www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

ע"א 250/08 עזבון המנוחה רובינפלד אסתר נ’ משרד הבריאות

עובדות המקרה


נטען כי המנוחה אסתר רובינפלד ז"ל נפטרה כתוצאה מרשלנות רפואית במחלקה לרפואה גרעינית בבית החולים רמב"ם בחיפה, בעת ביצוע בדיקת מיפוי לב במהלכה איבדה המנוחה את הכרתה ולמעשה לא שבה להכרתה עד פטירתה ביום 5.1.02 מדלקת ריאות.

 

המערערים טוענים כי שגה בית המשפט קמא, בקביעתו כי לא הוכחה על ידם התרשלות הצוות הרפואי במהלך ביצוע הבדיקה. לטענתם, המנוחה הגיעה לבית החולים לצורך ביצוע הבדיקה, כשהיא בריאה ועל רגליה. לטענתם, במהלכה של הבדיקה, אבדה המנוחה את הכרתה, ודי בכך כדי לקבוע את התרשלות הצוות הרפואי שביצע את הבדיקה.

 

עוד נטען כי המנוחה התלוננה מספר פעמים בפני מי מהצוות הרפואי וכי נוכח מצבה הרפואי, ועברה, היה על הצוות הרפואי לנקוט משנה זהירות ולהתייחס לכל תלונותיה של המנוחה, לרבות מעקב אחריה בעת שלב ההמתנה.


האם יש לקבל את הערעור?


1. מטבע הדברים, בתביעות שעילתן רשלנות רפואית, מבוססת עילת התביעה על האמור בחוות הדעת הרפואית עליה נסמך התובע בטענותיו. מכאן, שבעניינים שברפואה, אין לו לתובע אלא מה שקבע המומחה מטעמו.


2. בענייננו, הבסיס לעילת הרשלנות הנטענת כנגד הצוות הרפואי, כפי שבא לדי ביטוי בחוות הדעת ובעדותו של המומחה מטעם המערערים, פרופ’ בן חורין, הוא - העדר התייחסות ראויה של הצוות הרפואי לתלונותיה של המנוחה במהלך כל שלבי הבדיקה.


3. השאלה העובדתית המרכזית שעמדה לדיון בבית משפט, היא האם המנוחה התלוננה בשלב כלשהו עד להתמוטטותה, בפני מי מהצוות הרפואי. בית משפט קמא בחן לעומק שאלה זו, תוך ניתוח מקיף ביותר של מכלול הראיות שבאו בפניו, והגיע למסקנה ברורה כי לא הוכח שהמנוחה התלוננה בשלב כלשהו (למעט בשלב הבדיקה במאמץ שאז התלוננה על עייפות), בפני מי מהצוות הרפואי על הרגשה לא טובה או כל תלונה אחרת.


4. סעיפים 13 ו-14 לחוק זכויות החולה, מסדירים את הסוגיה של הסכמה מדעת לטיפול רפואי. שככלל, נקבע כי ההסבר שקדם להסכמת המטופל לטיפול, יכול ויהיה בעל פה. די לו לבית המשפט שהוא משתכנע כי המטופל הסכים מדעת לקבל את הטיפול הרפואי, בין אם הסכמה זו באה לדי ביטוי בכתובים ובין אם לאו, על מנת שיקבע כי ההסכמה הייתה מדעת.


5. המקרה שלפנינו אינו נופל בגדר המקרים המנויים בתוספת (שהם: ניתוחים (למעט כירורגיה זעירה), צינטורים של כלי דם, דיאליזה, טיפול בקרינה מיננת (רדיותרפיה), טיפולי הפריה חוץ גופית וכימותרפיה לטיפול בתהליכים ממאירים). לפיכך, לא הייתה מוטלת על ד"ר ריספלר החובה לפרט בכתב את הסיכונים הכרוכים בבדיקה. די בכך שבית משפט קמא קבע כי ד"ר ריספלר הסביר למנוחה, עובר לחתימתה על טופס ההסכמה, מהם הסיכונים הכרוכים בבדיקה ומהם הטיפולים האלטרנטיביים, כדי להגיע למסקנה כי המנוחה חתמה מדעת על טופס ההסכמה.


