www.rashlanut-refuit.org

פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?

פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?

בשנים האחרונות התפתחה מגמה בעולם המערבי בכלל, ובמדינת ישראל בפרט, אשר במסגרתה פונים אזרחים רבים לשירותיהם של פסיכולוג ו\או פסיכיאטר. תחום רפואת הנפש הפך לאחרונה לנפוץ יותר ויותר ובשערי הקליניקות השונות באים עשרות אנשים מדי יום. פסיכולוג ופסיכיאטר מעניקים לבאים לפניהם טיפול רפואי לכל דבר, ואי לכך הם עלולים לעשותו ברשלנות רפואית תוך פגיעה ממשית במטופל או בבני משפחתו.

 

ככל הרופאים והמטפלים, גם פסיכולוג או פסיכיאטר חבים כלפי מטופלים בחובת הזהירות הקונקרטית והמושגית. ידוע כי חולים רבים, במיוחד כאלה הסובלים ממחלות כגון דיכאון או סכיזופרניה, נושאים את עיניהם למטפל בחרדת קודש. לא אחת הטיפול הרפואי נעשה אגב קבלת החלטות מצד המטפל כגון הפסקה של עבודה, שינוי מערכת יחסים, התמקדות בתחומי עניין שונים ועוד. כמו כן, פסיכיאטרים רבים נוהגים להעניק למטופלים גם טיפול תרופתי בנוסף למפגשים השבועיים.

 

שימו לב, גם פסיכולוג או פסיכיאטר עלול לקבל החלטה שגויה, ובמקום בו המטופל נפגע כתוצאה מהחלטה זו, קיימת עילת תביעה כנגד האחרון בגין רשלנות רפואית.

 

אבחון המחלה ומצבו של המטופל


תפקידו הראשוני של פסיכולוג או פסיכיאטר הינו לקבל אנמנזה רפואית לגבי מצבו של המטופל. עליו לבחון האם הטיפול המתאים לאדם העומד מולו אפשרי במסגרת מפגשים שבועיים או שמא מדובר במצב קשה יותר המצריך תרופות פסיכיאטריות (או אשפוז במקרים קיצוניים).


שימו לב, במידה ופסיכיאטר קיבל החלטה להעניק לחולה טיפול בתרופות אשר אינן מתאימות למצבו הרפואי, או במקום בו אושפז מטופל שלא על פי כל הסימנים הדרושים, יכול להיות שמדובר ברשלנות רפואית.

 

שימו לב לקיומם גם של מקרים הפוכים. במקרים בהם פסיכיאטר לא השכיל לאבחן את מצבו הנפשי המעורער של מטופל, ולא העניק לו את התרופה המתאימה, עלול הוא להיות אשם ברשלנות רפואית ובאחריות להתדרדרות מצבו הבריאותי של האחרון.


אשפוז כפוי ללא סיבה


אחד מן הנושאים הבעייתיים והמורכבים ביותר במסגרת תביעות שעילתן רשלנות רפואית של פסיכיאטר הוא סוגיית האשפוז הכפוי. מדובר בנושא בעייתי ביותר, הטומן בחובו סתירות כנגד חופש האדם והפרה של זכויותיו הבסיסיות של המטופל לחופש וחירות. כמו כן, אשפוז כפוי עלול לטמון בחובו גם השלכות חמורות על מצבו הנפשי של המטופל ועל סיכויי החלמתו ממחלת הנפש ממנה הוא סובל.

 

לא זו בלבד, מבחינה חברתית עלול המטופל לסבול לאחר אשפוז כפוי, ועל כן תביעות העוסקות בסוגיה זו כוללת לא אחת ראש נזק בו עותר התובע לקבלת פיצויי בגין דימוי חברתי ועוגמת נפש. על פי החוק, אישור על אשפוז אדם בניגוד לרצונו יעשה רק באמצעות הפסיכיאטר המחוזי וזאת בהתאם למסלול בן שלושה שלבים.

 

ראשית, מאובחן המטופל כחולה אשר כושר השיפוט שלו נפגע והוא אינו אחראי למעשיו. לאחר מכן, בוחן פסיכיאטר מומחה האם קיימת אפשרות שהמטופל יזיק לעצמו או לסובבים אותו. לבסוף, הפסיכיאטר המחוזי קובע האם ניתנה הסכמה מדעת מצד המטופל להיבדק אצל פסיכיאטר מיוזמתו. במקרה בו התשובה לשאלה האחרונה הינה שלילית, עלול למצוא המטופל את עצמו מאושפז בכפייה. עם זאת, במקרים בהם לא התקיימו כל השלבים דלעיל, עלולים הרופאים להתגונן מספסל הנתבעים בבית המשפט.


שימו לב, מנהל בית חולים פסיכיאטרי רשאי להורות על אשפוז כפוי במקרים דחופים, אך גם עליו להוכיח בבית המשפט כי ההחלטה התקבלה לאור עמידה בשלושת השלבים. כמו כן, אשפוז בניגוד לרצונו של מטופל במסגרת חירום זו לא יארך יותר משתי יממות.


תרופות פסיכיאטריות באופן רשלני, אימתי?


מחקרים, כתבות וסקרים רבים, מראים כי הציבור עצמו מותח ביקורת קשה לגבי הזילות במרשמי התרופות הפסיכיאטריות השונות. תרופות אלו יכולות להינתן פעמים רבות לילדים (תרופות קשב כגון רטאלין) ולמבוגרים כאחד (פרוזאק וכדורים נגד דיכאון).היות ומחלות הנפש הפכו לשם דבר ברפואה העולמית, שוק התרופות הפסיכיאטריות מגלגל מחזורי ענק הנאמדים במיליארדי דולרים כל שנה.

 

יש לציין כי חלק מתרופות הללו הינן מסוכנות ביותר וגוררות תופעות לוואי רבות עד כדי סכנת חיים ממשית. במקום בו תרופה פסיכיאטרית גרמה להתדרדרות במצב הנפשי (התפתחות של חרדות, דיכאון או תלות בכימיקלים), וניתן להוכיח שהפסיכיאטר אשר רשם את המרשם לא נהג כרופא הסביר, קיימת עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: שיניים תותבות, קדחת ים תיכונית, תלמוס, מילוי בתמיסת מלח פזיולוגית, בלוטת התריס, אנדותל, השתלת שיער, משרד הבריאות,