www.rashlanut-refuit.org

אבחון מאוחר של סרטן נדיר בצוואר הרחם, האם רשלנות רפואית?

אבחון מאוחר של סרטן נדיר בצוואר הרחם, האם רשלנות רפואית?

בית המשפט נדרש לדון בתביעה שהוגשה כנגד שתי חברות פרטיות המעניקות שירותים רפואיים, ופתולוג שעבר מטעם אחת מהן. התובעת הלינה כי אבחון סרטן באיחור, אשר התפתח בצוואר הרחם שלה, הביא לצערה לכריתת הרחם.

התובעת, ילידת 1966, פנתה ביוני 1998 לרופא גניקולוג והתלוננה על כאבים בבטן התחתונה ודימום בלתי סדיר מהנרתיק. בסדרת בדיקות (קולפוסקופיה, משטח פאפ וביופסיה) שנערכו לה, אובחנה עדות לזיהום מסוג HPV, אך לא לגידול ממאיר. בבית החולים איכילוב, ששם אושפזה התובעת באותה תקופה עקב כאביה, אובחנה אף דלקת בדרכי המין. התובעת פנתה עם תוצאות הבדיקות באופן פרטי לגניקולוג.


בספטמבר 1998 ערך הגניקולוג לתובעת ביופסיה נוספת מצוואר הרחם, שנלקחה בשיטת הקוניזציה. הבדיקה הראשונה נשלחה עם שתי דגימות נוספות, שנלקחו מן המערערת לאבחון פתולוגי אצל אחת מהחברות הנתבעות. לדגימות אלו צורף מכתב שבו צוין כי אלו נשלחות עקב דמם מתמשך בצוואר הרחם, וכי בביופסיה אובחן זיהום HPV.

 

הפתולוג קובע מפורשות - אין עדות לגידולים סרטניים

האבחון הפתולוגי בוצע על-ידי פתולוג בכיר, שמצא בחוות דעתו כי קיימת עדות לדלקת חריפה וכרונית של צוואר הרחם. עם זאת, האחרון קבע באופן חד-משמעי ובהדגשה כי אין ברקמה האמורה שנתקבלה כל עדות לדיספלזיה (שינויים בתאי צוואר הרחם היכולים ללמד על מצב טרום סרטני) או סימנים ממאירים.

 

כאבי המערערת ודימומיה לא פסקו, ובמרץ 1999, לאחר שפנתה לטיפול אצל רופאה אחרת, בבית חולים אחר, ונלקחה ביופסיה נוספת מצוואר הרחם, נמצא כי היא לקתה בסרטן מסוג illoglandular Adenocarcinoma of Cervix. בעקבות בדיקה שלישית, שבגדרה נבחן היקף הגידול הסרטני, בוצע במערערת ניתוח של כריתת הרחם (לרבות החצוצרות), על מנת למנוע את התפשטות הסרטן לבלוטות הלימפה.

 

הסימנים היו אמורים להדליק "נורות אדומות"


התובעת טענה כי הפתולוג התרשל כלפיה משום שלו היה הסרטן מאובחן עוד בספטמבר 1998 (מועד הגשת תוצאות בדיקות הגניקולוג לחברת השירותים הרפואיים), לא היה צורך בכריתת רחמה. הנתבעים טענו כי הפתולוגיה של הסרטן נשוא תובענה דומה לאלו של מחלות אחרות ושכיחות, אשר גם מהם סבלה התובעת.

בית המשפט המחוזי קבע כי הנתבעים אכן התרשלו כלפי התובעת, וזאת על סמך עדויות מומחים שהובאו בפניו. השופטים סברו כך למרות שהסרטן המדובר הינו נדיר ביותר, וחרף העובדה שקיים קושי ניכר לאבחנו (בשל הדמיון לתסמיני מחלותיה האחרות של התובעת). לדברי השופטים – נתונים שונים בבדיקות התובעת היו אמורים "להדליק נורות אדומות רבות" אצל הפתולוג הבכיר.

גורמים אשר הפתולוג היה אמור להתייחס אליהם:

 

  • הסרטן נשוא התובענה תועד היטב בספרות הרפואית בתחום הפתולוגיה, והרופא הנתבע אף אישר שהכיר סוג סרטן נדיר זה הן מן הספרות המקצועית והן מכנסים שבהם השתתף.
  • התובעת הייתה באותה עת בגיל שבו יש סיכון מוגבר לפיתוח סרטן זה.
  • הפתולוג ידע שהתובעת סובלת אף ממחלה המקשה על אבחון הסרטן.
  • הדגימות שנאספו בבדיקה הראשונה היו "פירורים קטנים מפני השטח ללא רקמה מתחתיה" (המקשים מאד על יכולת האבחון).


בית המשפט המחוזי קבע איפוא כי "בנסיבות כגון אלה לא יכול היה ולא צריך היה הפתולוג להגיע למסקנות פסקניות". עוד צוין שאף המומחים מטעם ההגנה העידו שאילו היו נתקלים (ככלל – לא דווקא במקרה דנן) בביופסיה חסרה, או הייתה עומדת בפניהם הכרעה בממצא פתולוגי קשה לאבחנה, היו נוהגים אחרת.

 

בית המשפט קבע כי היה על הפתולוג לבחון לעומק את המקרה שלפניו, ולנקוט אחד מכמה צעדים מקובלים, קרי: לבחון שוב את הדגימות, לבקש מהגניקולוג של התובעת דגימת רקמה רחבה יותר, או להתייעץ בעמית למקצוע.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.