www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - לידת פג וטיפול בפגיה

רשלנות רפואית - לידת פג וטיפול בפגיה

מרבית הלידות הרגילות מתרחשות בסביבות השבוע ה-40 להיריון לאחר שהתינוק התפתח ברחם באופן מושלם. תינוק אשר נולד בטרם מלאו להריון 37 שבועות או במשקל נמוך מ-2.5 ק"ג, נחשב פג מבחינה רפואית. בישראל נולדים מדי שנה כ-15,000 פגים, המהווים כ-10% מהתינוקות בבתי החולים.


לידה אשר מסתיימת בטרם עת עלולה להיות רצופה בסיכונים כגון אי התפתחות המערכת החיסונית, התפתחות לא שלמה של מערכות הגוף של התינוק, רגישות למחלות וסכנת הידבקות בזיהומים (כגון שיתוק מוחין, בעיות נשימה, פיגור שכלי, בעיות חושים ועוד).


רופאים יכולים לזהות כיום לידות פגים והגורמים להן, ברמה של 50%. פעמים רבות ממליצים הרופאים ליולדת לבצע הפלה מלאכותית, שכן לידה מוקדמת מהווה סיכון ממשי הן לעובר והן לאם. לידות מוקדמת עלולות להיות "הולדות בעוולה" ועל הרופאים מוטלת חובת הזהירות והאחריות לשלומם של מטופליהם (התינוק והאם). שימו לב, אי אבחון ליגת פג צפויה, עלול להיות עילה להגשת תביעה בגין רשלנות בהריון.


הסיכונים להולדת פג קטנו בשנים האחרונות, תודות להתפתחויות הטכנולוגיות המשמעותיות בנושא, ואחוז התמותה בקרב פגים צנח אף הוא. עם זאת, הסיכונים לחייו התקינים של הפג עדיין גדולים באופן משמעותי ביחס לתינוק שנולד לאחר הריון מלא, ועל כן יש לבדוק האם הולדתו כפג נבעה עקב רשלנות בלידה או רשלנות רפואית בהריון.


גורמים ידועים להולדת פגים:

 

  • היסטוריית פגים או הריונות שנסתיימו בהפלה.
  • הריונות של שני עוברים ויותר.
  • הריונות בסיכון גבוה (רעלת הריון).
  • נשים נרקוטיות – התמכרויות לסמים, אלכוהול וכו’.
  • נשים מחוץ לטווח הלידה הנפוץ – צעירות מ-18 או מבוגרות מ-35.
  • האישה סובלת ממחלות רקע כגון אפילפסיה.

 

לאחר הלידה


לאחר לידת פג, מובל הרך הנולד למחלקת פגים מיוחדת בבית החולים, ושם מקבל הוא טיפול מיוחד ואישי על ידי רופאים מומחים. התינוקות נשמרים במחלקה בתוך אינקובטורים, שהינם מעין עריסות סגורות והיגייניות המדמות את התפתחות התינוק ברחם אימו. הרופאים שולטים בטמפ’ בתוך האינקובטור, ויכולים אף לספק חמצן לתינוק שמתקשה לנשום בכוחות עצמו, או מזון דרך ורידיו של הפג במקום בו טרם התפתחה מערכת העיכול.

 
היערכות לפני לידת פגים


במקרים בהם קיים חשש ללידת פג (לדוגמא בשל פערים בין משקל העובר לגיל ההיריון), נערכים הרופאים בשתי דרכים. מצד אחד, נעשים ניסיונות לעיכוב הלידה כמה שניתן, ומן הצד השני, מתכוננים הרופאים ליילד את התינוק כפג ולטפל בו במחלקה המיוחדת.


עיכוב הלידה הינו האופציה המומלצת יותר, שכן לא ניתן לעולם להעניק לתינוק מחוץ לרחם את התנאים אותם הוא מקבל בבטן אימו. שיטות נפוצות לעיכוב הלידה הן למשל הכנסת האם למשטר של "שמירת הריון" (האם נשארת במיטה ומשתדלת לזוז כמה שפחות), שכיבה צידית של האם תוך הפחתת הלחץ על צוואר הרחם, תזונה מתאימה, שתייה מרובה ו\או נטילת תרופות מיוחדות למניעת התכווצות הרחם.