6. מקרים בהם לא נדרשת על פי החוק דרישת הכתב, אזי, העדרו של טופס חתום מעביר את נטל ההוכחה על מתן ההסבר למטופל לרופא. אם עמד הרופא בנטל זה, כי אז נשללת טענת העדר הסכמה מדעת של המטופל.


לסיכום,

 

אין די בהעלאת טענה של העדר הסכמה מדעת ועל הטוען לה להוכיח כי לו אכן היה מקבל את ההסבר המלא, היה נמנע מלבצע את הבדיקה. למותר לציין כי לא רק שעובדה זו לא הוכחה על ידי המערערים בפני בית משפט קמא, אלא שכאמור, היא אף לא נטענה על ידם


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה במהלך ניתוח - הרחבת ניתוח ללא הסכמה

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

דחיית תביעת רשלנות רפואית בטיפול אורולוגיפיצויים בגין כאב וסבל

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - שבירת שן לפני ניתוח בצוואר במהלך אינטובציה

בעקבות ביצוע אינטובציה לפני ניתוח בצוואר, נשברה שן מספר 11 של התובע. האם מדובר ברשלנות רפואית המזכה בפיצויים? 

שיתוק בעקבות רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורלית בצוואר - פסק דין

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

אין די בהעלאת טענה של העדר הסכמה מדעת ועל הטוען לה להוכיח כי לו אכן היה מקבל את ההסבר המלא, היה נמנע מלבצע את הבדיקה... האם לפני בדיקת מיפוי לב יש לקבל הסכמה מדעת מפורטת בכתב? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בגין תוצאות ניתוח גב שבוצע כיאות

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

האם ניתנה הסכמה מדעת לטיפול חדשני בשיטת המכלב?

מהו היקף אחריותו של רופא בנוגע לקבלת הסכמה מדעת לטיפול חדשני. להלן פסק דין בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת טחורים ופוליפים בשיטת מכלב... 

האם טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים נעשה ללא הסכמה מדעת?

בית המשפט קבע כי יש לדחות תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה על ידי תובעת בעקבות טיפול רפואי שניתן לה לאחר תאונת דרכים... 

הסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה - האם רשלנות רפואית?

חובת קבלת ההסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה. האם רשלנות רפואית מצידם של הרופאים המטפלים? 

חובת הגילוי המוטלת על רופא לגבי בדיקה ללא סימנים חיצוניים לעריכתה?

מהי חובת הגילוי המוטלת על חולה, במסגרת דוקטרנית ההסכמה מדעת, בקשר לבדיקה כאשר אין סממנים חיצוניים לעריכתה... 

האם רופאים מוכרחים לידע את החולה לגבי אופציות על ניתוחים בחו"ל?

האם אופציית ניתוח בחו"ל חייבת להגיע לבחינת המטופל? האם במידה ומטופל לא ידע על אפשרות לבצע את הניתוח במקום אחר חוץ מישראל, קיימת כנגד הרופאים עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח? 

נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?

התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית... האם ביצוע ההרדמה לצורך הניתוח נעשה ללא קבלת הסכמה מדעת? 

רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורל ללא הסכמה מדעת

האם אי מתן הסבר מפורט על הסיכונים הכרוכים במתן הזריקה, בהתאם לנסיבות המקרה, עולה כדי רשלנות רפואית בטיפול ללא הסכמה מדעת? 

האם אי ציון סיכון נדיר לפני ניתוח הוא העדר הסכמה מדעת?

כל חולה זכאי לקבל מרופאיו פירוט מלא לגבי סיכונים לפני טיפול או ניתוח. האם רופאים אשר לא סיפרו למטופל לגבי סיכון נדיר חייבים בפיצויים בגין רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - האם שתיקה מפורשת כהסכמה מדעת?

בית המשפט אמנם קיבל את טענותיהם של המערערים על כך שהיו מעוניינים להיוועץ עם רב, אך תשובתו של הרב בוששה להגיע והזמן החל לדחוק. אי לכך, הוכח בבית המשפט כי המערערת לא הביעה כל התנגדות... 

פסק דין העוסק בהעדר הסכמה והעדר רשומה רפואית - ניתוח לטיפול באגודל קופץ

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? תגיות: תופעות לוואי,