www.rashlanut-refuit.org

בקשה לפסילת שופטת בגין חשש למשוא פנים - בן זוגה הינו רופא אצל הנתבעת

בקשה לפסילת שופטת בגין חשש למשוא פנים - בן זוגה הינו רופא אצל הנתבעת

האם בית המשפט יפסול את עצמו מלדון בתביעה העוסקת ברשלנות רפואית, וזאת משום שבן זוגה של השופטת מועסק בתור רופא על ידי הנתבעת (שירותי בריאות כללית)? מהם המבחנים הקובעים לפסילת שופט וכיצד מתמודדת מערכת המשפט עם שופט המחליט לפסול את עצמו למרות שאין לכך סיבה בדין?

 

מדובר בבני משפחה אשר הגישו תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון מרובה עוברים ובטיפול בילודים לאחר הלידה. התביעה הוגשה כנגד שירותי בריאות כללית ובפתח ישיבת ההוכחות בבית המשפט הודיעה השופטת כי בן זוגה עובד במסגרת שירותי בריאות כללית, בבית חולים אחר מזה שבנשוא התביעה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
רשלנות רפואית - פסילת חוות דעת רפואית
דחיית בקשה לפסילת מומחה שמונה מטעם בית המשפט

 

בעקבות הודעה זו, ביקש ב"כ המשיבים כי השופטת תפסול עצמה מדיון מתובענה. בית המשפט דחה את הבקשה וקבע כי אין עילה לפסול את בית המשפט משל חשש ממשוא פנים. בקביעתו, ציין בית המשפט כי שירותי בריאות כללית מעסיקה אלפי עובדים, ובן זוגה של השופטת הינו אחד מיני רבים. כמו כן, אין בעיסוקו של בן זוגה של השופטת לבין הנושא נשוא התובענה כל קשר, נכתב בהחלטה.

 

ביום ישיבת ההוכחות השנייה, לאחר שהבקשה לעיכוב ביצוע הדיון נדחתה, הודיע ב"כ שירותי בריאות כללית כי הוא מכיר את בן זוגה של השופטת מתוקף השתתפותם המשותפת בוועדת הלסינקי של בית החולים ביילינסון. ב"כ בני המשפחה טען פעם נוספת, בעקבות הודעה זו, כי בית המשפט חייב לפסול עצמו מהדיון. בקשה זו לא התקבלה אף היא על ידי השופטת אשר קבעה כי ישיבה משותפת של ב"כ שירותי בריאות כללית עם בן זוגה באותה וועדה אינה מחייבת את פסילתה.

 

עם זאת, הצטברות הנתונים הביאה את השופטת לשינוי דעתה ולהחלטה כי עליה להימנע מלשבת בדין בתביעה זו. שירותי בריאות כללית ערערו על החלטה זו של השופטת.

 

לטענת שירותי בריאות כללית, אין כל מניעה שהשופטת תמשיך בשמיעת התיק. שירות בריאות כללית טענה כי משמעות פסילת השופטת הינה הימנעות גורפת של שופטים רבים מלשבת בתיקי רשלנות רפואית בהם מעורכבת המערערת. הערעור אשר הוגש לפתחו של בית המשפט העליון, התקבל.

 

אין חשש למשוא פנים - השופטת תמשיך לדון בתובענה

 

בהחלטת בית המשפט העליון נכתב כי לא אמנם לא בכל מקרה יתערב בית המשפט בהחלטת שופט לפסול עצמו מלדון בהליך מסוים. עם זאת, יש טעם בטענת שירותי בריאות כללית. השופטים קבעו כי לא התקיימה במקרה הנוכחי עילה אשר מצדיקה את פסילת השופטת. אכן, מדובר במקרה של פסילה עצמית של שופטת.

 

קראו עוד בתחום זה:

אובייקטיביות מומחה רפואי במסגרת תביעה ייצוגית נגד חברת תרופות

חוות דעת מקצועית של רופא נתבע במסגרת תצהיר עדות, האמנם?

אישור חוות דעת רפואית למרות ניגוד עניינים קטן

 

השופטים ציינו כי יש להתייחס לתחושותיה האישיות של השופטת בדבר הפסילה. עם זאת, המבחן לפסילת שופט, בין אם מדובר בסירוב לפסילה ובין אם מדובר בפסילה עצמית, הינו מבחן אובייקטיבי. עמדתו של השופט מבחינה סובייקטיבית הינה חשובה אך לא מכרעת.

 

"להתחשבות בעמדת השופט לפסול עצמו יש גבולות. הם נקבעים על פי אמת המידה הידועה והמקובלת של חשש ממשי למשוא פנים", סיכמו השופטים החלטתם, "מן האמור בהחלטת השופטת עולה כי אף היא אינה סבורה שקיימת עילת פסלות לגופה, וכי החלטתה לפסול עצמה מונעת מתחושות סובייקטיביות של המשיבים ולאור הצטברות הנתונים. במקרה דנן לא מתקיים חשש ממשי למשוא פנים בניהול המשפט, המצדיק אובייקטיבית את פסילת בית המשפט לפי המבחנים שנקבעו בפסיקה, שכן לא התקיימה התשתית העובדתית הנדרשת כדי להעלות חשש ממשי למשוא פנים בניהול המשפט".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: חלבון דיסטרופין, חיידקי Strep.Viridans, שתל, ארטרוסקופיה, CAREENING, חומר ניגודי, כדור ויאקוזה, בדיקה רטרוגרדית,