עיכוב לידה מוקדמת אינו אפשרי בכל מצב, ולעיתים התינוק נולד בשבוע מוקדם מהצפוי, כאשר טרם התפתחו מערכות הנשימה או העיכול שלו. אי לכך, הרופאים אמורים להיות ערוכים גם להולדתו של התינוק בטרם עת, תוך הענקת הטיפול האופטימאלי הדרוש במחלקת הפגים.


סיכויי הישרדות של עוברים


שאלה רפואית שמגיעה לעיתים לפתחו של בית המשפט, עוסקת בסוגיה ממתי יש לראות בעובר יצור חי בעל סיכויי הישרדות סבירים. רופאים נוטים להכיר בסיכויי חייו של עובר, במקרים בהם ההריון עבר את רף 25 השבועות והעובר שוקל בין 400 ל-500 גרם.

לידות לפני השבועות הללו נחשבות על פי רוב כהפלות ולא כלידות. פרט זה הינו משמעותי במקרים בהם עולה חשד לגבי רשלנות רפואית, שכן לאבחנה בין לידה להפלה יכולות להיות השלכות לגבי ההליך נשוא התובענה, הן מבחינת הפיצויים והן מבחינת החבות והנזק.


רשלנות רפואית בפגיה


בשנים האחרונות עלתה המודעות לגבי רשלנות רפואית בבית החולים בכלל ובמחלקות הפגים בפרט. תביעת רשלנות רפואית לגבי התנהלות האחיות, הרופאים או הצוות הרפואי בפגייה צריכה להיסמך על חוות דעת רפואית מטעם גניקולוג, רצוי המתמחה בתחום הפגים. פיצויים בגין רשלנות רפואית במחלקת הפגים, אשר גרמה לתינוק נזק חמור (ולעיתים בלתי הפיך) יכולים להסתכם באלפי שקלים ואף במיליונים. לדוגמא, תינוק שיסבול משיתוק מוחין בגלל רשלנות במחלקת הפגים, זכאי לפיצויים בעבור כל חייו שנפגמו (לרבות סיוע סיעודי, פרנסתו שאבדה וכו’).


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

כיצד יש לחשב פיצויים בעקבות קיצור תוחלת חיים לאחר רשלנות רפואית במסגרת אבחון תסמונת נונאן... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת

אישה הגישה תביעה בגין רשלנות בקבלת הסכמה מדעת לניתוח קיסרי עם קשירת חצוצרות... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

אחת המחלוקות העיקריות אשר ישבו בבסיסה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הייתה - תוחלת חיים עתידית של תובע הסובל מנכות בשיעור 100%... 

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הוגשה 25 שנה לאחר המקרה. האם תתקבל התביעה בבית המשפט? 

לא הוכח תשניק סב לידתי - תביעה בגין רשלנות בלידה נדחתה

השופט ציין כי הוכחת רשלנות רופאי בית החולים הינה כדוגמת מגדל דומינו. על המערערים היה לשכנע את בית המשפט... 

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

האם יולדת אשר הגיעה לבית החולים ושוחררה לביתה מבלי להשאר להשגחה, יכולה לתבוע את המוסד בגין רשלנות רפואית בלידה? 

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

מהתיק הרפואי עלה כי האפניאה הראשונה התרחשה כחמש דקות לאחר שהגיע התינוק ליחידת המעבר. שעת הקבלה במעבר לא תועדה, והייתה למעשה פונקציה של משך הזמן בו שהה התובע בחדר לידה... 

דחיית רשלנות רפואית בלידה מכשירנית

מתיאור האירועים והעובדות שלפנינו עולה כי לידתו של המערער הסתבכה, ללא שהיו לסיבוך זה אינדיקציות מקדימות שיכלו לאפשר היערכות מוקדמת... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

חוט התפירה לאחר הניתוח נפרם - לא רשלנות רפואית

האם כאשר אחד מחוטי התפירה לאחר ניתוח נפרם, ישנה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית? קראו עוד בפורטל... 

איחור בהחלטה על ביצוע ניתוח קיסרי, האם רשלנות?

על שופט הייתה מקובלת דעתו של פרופ’ דוד (המומחה) - שלא היה מקום להמתנה נוספת וכי ראוי היה להחליט על ניתוח קיסרי, וכי אי קבלת החלטה על ביצוע הניתוח בשלב נשוא התביעה, מהווה טעות בניהול הלידה, אשר עולה כדי רשלנות... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...