מלוא הנזק; לא עמד, תביעתו תידחה. עם זאת, בעניינים מסוימים, שללה הפסיקה בישראל גישה של "הכל או לא כלום" בנזיקין, והעדיפה מתן פיצוי חלקי בדרך הסתברותית או בדרך של אומדנא.


7. ברמת ההסתברות, הוכח קשר סיבתי בין רשלנותה של הנתבעת לגרימת הנזק, ברמה גבוהה למדי. אשר על כן, על דרך האומדנא, יש להעמיד את שיעור אחריותה של הנתבעת בגרימת הנזק על 60%. אומדנא, מטבע הדברים, נסמכת על מכלול העובדות שהוכחו וכן, על ההיגיון והשכל הישר.


לסיכום,

 

הצדק החברתי והמשפטי מחייב במקרה דנן חלוקת אחריות, בין מזיק ידוע, אשר התנהגותו העוולתית הוכחה, לבין גורמי נזק אפשריים אחרים, אשר אין דרך לעמוד על זהותם ולבחון את מידת תרומתם לנזק שנגרם. הנתבעת תישא באחריות לנזקי התובעים בשיעור של 60%.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

כיצד יש לחשב פיצויים בעקבות קיצור תוחלת חיים לאחר רשלנות רפואית במסגרת אבחון תסמונת נונאן... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת

אישה הגישה תביעה בגין רשלנות בקבלת הסכמה מדעת לניתוח קיסרי עם קשירת חצוצרות... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

אחת המחלוקות העיקריות אשר ישבו בבסיסה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הייתה - תוחלת חיים עתידית של תובע הסובל מנכות בשיעור 100%... 

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הוגשה 25 שנה לאחר המקרה. האם תתקבל התביעה בבית המשפט? 

לא הוכח תשניק סב לידתי - תביעה בגין רשלנות בלידה נדחתה

השופט ציין כי הוכחת רשלנות רופאי בית החולים הינה כדוגמת מגדל דומינו. על המערערים היה לשכנע את בית המשפט... 

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

האם יולדת אשר הגיעה לבית החולים ושוחררה לביתה מבלי להשאר להשגחה, יכולה לתבוע את המוסד בגין רשלנות רפואית בלידה? 

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

מהתיק הרפואי עלה כי האפניאה הראשונה התרחשה כחמש דקות לאחר שהגיע התינוק ליחידת המעבר. שעת הקבלה במעבר לא תועדה, והייתה למעשה פונקציה של משך הזמן בו שהה התובע בחדר לידה... 

דחיית רשלנות רפואית בלידה מכשירנית

מתיאור האירועים והעובדות שלפנינו עולה כי לידתו של המערער הסתבכה, ללא שהיו לסיבוך זה אינדיקציות מקדימות שיכלו לאפשר היערכות מוקדמת... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

חוט התפירה לאחר הניתוח נפרם - לא רשלנות רפואית

האם כאשר אחד מחוטי התפירה לאחר ניתוח נפרם, ישנה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית? קראו עוד בפורטל... 

איחור בהחלטה על ביצוע ניתוח קיסרי, האם רשלנות?

על שופט הייתה מקובלת דעתו של פרופ’ דוד (המומחה) - שלא היה מקום להמתנה נוספת וכי ראוי היה להחליט על ניתוח קיסרי, וכי אי קבלת החלטה על ביצוע הניתוח בשלב נשוא התביעה, מהווה טעות בניהול הלידה, אשר עולה כדי רשלנות... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...