www.rashlanut-refuit.org

פסד דין - רשלנות רפואית במתן פרדינזון לחולה בכצ`ט

פסד דין - רשלנות רפואית במתן פרדינזון לחולה בכצ`ט

5899/04 סרף סימה נ’ ד"ר דוד לברטובסקי


• רשלנות רפואית בשימוש בפרדינזון
• מחלת הבכצ’ט
• רשלנות במעקב על טיפול בפרדינזון
• חובת התייעצות עם ראומטולוג
אשם תורם

עובדות המקרה:

 

התובעת, ילידת 26.4.77, היתה במועדים הרלוונטיים לתביעה זו מבוטחת של קופ"ח מאוחדת. הנתבע הינו רופא, עובד של קופ"ח מאוחדת , מומחה בראומטולוגיה ורפואה פנימית, אשר טיפל בתובעת, עקב מחלת הבכצ’ט, שממנה סבלה. נתבעת נוספת, גם היא עובדת של קופ"ח מאוחדת, היא רופאת המשפחה שטיפלה בתובעת בקביעות, כולל בתקופה הרלוונטית.

 

בסוף שנת 1999 החלה התובעת לסבול מהופעת כיבים בפה ובגניטליה, ומנגעים עוריים. היא אושפזה בביה"ח איכילוב, ושם אובחנה כסובלת ממחלת בכצ’ט. לאחר שטיפול תרופתי בחומרים אחרים, לא סטרואידליים, כגון קולכיצין, לא הפחית את התסמינים, ולא פתר את הבעיה, הומלץ לה, ביום 17.1.00, ע"י הנתבע, על טיפול בפרדניזון, במינון של 30 מ"ג ליממה, עם הורדה של 5 מ"ג כעבור חמישה ימים, והוראה לשוב לביקורת כעבור שבוע. בהמשך להמלצה זו, המשיכה התובעת להיות מטופלת בפרדניזון, במינונים שונים, עד תחילת שנת 2001, להקלת סימני מחלת הבכצ’ט.

 

ב-30.1.01 ילדה התובעת בן. לאחר הלידה, החלה לסבול מרגישות ומכאבים בעמוד השדרה התחתון, והופנתה לבירור. במסגרת זו בוצעה לה ביום 25.3.01 בדיקת CT של עמוד השדרה המותני והגבי, ונמצא תמט חלקי של גופי חוליות D12 ו-L2. בתאריך 3.4.01 בוצע מיפוי עצמות, אשר הדגים מוקדי קליטת יתר במקומות שונים. בבדיקת צפיפות עצם מיום 6.5.01, נמצאה ירידה משמעותית בצפיפות העצם בעמוד השדרה, וירידה בינונית בצפיפות העצם בצוואר עצמות הירך. בצילום עמוד השדרה מיום 29.5.01 נמצא חוסר סידן בולט בחוליות, ונצפו מספר שברי דחיסה אופייניים לשימוש ממושך בקורטיזון בצורת "דג").

 

התובעת טוענת, שהפגיעות שתוארו לעיל נגרמו כתוצאה ישירה מרשלנותם של בעת מתן הטיפול בה, המתבטאת, בין היתר, באלה: אי מתן הנחיות מתאימות לתובעת, אי מתן טיפול מונע לבריחת סידן בצד הטיפול בפרדניזון, אי עריכת מבחן צפיפות עצם במהלך הטיפול, חוסר מעקב אחר מדדים מעבדתיים והדמייה, לצורך הערכת התפתחות אוסטאופניה או אוסטיאופורוזיס, הימנעות מאזהרת התובעת מפני הנזקים העלולים להיגרם במתן טיפול מסוג זה, וחוסר תיאום בעבודה המשותפת ביניהם.

האם יש קשר בין העדר מתן הטיפול המונע בעת טיפול בפרדינזון לבין הנזקים?


בהסתמך על החומר שהיה מונח בפניה, קבעה פרופ’ חצ’ק-שאול מטעם התובעים, שיש קשר ישיר בין העדר מתן הטיפול המונע אוסטאופורוזיס, בעת קבלת הטיפול בפרדניזון, ובין הנזקים שנגרמו לתובעת. הנתבעים, מצדם, לא הגישו חוות דעת נגדית, לסתירת הקשר הסיבתי הנטען, ואף בחקירה הנגדית של המומחית שמטעם התובעת, לא הצליחו לשלול את קיומו של הקשר הנ"ל.

