www.rashlanut-refuit.org

נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?

נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?

בית המשפט המחוזי קיבל תביעה אשר הוגשה בגין רשלנות רפואית בניתוח בביצוע הרדמה מקומית בבית החולים שערי צדק. התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית.

התובע, יליד 1957, עבר בשנת 1996 ניתוח אלקטיבי בשערי צדק בירושלים, זאת בעקבות כאבים במרפקו הימני שנבעו בעקבות שבירת המרפק בילדות. לאחר הניתוח חלה התדרדרות במצב המרפק, עד שחמש שנים לאחר מכן אבד כושרה התפקודי של היד והרופאים נאלצו לכרותה. הניתוח לכריתת ראש הרדיוס במרפק נעשה במסגרת הרדמה מקומית, אשר לטענת התובע הייתה רשלנית.


כאמור, בית המשפט המחוזי דחה את הטענות בדבר רשלנות בביצוע ההרדמה המקומית והניתוח. מסקנתו של בית המשפט המחוזי נתמכה, בין השאר, בחוות-הדעת של המומחית הרפואית שמונתה על-ידו. השופטים ציינו כי בנסיבותיו של המקרה הנדון לא הייתה וודאות לגבי הסיבה הברורה לנזק שנגרם לתובע. המומחה מטעם התובע ייחס את ההידרדרות במצב היד לנזק עצבי שנגרם במהלך ההרדמה המקומית, ואילו המומחה מטעם בית החולים שלל קשר בין הניתוח או ההרדמה המקומית לבין הנזק.

מהי RSD?

 

בית המשפט המחוזי לא ראה לקבל את טענות התובע בנוגע לרשלנות רפואית בביצוע ההרדמה המקומית, וקבע כי ההסבר למהלך הקליני במקרה זה הוא שהתובע סבל מסיבוך הקרוי RSD (או CRPS).

RSD הינה תגובת-יתר של מערכת העצבים לטראומה, המתרחשת אצל 0.3 עד 0.5 אחוז מהמנותחים. תסמונת זו נגרמת ממספר סיבות אפשריות, והיא תלויה בין היתר במבנה האישיות של החולה. המומחית מטעם בית המשפט סברה כי סיבוך זה הוא ההסבר המתבקש לנזקו של המטופל, ובית המשפט המחוזי אימץ עמדה זו.

 

בניתוחים אלקטיביים יש לידע חולה בנוגע לסיכונים נדירים

 

עם זאת, בית המשפט המחוזי קבע כי יש להיעתר לתביעה בגין עילת ההסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית מבלי להעניק לחולה את כל המידע אודות הסיכון הנדיר. "במקרה זה חתם המטופל על טופס הסכמה לניתוח אך במשפט התברר – מדבריו של הרופא-המטפל עצמו – כי לא נאמר למשיב דבר באשר לסיכון של RSD".

 

בית החולים הלין על החלטה זו, שכן מדובר בסיכון נדיר אשר מתקיים בפחות מחצי אחוז מן המנותחים. עם זאת, השופטים קבעו כי הרופאים הפרו את החובה החקוקה של הסכמה מדעת כלפי המטופל, היות ועסקינן בניתוח אלקטיבי.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה במהלך ניתוח - הרחבת ניתוח ללא הסכמה

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בטיפול אורולוגיפיצויים בגין כאב וסבל

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - שבירת שן לפני ניתוח בצוואר במהלך אינטובציה

בעקבות ביצוע אינטובציה לפני ניתוח בצוואר, נשברה שן מספר 11 של התובע. האם מדובר ברשלנות רפואית המזכה בפיצויים? 

שיתוק בעקבות רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורלית בצוואר - פסק דין

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בגין תוצאות ניתוח גב שבוצע כיאות

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

הולדה בעוולה בבית החולים "רבקה זיו" בצפת, האמנם?

האם בית החולים רבקה זיו בצפת הביא ללידתו בעוולה של תינוק במשקל 633 ג', למרות שבעיות בהריון אובחנו כבר בשבוע ה-30 באופן ודאי... 

פסק דין העוסק בהעדר הסכמה והעדר רשומה רפואית - ניתוח לטיפול באגודל קופץ

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

פסק דין העוסק באי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות - האם רשלנות?

האם אי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות הינו רשלנות רפואית? האם מדובר בעילה להגשת תביעה כנגד רופא אשר טיפל באישה בהריון? 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,