www.rashlanut-refuit.org

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

בית המשפט העליון קיבל את ערעורם של בית החולים הדסה עין כרם, ושירותי בריאות כללית, וקבע כי לא הייתה כל רשלנות רפואית בסרטן בגין העדר אבחון גידול מסוג קרניורפינגיומה בראשו של אדם. השופטים ציינו כי יש לבטל את פסק דינו של בית המשפט המחוזי, אשר הכיר בדוחק רב בזכותו של המערער לפיצויים. בפסק הדין בעליון נקבע כי הרופאים בשירותי בריאות כללית ובהדסה לא התנהלו תוך רשלנות רפואית.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית סרטן ריאות
סרטן השד - רשלנות רפואית באבחון וטיפול
רשלנות רפואית בסרטן צוואר הרחם, מתי תוגש תביעה?
רשלנות רפואית - סרטן בלוטת התריס

 

גידול מסוג קרניורפינגיומה, אשר התגלה בראשו של המערער בשנת 2000, הוסר במהלך ניתוח. כתוצאה מהגידול והניתוח, נותר המערער כאשר הוא סובל מפגיעה בבלוטת יותרת המוח, קשיים גוניטיביים ופסיכו-מוטוריים, ופגיעה בראיה. המערער ובני משפחתו טענו כי נזקיו הגופניים נבעו בשל רשלנות רפואית באבחון הגידול. לטענתם, איחור זה היה כה משמעותי עד כי נמנעה מהמערער הדרך לטפל בגידול בעודו קטן.

 

בית המשפט המחוזי קבע כי בשנת 1994 סבל המערער מתסמונת הקרויה פוליאוריה (ריבוי שתן). בנסיבות אלה, מצופה היה מהרופאים אשר טיפלו בתובע להפנותו לבדיקות הדמיה. בפסק הדין בבית משפט קמא נפסק כי הרופאים התרשלו ולא הפנו את המערער לבדיקות אלו. בית המשפט הוסיף וקבע כי הרופאים לא ניהלו רישום רפואי מסודר ומקיף, ואי לכך הועבר נטל ההוכחה להעדר רשלנות על כתפיהם (העדר רשומה רפואית). בנטל זה, קבע בית המשפט המחוזי, המשיבים לא עמדו. בפסק הדין נכתב כי ביצוע בדיקת הדמיה במועד היה יכול להביא לאבחון הגידול ובסך לסייע לטיפולו ביעילות. לפיכך, נקבע כי בין האיחור באבחון הגידול, לבין נזקיו של המערער במקרה זה, התקיים קשר סיבתי עובדתי ומשפטי.

 

"אין לקרניופרינגיומה גרף גידול מקובל או לינארי", נכתב בפסק הדין במחוזי, "ואין דרך לדעת האם בתקופה הרלבנטית הגידול אכן התרחב ובאיזו מידה". בית המשפט קבע כי לכאורה יש לדחות את תביעתם של המערער ובני משפחתו. עם זאת, סקירה של מספר דוקטרינות משפטיות אשר מאפשרות פסיקת פיצויים בנסיבות של עמימות סיבתית, סייעה לביסוס פסק הדין באופן בו – "הנזק אשר נגרם לתובע נבע, ככל הנראה, במידה זו או אחרת, כתוצאה מהאיחור באבחון". כמו כן, נקבע כי קיים לגבי הנזק ממנו סובל המערער "קושי מובנה של סיבתיות עמומה".

 

בית המשפט העליון קבע - יש לקבל את הערעור של הרופאים

 

המערער ומשפחתו הגישו ערעור על פסק דינו של בית המשפט המחוזי, וזאת בשל גובה חישוב הפיצויים. הרופאים הגישו אף הם ערעור לבית המשפט, וזאת כנגד ההכרעה בשאלת החבות. בית המשפט העליון קבע כי יש לקבל את הערעור שכנגד, ולבטל את פסק דינו של בית משפט קמא.

 

עוד פסקי דין בנושא:
חולה סרטן התאבד לאחר שקרא את פענוח הבדיקות שנשלח אליו בדואר
רשלנות במעקב אחר נקודת חן מסרטנת ותביעה כנגד איכילוב
אבחון גידול סרטני באיחור בגין רשלנות רפואית
רשלנות רופא משפחה באבחון סרטן בעקבות אי הפנייה לקולנוסקופיה
האם כריתת רחם במקום הקרנות, בטיפול בסרטן, היא רשלנות רפואית?

 

דחיית הערעור התבססה על כך שלא הוכח כי המערער סבל מפוליאוריה. אי לכך, לא ניתן לקבוע כעת, בתור חוכמה שלאחר מעשה, כי היה זה נכון לשלוח את המערער לבדיקת הדמיה כנדרש. זאת ועוד, בית המשפט העליון קבע עוד כי נוכח קביעתו של בית המשפט המחוזי בדבר יעילותם של בדיקות ההדמיה הנערכות לאחר הופעת פוליאוריה, ניתן להניח שגם ביצוע בדיקות הדמיה לא היה מגלה את הגידול במאת האחוזים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

האם רשלנות במעקב לאחר כריתת גידול ואי אבחון סרטן המעי הגס?

תביעת רשלנות רפואית אשר עוסקת ברשלנות רפואית באי אבחון סרטן המעי הגס תוך מעקב רשלני לאחר כריתת גידול... 

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם מעקב הריון פרטי אשר לא הסתיים בביצוע הלידה על ידי הרופא הפרטי מהווה הפרה של חובת האחריות כלפי המטופלת? 

אי אבחון גידול סרטני לאחר לידה על ידי גניקולוג ורופא מרדים - האם רשלנות?

האם רופאי בית החולים התרשלו כלפי המנוחה בכך שלא אבחון את מחלת סרטן הריאות ממנה סבלה לאחר צילום רנטגן אקראי שבוצע בעקבות דימום ומצוקה רפואית בתום לידה?  

אורטופד לא אבחן גידול בגין רשלנות בפענוח בדיקת מיפוי עצמות

השופטים כתבו בפסק הדין כי לאור תוצאות מיפוי העצמות, היה על האורטופדים לשלוח את התובע לצילום מכוון...