 

אדרבא, ניתן אפילו למצוא חיזוק לקיומו של קשר כזה באישורים הרפואיים שניתנו לתובעת ביום 12.8.03 וביום 16.12.03 ע"י הנתבע, שגם בהם מצויין, כי השברים בגב התחתון מקורם באוסטיאופורוזיס קשה, שנגרם ע"י שימוש ממושך בסטרואידים.

האם חובה לבצע מעקב על טיפול רפואי בפרדינזון?


בית המשפט לא קיבל את טענת הנתבעים, כי המרשמים שניתנו לתובעת סופקו בכל פעם לתקופה קצרה של מספר ימים, אשר אינה מחייבת מעקב. נתון זה אינו בא לידי ביטוי בתיק הרפואי של התובעת, שנוהל אצל הנתבעת. מדובר, אם כן, במקרה נוסף של העדר רשומה רפואית.

 

כיוון שהנתבעים לא הציגו ראיות אחרות לביסוס טענתם זו, קבע בית המשפט כי יש לקבל את עמדתה של פרופ’ חצ’ק-שאול (שהתיק הרפואי הנ"ל היה מונח בפניה בעת עריכת חוות הדעת), שהמינונים שניתנו במקרה זה היו גבוהים וממושכים דיים, כדי לחייב מעקב כלפי התובעת.

 

האם היתה על רופאת המשפחה חובה להתייעץ עם ראומטולוג במסגרת הטיפול?


בית המשפט קיבל את דבריה של פרופ’ חצ’ק-שאול, שדווקא בגלל הידע המועט של רופאי משפחה באשר לחולי בכצ’ט המקבלים סטרואידים, הייתה מוטלת חובה על הנתבעת לקבל ייעוץ מראומטולוג לפני מתן הטיפול לתובעת ובמהלכו.

 

בנוסף – מן התיק הרפואי של התובעת עולה, שהנתבעת אכן הפנתה את התובעת לראומטולוג, מספר פעמים. הפניות אלה מלמדות, שבפועל, הנתבעת ידעה, או הבינה, שמעקב כזה הוא חיוני.

מה החובה של רופא המשפחה כאשר המטופל לא מבצע את הנחיותיו בהקשר פניה לרופא מומחה?


בית המשפט פסק כי בנסיבות אלה, היתה מוטלת על הנתבעת החובה, להתנות את חידוש המרשמים בביצוע המעקבים שאליהם נשלחה התובעת, או לפחות להתייעץ בעצמה עם ראומוטולוג. בהקשר ציין בית המשפט כי העובדה שהנתבעת לא ציינה בתיק הרפואי, שהתובעת אינה ממלאת אחר המלצותיה בעניין המעקבים, וכי היא יידעה אותה על ההשלכות שעשויות להיות לכך, יחד עם העובדה שבהעדר עדות של הנתבעת, גם לא נסתרה טענת התובעת, כי לא קיבלה מן הנתבעת מכתבי הפנייה לצורך המעקבים, תורמת לתמונה הכוללת המתקבלת, שהנתבעת ידעה על חשיבות המעקבים, אך לא פעלה כמתחייב מידיעה זו, ולפי סטנדרטים ראויים, הנדרשים מרופא המודע למה שהייתה מודעת.

האם יש במקרה זה אשם תורם של התובעת?


האם אשם תורם מצידה של המטופלת? בית המשפט רשלנותה של הנתבעת באה לידי ביטוי בכך שלמרות שסברה שמעקב אצל ראומטולוג הוא חיוני, היא לא פעלה כראוי בנושא המעקבים, וזאת, בין היתר, בכך שלא התנתה בכך את המשך הטיפול, ואף לא התייעצה בעצמה עם ראומטולוג. יחד עם זאת, הגיע בית המשפט למסקנה, שלתובעת אשם מסויים בכל הנוגע לאי קיומו של מעקב מתאים אצל ראומטולוג (וכתוצאה מכך, אי ביצוע בדיקות הכרחיות וקבלת טיפול מונע נדרש). זאת משום, שלמרות מה שנאמר לה בקשר לכך, היא לא עשתה את שנדרש ממנה בהקשר זה.

סכומי הפיצויים שפסק בית המשפט:


פיצוי עבור הפסדי השתכרות בעבר- 58,000 ₪ למועד;

פיצוי בגין הפסדי השתכרות בעתיד יעמוד על סכום מעוגל של 200,000 ₪.

פיצויים בגין עזרת הזולת בעתיד- 100,000 ₪

פיצויים בגין נזק לא ממוני- 120,000 ₪ ;

סה"כ 478,000 ₪


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: וגטציה, עצם האולנה, חסר נוירולוגי, MRI, סריקת פנים, מיקרופטלמיה, גרד, טיפולי לייזר,