www.rashlanut-refuit.org

עיכוב בביצוע החייאה והעדר רופא תורן בחדר מיון ילדים, האם רשלנות?

עיכוב בביצוע החייאה והעדר רופא תורן בחדר מיון ילדים, האם רשלנות?

האם הרופאים בבית החולים הלל יפה, אשר טיפלו בבתם של בני זוג, התעכבו בביצוע החייאה לתינוקת? האם רשלנות רפואית זו הינה הגורם למצבה הבריאותי הקשה של התינוקת והאם ניתן היה להעניק לאחרונה טיפול רפואי אשר היה מונע מצב זה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעה בגין רשלנות רפואית.

 

בגיל 4.5 חודשים אושפזה הקטינה בבית החולים בשל קושי נשימתי וחום. לאחר אשפוז זה, שחרררו ההורים את הילדה על דעת עצמם, וחרף המלצות הצוות הרפואי. חמישה ימים לאחר מכן, בעוד האם ובתה שוהות בביתן, החלה הבת לנשום בכבדות ואף הקיאה. ההורים הביאו את הילדה באופן בהול לבית החולים. בין הצדדים לא הייתה מחלוקת על כך שלא היה רופא בחדר מיון ורופא אחר הוזעק כעבור מספר דקות ממחלקת הילדים הסמוכה. הרופא מצא את הילדה במצב קשה, ללא דופק, ללא נשימה ובצבע כחלחל. על פי הרישום הרפואי, מיד החלו פעולות החייאה אשר הסתיימו בהצלחה והתובעת חוברה למכשירי הנשמה.

 

האם אחריות מוסדית?

 

ההורים טענו כי העיכוב בביצוע ההחייאה בבית החולים מהווה רשלנות רפואית חמורה. טענה זו התייחסה לשני עניינים – אחריות בית החולים להעדר רופא בחדר מיון, ואחריות בית החולים לבצע את החייאה במועד המוקדם ביותר. הטענה כי לא היה רופא בחדר המיון הינה טענה בדבר אחריות מוסדית. טענה זו נוגעת לרשלנות מוסדית מצד בית החולים בנוגע לקביעת נוהלי עבודה, טיבו של הציוד הרפואי, תחזוקת הציוד הרפואי, מספר אנשי הצוות המופקדים על החולים, איוש הצוות הרפואי ברופאים בעלי הכשרה מתאימה, חלוקת התפקידים בין חברי הצוות הרפואי וכדומה.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בחדר מיון
הרופא בחדר מיון לא הסתכל בגליון הרפואי, האם רשלנות רפואית?
מוות של מטופל מחיידק זיהומי בגין אי אבחון בחדר מיון
האם מסמך פנייה לחדר מיון יכול להיות "חוות דעת רפואית"?

 

על פי נוהלי בית החולים, כפי שהוצגו בפני בית המשפט, הרופא התורן בחדר מיון רשאי לעזוב את המקום ולעבור למחלקת הילדים הסמוכה. מנהל המחלקה העיד בבית המשפט כי בית החולים נמצא במצוקת כוח אדם ועל כן הוגמשו התנאים לאישור מתמחה כרופא חדר מיון. לדבריו, במחלקה היו מוצבים באותה תקופה חולים רבים עד כי ברור שהרופא התורן איננו יכול לטפל בהם לבדו. אי לכך, יש לקרוא לעיתים לרופא התורן מחדר המיון הסמוך.

 

האם העידה בבית המשפט כי כאשר הגיעה היא לבית החולים, החלו חיפושיה אחר רופא שיתן מענה למצבה הקשה של בתה. לדבריה, רק כאשר ראתה כי הבת מפסיקה לנשום, החלה לצעוק ומיד הופיע רופא על מנת לטפל בקטינה. האב העיד כי כאשר הגיעו הם לבית החולים, הלך הוא לחפש רופא אשר יבדוק את בתו. לדבריו, פנה הוא לרופא במחלקת הילדים ורק כאשר שמע את צעקותיה של אשתו, תפס את הרופא והביאו למקום האירוע. הרופא המטפל העיד אף הוא בבית המשפט. לדבריו, האב אכן פנה אליו והלה לא מיהר משום שההורה לא שידר כל לחץ. הרופא הוסיף כי מדובר במרחק של 10 שניות מהמועד בו החלה האם לצעוק לבין הזמן בו הגיע הוא לילדה והעניק לה את טיפולי ההחייאה.

 

בית המשפט - "מדובר בנוהל סביר והמרחק בין המחלקות, קצר הוא"

 

בית המשפט קבע כי יש לדחות את טענותיהם של ההורים בדבר הרשלנות הרפואית בביצוע ההחייאה. השופטים ציינו כי אכן, במציאות אוטופית, בתי החולים עמוסים ברופאים אשר די בהם בכדי למלא את כל המשימות המוטלות עליהם. עם זאת, המציאות איננה כזאת ואת זה יש להבין. במקרים אלו נדרשת הערכאה המשפטית לבחון האם התנהגות בית החולים והרופאים הייתה סבירה, וזאת בהתאם לסיכונים הצפויים.

 

במקרה דנן, חדר מיון ילדים ומחלקת ילדים הינן שתי מחלקות הצמודות זו לזו ומפריד ביניהן רק מסדרון צר. חדר הרופא התורן של חדר המיון נמצא במסדרון זה ולמעשה המרחק בין חדרי האשפוז לחדרו של הרופא איננו רב. יש לזכור כי גם רופא בצידו האחד של חדר המיון איננו יכול להופיע בתוך שנייה אחת בלבד בצידו השני. אי לכך, הימצאותו של הרופא התורן במחלקת הילדים לא עלתה כדי רשלנות מוסדית מצד בית החולים. 

"יש לזכור כי מצבים דחופים עשויים להתרחש גם בחדרי המחלקה, ואם הרופא התורן לא יגיע לעזור ורק יישב וימתין לחולים שיגיעו לחדר המיון, עלולים הילדים המאושפזים להיפגע. קביעת תורנות בין מחלקות סמוכות כך שכל אחד מהתורנים יכול לעזור לחברו, אינה בלתי סבירה", נכתב בפסק הדין, "לא נעלמה מעיני הטענה כי על פי נהלי משרד הבריאות לא רשאי רופא תורן לעזוב את חדר המיון, אלא שהוראה זו אינה רלבנטית לענייננו. סיוע למחלקה הצמודה לחדר המיון אינו מהווה להבנתי עזיבה של חדר המיון, שהרי הרופא ממשיך להיות זמין בזמן קצר".

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: נזק מוחי, טונוס יד, חומר זירוז פיטוצין, מדיאסטינום, בלינסון, DUCTAL CARCINOMA IN SITU, אפידרמיס, שיניים תותבות,