www.rashlanut-refuit.org

עירויי דם נגוע - האם רשלנות רפואית?

עירויי דם נגוע - האם רשלנות רפואית?

חולים רבים מקבלים עירוי דם מדי יום, ומדובר באחד הטיפולים הרפואיים הנפוצים ביותר במסגרת הרפואה המודרנית. על פי רוב, כל ניתוח בו מאבד החולה דם רב, נעשה במקביל לקבלת עירוי דם, על מנת לאפשר למטופל להחלים ולהתאושש מהניתוח במהרה. שימו לב, לעיתים עירוי הדם עלול להיות נגוע במחלה נגיפית, ובמקרים מסוימים אף להרע את מצבו של המטופל ולא לסייע לו. שתי המחלות המסוכנות ביותר אשר עלולות "להתחבא" בעירוי הדם הינן מחלת האיידס ומחלת הצהבת.


עירוי דם נגוע באיידס, מה עושים?

הסכנה להידבקות במחלת האיידס בעקבות עירוי דם נגוע איננה גבוהה כבעבר, שכן רוב מנות הדם נבדקות כיום בחשד לאיידס. יש לציין כי תרומה נגועה באיידס יכולה להיות גם במסגרת של תרומת זרע. עם זאת, החל משנת 1987, נערכות בדיקות קפדניות לתרומות הדם (והזרע), אשר נועדו לבדוק האם קיים חשש למנה נגועה.

חולה אשר נדבק במחלת האיידס בעקבות עירוי דם נגוע, רשאי להגיש תביעה נגד המוסד הרפואי אשר נתן לו את מנת הדם, במסגרת חוק פיצויי לנפגעי עירויי דם (1992). חוק זה קובע כי במקרים בהם מוגשת תביעה נזיקית בגין עירוי דם נגוע, יקבל הנפגע פיצויים בהתאם להחלטה של וועדת מומחים אשר תתכנס בכדי לבחון את עניינו.


הנפגע רשאי לערער לבית המשפט המחוזי במידה והוא אינו מקבל את החלטת הוועדה, אך יש לציין כי בית המשפט לא נוטה להתערב בהחלטות של מומחים רפואיים. לפיכך – כל אימת שיוגש ערעור על החלטת הוועדה, עליו להיסמך על חוות דעת רפואית מטעם התובע או לטעון לסוגייה משפטית (כגון - הוועדה סבלה ממשוא פנים, לא הייתה התייחסות מצד הוועדה לכל הנושאים הרלבנטיים בעניין וכדומה).

מה עושים במקרה של עירוי דם נגוע בצהבת?

עירויי דם נגועים בצהבת הינם נפוצים בהרבה מעירויי דם נגועים באיידס, ולמעשה – זהו הסיכון העיקרי במסגרת קבלת עירויי דם בבית החולים. מחלת הצהבת, שהינה מחלה נגיפית הפוגעת בכבד, עלולה לגרום לתרדמת, שחמת הכבד, צורך בהשתלת כבד ואף מוות. עם זאת, קיים קושי רפואי לבדוק את כל מנות הדם בבתי החולים, ועל כן הסכנה לחלות בנגיף הצהבת בעקבות עירוי דם הינה אחד מהסיכונים הרפואיים הידועים בנושא.

האם ניתן לקבל פיצויים בעקבות עירוי נגוע בצהבת?

לצערם של המטופלים, המחוקק הישראלי טרם חיווה דעתו בנושא ולא חוקק כל חוק אשר מקים עילה לתביעה נזיקית בעקבות עירוי דם נגוע בצהבת. בית המשפט המחוזי דן בשנת 1995 במקרה פטירתה של נפגעת תאונת דרכים שהגיעה לבית החולים וקיבלה עירוי דם נגוע בצהבת. בני משפחתה של התובעת טענו כי העירוי נשוא התובענה הביא למותה של המנוחה.

 

עם זאת, בית המשפט המחוזי קבע כי לא מוטלת חובה על בית החולים לבדוק כל מנת דם בחשד לצהבת, ועל כן יש להכיר במחלה כ"סיכון רפואי" בקבלת עירויי דם. המקרה ארע, כאמור, בשנת 1995, ויש לציין כי במדינות מערביות אחרות כבר הוכרה זכאותם לפיצויים של נפגעי עירויי דם נגועים בצהבת.

 

לדוגמא, בית המשפט האנגלי פסק בשנים האחרונות פיצויים לנפגעי עירויי דם נגועים בצהבת – כאשר הוא מבדיל בין תובעים שהחלימו בסופו של היום מן המחלה, לבין חולים שנפטרו כתוצאה ממנה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תסמינים, כליה לבנה, חומר זירוז פיטוצין, סריקת פנים, צפיפות עצם, פנבריטין, מכשיר ונפלון, גונדוטרופינים,