www.rashlanut-refuit.org

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

תא 3424/08 

עובדות המקרה


המשיבה הגישה כנגד המבקשת תביעה נזיקית בעילה של רשלנות רפואית. במסגרת התובענה עתרה המשיבה, כי המבקשת תפצה אותה בגין נזקים אשר נגרמו לה, לטענתה, בשל התרשלות המבקשת. בכתב התביעה טענה המשיבה, כי בשנים 1998 ו- 2000 היא עברה אצל המבקשת, קופת חולים, בדיקות ממוגרפיה אשר פורשו כתקינות.

 

בשנת 2001 עברה בדיקה נוספת אשר במסגרתה התגלה אצלה ממצא ממאיר, חודרני, רב מוקדי. לטענתה, בבדיקה שנערכה לה בעקבות האבחון האמור נאמר לה, כי ניתן היה לזהות קיומו של גוש חשוד כבר בבדיקות הממוגרפיה משנת 1998 ו- 2000.

 

לטענת המשיבה, המבקשת ו/או רופאיה התרשלו בטיפול בה ובאבחנת מחלתה ובנסיבות אלו התפשטה מחלתה והיא נאלצה לעבור טיפולים אשר היו נמנעים אודות לגילוי מוקדם. המבקשת עותרת, כי בית המשפט יורה על דחיית התובענה על הסף. לטענתה, המשיבה לא עברה את בדיקות הממוגרפיה דרכה, כי אם במכון מור המהווה אישיות משפטית עצמאית נפרדת ושונה מהמבקשת.


האם יש לקבל את הבקשה?


1. סעד של סילוק תובענה על הסף הינו סעד מרחיק לכת. לא בנקל ייעתר בית המשפט לבקשה ליתן סעד זה. הלכה היא, כי כאשר על בית המשפט להכריע בבקשה ליתן את הסעד האמור עליו לנהוג בזהירות ולהיעתר לבקשה רק מקום בו ברור, על פי העובדות הנטענות בכתב התביעה, שהתובע לא יהא זכאי לקבל את הסעד המבוקש אף אם יעלה בידו להוכיח את כל טענותיו. יתרה מזאת, לא יינקט סעד דרסטי זה, מקום בו ניתן לכפר על המחדל בדרך של תיקון כתב תביעה לדוגמא על דרך הוספת נתבע נוסף.


2. סעיף 3(ג) לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, קובע כי: "קופת חולים אחראית כלפי מי שרשום בה למתן מלוא שירותי הבריאות שלהם הוא זכאי לפי חוק זה".


3. בהתאם לחוק, בדיקת ממוגרפיה נכללת בסל שירותי הבריאות. בנסיבות אלו, החובה לספק את השירות האמור מוטלת על כתפי קופות החולים ובענייננו, על המבקשת. יתרה מזאת, בהתאם לטענות המשיבה, המבקשת היא שהפנתה אותה לבצע את הבדיקות במכון מור. המבקשת אחראית לספק שירותי בריאות ראויים והיא לכאורה בחרה בנותני שירות חיצוניים לצורך כך ועל כן בשלב זה וטרם נשמעו ראיות בתיק לא ניתן לקבוע חד משמעית, שהמבקשת אינה אחראית לנזקים אשר נגרמים בגין שירותים אלו.


4. לא ניתן לקבוע, בשלב זה, כי אף אם תוכיח המשיבה את מלוא טענותיה המפורטות בכתב התביעה, היא לא תהא זכאית לסעד המבוקש. נראה, כי המחלוקת האם מכון מור או עובדיו התרשלו והאם הנתבעת נושאת באחריות להתרשלות האמורה הינה מחלוקת אשר ראוי, כי תוכרע בין כותלי בית המשפט. בנסיבות אלו, התרשמתי כי המבקשת הינה בעל דין דרוש בתובענה.


לסיכום,

 

על קופת החולים מוטלת החובה לספק בדיקת ממוגרפיה, גם אם היא עושה זאת ע"י נותני שירות חיצוניים. לפיכך, קופת החולים הינה בעל דין הדרוש בתובענה
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.