www.rashlanut-refuit.org

פסיכותרפיה שלא על ידי פסיכולוג, האם רשלנות רפואית?

פסיכותרפיה שלא על ידי פסיכולוג, האם רשלנות רפואית?

האם מטפלת משפחתית אשר מעניקה טיפול פסיכולוגית חייבת להיות פסיכולוגית מוסמכת או שמא ניתן להעביר טיפול זה במסגרת הסכמה ממוקדת? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי במסגרת ערעור על החלטת בית משפט השלום. המערער בעניין זה גרס כי המכון אשר העניק לגרושתו, לבנו ולו את הטיפול הפסיכולוגי נהג כלפיו ברשלנות רפואית בטיפול פסיכולוגי. אי לכך, לדבריו מדובר בעילה להגשת תביעה נזיקית להשבת הכספים ובגין הנזקים שנגרמו לו.


בין המערער לבין גרושתו התנהלו במשך מספר שנים הליכים משפטיים בבית הדין הרבני בקשר לבנם הקטין, לרבות הסדרי-משמורת, ביקור וראייה. במסגרת הליכים אלה, עברו בני הזוג אבחון, אשר בסופו ניתנה חוות-דעת מטעם פסיכיאטרים הממליצה כי גרושתו של המערער תקבל טיפול פסיכותרפי. בית הדין הרבני אימץ את ההמלצה וגרושתו של המערער פנתה בעניין לקבלת טיפול. לאחר ראיון ראשוני, הופנתה האישה לטיפול אצל מטפלת משפחתית מוסמכת ובעלת תואר ראשון ושני במחלקה למדעי ההתנהגות.


המטפלת נפגשה עם האישה, המערער ובנם הקטין, והטיפול נמשך בערך כשנתיים. המערער החזיק בטן מלאה על הטיפול והגיש בגינו תלונה לוועדת התלונות לפי חוק הפסיכולוגים. לשיטתו של המערער, המטפלת לא הייתה מוסמכת לתת טיפול פסיכותרפי כפי שנתנה. הוועדה דחתה את התלונה וקבעה כי אין הגבלות על העיסוק בתחום הפסיכותרפיה שכן חוק הפסיכולוגים קובע שההגבלה נכונה רק לגבי העיסוק בפסיכולוגיה. לטענת הוועדה, החוק אינו מגדיר מי הוא המוכשר לשמש בתור מטפל בפסיכותרפיה ועל כן דין התלונה להידחות.

 

במקביל, התובע הגיש תביעה נגד המכון אשר העניק את הטיפול. במסגרת תביעתו טען האחרון כי הוצג בפניו מצג שווא כאילו מדובר במטפלת מוסמכת ומקצועית בתחום. השאלה שעמדה בבסיס תביעתו של המערער הייתה - האם על פי המצב החוקי הקיים במדינת ישראל, מוסמכת בעלת תואר ראשון ושני במחלקה למדעי ההתנהגות, אשר בידה הסמכה כמטפלת משפחתית מוסמכת, רשאית להעניק טיפול פסיכותרפי כפי שנקבע בהחלטת בית הדין הרבני?

 

השופטים במחוזי קובעים - פסיכותרפיה הינה ענף בתוך הפסיכולוגיה


בית משפט השלום דחה את תביעתו של התובע וקבע כי בהתאם לחוק יסוד: חופש העיסוק, רשאי כל אדם בישראל לעסוק בכל תחום, כל אימת של מדובר בהפרה ברורה של חוק בעניינו. אי לכך, בית משפט השלום קבע כי דין החלטתה של הוועדה לחוק הפסיכולוגים לעמוד בעינה. בית המשפט השלום תמך את פסיקתו בסעיף 2(ג) לחוק הפסיכולוגים אשר קובע כי עיסוק בפסיכולוגיה אינו פעולה אשר עשה אדם באקראי או במהלך עיסוקו בתום לב. השופט סבר כי חוק הפסיכולוגים עצמו הוציא מגדר תחולתו עיסוק שברגיל נתון לפסיכולוג, אם הוא נעשה בידי אדם העסוק במקצוע כדין ובתום לב.

 

התובע הגיש ערעור על החלטה זו ולשמחתו בית המשפט המחוזי הפך את פסק הדין וקיבל את הערעור. השופטים קבעו כי פסיכותרפיה מוגדרת כ"כלל שיטות הטיפול בהפרעות נפשיות המבוססות על שימוש באמצעים פסיכולוגיים" (האנציקלופדיה הכללית העברית - כן, עוד יש דבר כזה). כמו כן, נאמר בפסק הדין כי בבסיס השיטה עומדות תיאוריות פסיכולוגיות ואף יש שיטות פסיכותרפיה בהן נעשה שימוש בפסיכואנליזה.

 

על-כן, השופטים קבעו כי אין לקבל את התפיסה שכל אדם, גם שאינו פסיכולוג, יכול לעסוק בפסכיתרפיה. "תפיסה זו הינה בעייתית, בלשון המעטה, וסותרת את הוראת סעיף 2(א) לחוק הפסיכולוגים, התשל"ז-1977 (האוסר על מי שאינו פסיכולוג לעסוק בפסיכולוגיה)", נכתב בפסק הדין.

 

השופט הוסיף כי אם כל אדם רשאי לעסוק בכך, מכוח חוק יסוד: חופש העיסוק, אין כל משמעות לסעיף 2(ג) לחוק הפסיכולוגים. במילים אחרות - הפרשנות הנכונה היא שהפסיכותרפיה, בהיותה סוג של טיפול פסיכולוגי, חוסה תחת הוראות חוק הפסיכולוגים. כמו כן, לפי סעיף 9(ב) לחוק זה, היא יוחדה לפסיכולוג קליני בלבד.


"קשה לקבל את הפרשנות, לפיה כל אדם רשאי לעסוק בפסיכותרפיה, מכוח חוק יסוד: חופש העיסוק, מלבד פסיכולוג, עליו נאסר הדבר בסעיף 9(ב) לחוק הפסיכולוגים. חיזוק לכך אני מוצא בעובדה, שבחוק הסדרת העיסוק במקצועות הבריאות, התשס"ח-2008, על תיקוניו, אין התייחסות לפסיכותרפיה. נראה לי, שהמחוקק מניח שדיסציפלינה זו מוסדרת כבר בחוק הפסיכולוגים", סיכם השופט את דבריו.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: חירור קנה הנשימה, כדור ויאקוזה, דיני נזיקין, קרנית, מונונוקלאוזיס, ניתוח פסטיומה, אינפוזיה, סימפטקטומיה צווארית,