www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בנוגע לרשלנות רפואית בביצוע אינטובציה - שיתוק במיתר קול

פסק דין בנוגע לרשלנות רפואית בביצוע אינטובציה - שיתוק במיתר קול

תא 2508/04

 

עובדות המקרה


תביעה לפיצויים בגין נזקי גוף שעילתה רשלנות רפואית של בית החולים הסקוטי (אנגלי) בנצרת, שם טופל התובע. לתובע נגרם שיתוק במיתר הקול השמאלי, לאחר ביצוע אינטובציה – החדרת צינור לקנה על מנת לבצע הנשמה מלאכותית - פעולה שנדרשה לצורך הצלת חיים.

 

לטענת התובע בנסיבות המקרה יש להחיל את כלל "הדבר מדבר בעדו" לפי סעיף 41 לפקודת הנזיקין, הואיל ואין לו את היכולת לדעת מה היו הנסיבות שהביאו לקרות הנזק, נזקו נגרם אצל הנתבע תוך כדי ועקב הפעולה הרפואית ואירוע הנזק מתיישב יותר עם המסקנה שהנתבע לא נקט באמצעי זהירות סבירה מאשר עם המסקנה שהוא נקט בזהירות סבירה בעת ביצוע האינטובציה. התובע מוסיף כי הנתבע הפר את ההסכם המפורש או מכללא הקיים בינו לבין הנתבע בדבר מתן טיפול רפואי נאות, סביר ומקובל לפי חוק זכויות החולה.

האם יש לקבל את התביעה?


רשלנות רפואית, ככל רשלנות אחרת, מוצאת ביטויה בסעיפים 35-36 לפקודת הנזיקין, והיא מחייבת חובת זהירות, הפרת חובת הזהירות וגרימת נזק, תוך בחינת הקשר הסיבתי שבין הפרת החובה והנזק שנגרם. חובת הזהירות, כשלעצמה, נבחנת בשני אופנים, הן קיומה של חובת זהירות מושגית והן קיומה של חובת זהירות קונקרטית.


אין ספק כי קיימת חובת זהירות, מושגית וקונקרטית, של הנתבע ביחס לתובע, ובפועל גם לא נטען אחרת. נקודת המוצא העקרונית היא, שביחסים שבין רופא למטופל קיימת חובת זהירות מושגית. באשר לחובת הזהירות הקונקרטית – זו נקבעת על פי מבחן הצפיות במישור הטכני והנורמטיבי. משמעות הדבר היא שיש לבחון את השאלה האם רופא סביר יכול היה לצפות, בנסיבותיו המיוחדות של המקרה, את התרחשות הנזק. רק אם התשובה לשאלה זו תענה בחיוב, כי אז יש לבחון האם רופא סביר גם צריך היה לצפות את התרחשות אותו נזק, שכן רק בגין סיכון בלתי סביר מוטלת חובת זהירות קונקרטית. הגישה היא, על פי רוב, כי מרגע שרופא החל במתן טיפול רפואי, קמה מצדו חובת זהירות קונקרטית כלפי המטופל.


הפרת חובת הזהירות מתרחשת כאשר קיימת סטייה מחובת הזהירות הסבירה הנדרשת מרופא ובעקבות זאת נגרם לחולה נזק. מבחן הרופא הסביר קובע כי: "כדי שהרופא ייחשב כרופא סביר, החלטותיו ופעולותיו צריכות להיות מבוססות על שיקולים סבירים, ברמה מקובלת, כלומר על הרופא לבסס החלטותיו על ידע עדכני הנתמך בספרות מקצועית, בניסיון קודם ובהתאם לנורמות המקובלות באותה עת בעולם הרפואה".


הדבר מדבר בעד עצמו


שלושה תנאים מצטברים, נדרשים לצורך תחולת הכלל הדבר מדבר בעד עצמו: לתובע לא הייתה ידיעה או לא הייתה לו יכולת לדעת מהן הנסיבות שהביאו לאירוע שבו ניזוק, הנזק נגרם על ידי נכס שהיה בשליטתו המלאה של הנתבע, אירוע המקרה מתיישב יותר עם המסקנה שהנתבע התרשל מאשר עם המסקנה שנקט זהירות סבירה.


ענייננו איננו מתאים להחלתו של כלל "הדבר מעיד על עצמו". התנאי השלישי, שעניינו הוכחה בראיות כלליות כי נסיבות המקרה מתיישבות יותר עם קיומה של התרשלות מאשר עם היעדרה, איננו מתקיים. לבית המשפט עצמו אין ידע המאפשר מסקנה כזו ועיון בחוות-הדעת אף הוא אינו תומך במסקנה בדבר התקיימותה של התרשלות סטטיסטית.


האם התרשל הנתבע בעת החדרת הטובוס ?


הוכח בנסיבות המקרה כי שיתוק מיתר הקול השמאלי נגרם כתוצאה של ביצוע האינטובציה.


ככל שמדובר בנזק הנובע מאינטובציה (טענה המוכחשת על ידו), הרי מדובר בנזק יטרוגני (השפעה בריאותית שלילית הנגרמת על ידי טיפול רפואי), שעצם קיומו אינו מקים אחריות. מדובר באינטובציה שבוצעה ביחידה מאולתרת לטיפול נמרץ וזאת לאור הבהילות והדחיפות שהצריכו נקיטת התערבות רפואית ופעולה שנדרשה להצלת חייו של התובע, וקל וחומר שבמקרה זה יכול להתרחש נזק יטורוגני. ניתן לראות בנזק זה התממשות של סיכון סביר, שאין עוולת הרשלנות באה להטיל אחריות בגינו.


האם התרשל הנתבע משלא ערך תיעוד מלא של פעולת האינטובציה?


הנתבע התרשל משלא תיעד את ביצוע פעולת האינטובציה בזמן אמת. רק כ- 8 חודשים לאחר ביצוע האינטובציה, לאחר שהוגשה תביעה על ידי התובע ולבקשת ב"כ הנתבע, תיעד ד"ר ח' את האינטובציה כחלקה. אכן העדר רישום יכול לנבוע מכך שהאינטובציה הייתה חלקה, אך העדר רישום יכול גם לנבוע מהתרשלות בעצם העובדה שלא נרשמו הבעיות שעלו במהלך האינטובציה.


יחד עם זאת, בוודאי שאין קשר בין הנזק שנגרם – שיתוק במיתר הקול השמאלי – לבין העדר רישום בזמן אמת.


העדר הרישום אין בו גם כדי להעביר את נטל ההוכחה לנתבע. לאור העובדה שהוכח בענייננו כי הנתבע לא התרשל בביצוע האינטובציה, העדר הרישום לבדו אין בו כדי להטיל אחריות על הנתבע או להעביר את נטל ההוכחה.


לסיכום,

 

יש לדחות את התביעה. הגם שלתובע, נגרם שיתוק של מיתר הקול השמאלי, לא הוכח כי נזק זה, נגרם כתוצאה מהתרשלות – חריגה כלשהי מסטנדרט הזהירות הנדרש - בביצוע האינטובציה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: לידת ואקום, נסיגת חניכיים, שיניים תותבות, כריתת טפולות, מחלה גנטית, המופילה סוג A, בדיקה סונוגרפית, לימפומה,