www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

ע"א 250/08 עזבון המנוחה רובינפלד אסתר נ’ משרד הבריאות

עובדות המקרה


נטען כי המנוחה אסתר רובינפלד ז"ל נפטרה כתוצאה מרשלנות רפואית במחלקה לרפואה גרעינית בבית החולים רמב"ם בחיפה, בעת ביצוע בדיקת מיפוי לב במהלכה איבדה המנוחה את הכרתה ולמעשה לא שבה להכרתה עד פטירתה ביום 5.1.02 מדלקת ריאות.

 

המערערים טוענים כי שגה בית המשפט קמא, בקביעתו כי לא הוכחה על ידם התרשלות הצוות הרפואי במהלך ביצוע הבדיקה. לטענתם, המנוחה הגיעה לבית החולים לצורך ביצוע הבדיקה, כשהיא בריאה ועל רגליה. לטענתם, במהלכה של הבדיקה, אבדה המנוחה את הכרתה, ודי בכך כדי לקבוע את התרשלות הצוות הרפואי שביצע את הבדיקה.

 

עוד נטען כי המנוחה התלוננה מספר פעמים בפני מי מהצוות הרפואי וכי נוכח מצבה הרפואי, ועברה, היה על הצוות הרפואי לנקוט משנה זהירות ולהתייחס לכל תלונותיה של המנוחה, לרבות מעקב אחריה בעת שלב ההמתנה.


האם יש לקבל את הערעור?


1. מטבע הדברים, בתביעות שעילתן רשלנות רפואית, מבוססת עילת התביעה על האמור בחוות הדעת הרפואית עליה נסמך התובע בטענותיו. מכאן, שבעניינים שברפואה, אין לו לתובע אלא מה שקבע המומחה מטעמו.


2. בענייננו, הבסיס לעילת הרשלנות הנטענת כנגד הצוות הרפואי, כפי שבא לדי ביטוי בחוות הדעת ובעדותו של המומחה מטעם המערערים, פרופ’ בן חורין, הוא - העדר התייחסות ראויה של הצוות הרפואי לתלונותיה של המנוחה במהלך כל שלבי הבדיקה.


3. השאלה העובדתית המרכזית שעמדה לדיון בבית משפט, היא האם המנוחה התלוננה בשלב כלשהו עד להתמוטטותה, בפני מי מהצוות הרפואי. בית משפט קמא בחן לעומק שאלה זו, תוך ניתוח מקיף ביותר של מכלול הראיות שבאו בפניו, והגיע למסקנה ברורה כי לא הוכח שהמנוחה התלוננה בשלב כלשהו (למעט בשלב הבדיקה במאמץ שאז התלוננה על עייפות), בפני מי מהצוות הרפואי על הרגשה לא טובה או כל תלונה אחרת.


4. סעיפים 13 ו-14 לחוק זכויות החולה, מסדירים את הסוגיה של הסכמה מדעת לטיפול רפואי. שככלל, נקבע כי ההסבר שקדם להסכמת המטופל לטיפול, יכול ויהיה בעל פה. די לו לבית המשפט שהוא משתכנע כי המטופל הסכים מדעת לקבל את הטיפול הרפואי, בין אם הסכמה זו באה לדי ביטוי בכתובים ובין אם לאו, על מנת שיקבע כי ההסכמה הייתה מדעת.


5. המקרה שלפנינו אינו נופל בגדר המקרים המנויים בתוספת (שהם: ניתוחים (למעט כירורגיה זעירה), צינטורים של כלי דם, דיאליזה, טיפול בקרינה מיננת (רדיותרפיה), טיפולי הפריה חוץ גופית וכימותרפיה לטיפול בתהליכים ממאירים). לפיכך, לא הייתה מוטלת על ד"ר ריספלר החובה לפרט בכתב את הסיכונים הכרוכים בבדיקה. די בכך שבית משפט קמא קבע כי ד"ר ריספלר הסביר למנוחה, עובר לחתימתה על טופס ההסכמה, מהם הסיכונים הכרוכים בבדיקה ומהם הטיפולים האלטרנטיביים, כדי להגיע למסקנה כי המנוחה חתמה מדעת על טופס ההסכמה.


6. מקרים בהם לא נדרשת על פי החוק דרישת הכתב, אזי, העדרו של טופס חתום מעביר את נטל ההוכחה על מתן ההסבר למטופל לרופא. אם עמד הרופא בנטל זה, כי אז נשללת טענת העדר הסכמה מדעת של המטופל.


לסיכום,

 

אין די בהעלאת טענה של העדר הסכמה מדעת ועל הטוען לה להוכיח כי לו אכן היה מקבל את ההסבר המלא, היה נמנע מלבצע את הבדיקה. למותר לציין כי לא רק שעובדה זו לא הוכחה על ידי המערערים בפני בית משפט קמא, אלא שכאמור, היא אף לא נטענה על ידם


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה במהלך ניתוח - הרחבת ניתוח ללא הסכמה

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בטיפול אורולוגיפיצויים בגין כאב וסבל

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - שבירת שן לפני ניתוח בצוואר במהלך אינטובציה

בעקבות ביצוע אינטובציה לפני ניתוח בצוואר, נשברה שן מספר 11 של התובע. האם מדובר ברשלנות רפואית המזכה בפיצויים? 

שיתוק בעקבות רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורלית בצוואר - פסק דין

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בגין תוצאות ניתוח גב שבוצע כיאות

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן סטוראידים לצורך טיפול בפריצת דיסק

המטופלת טופלה בידי רופא אורטופד בעקבות בעיות פריצת דיסק ולטענתה גרם לה נזקים גופניים. האם הטיפול בסטרואידים הינו רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

פסק דין העוסק בהעדר הסכמה והעדר רשומה רפואית - ניתוח לטיפול באגודל קופץ

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

פסק דין העוסק באי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות - האם רשלנות?

האם אי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות הינו רשלנות רפואית? האם מדובר בעילה להגשת תביעה כנגד רופא אשר טיפל באישה בהריון? 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,