www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית של רופא מתמחה בביצוע ניקור מותני, האמנם?

רשלנות רפואית של רופא מתמחה בביצוע ניקור מותני, האמנם?

האם רופאה מתמחה התרשלה כלפי מטופלת בכך שלא פנתה לייעוץ אצל רופא בכיר בנוגע לטיפול המתאים לאישה? האם מדובר ברשלנות רפואית בבית החולים "הדסה" בירושלים?

המנוחה התלוננה על כאבי ראש חזקים מזה חצי שנה והחלה לסבול מטשטוש ראיה או בעיה כלשהי בעיניה. בבדיקה של רופא עיניים אשר נערכה למנוחה, עלה חשד לקיומו של חור ברשתית העין. בעקבות זאת, אושפזה האחרונה בבית החולים "הדסה" עין כרם.

 

לאחר שנתקבלה במחלקת "עצבים" של בית החולים, התלוננה המטופלת על כאבי ראש, צלצולים באוזניים ובחילות. בדיקתו של רופא עיניים גילתה בצקת פטמות (Papilledema) ניכרת בעיניים והיא נשלחה לצילום CT ראש ועמוד שדרה (בדיקות אלה היו תקינות). בחדר המיון עלה חשד לקיומו של שיתוק חלקי קל מצד שמאל. ביום האשפוז עברה המנוחה הליך של ניקור מותני (Lumbar puncture) על ידי רופאה שהייתה בשנת התמחותה הראשונה בבית החולים.

  
במסגרת חוות דעת רפואית מטעם התביעה, טען המומחה כי התובעת סבלה ממחלה הנקראת פסוידוטומור צרברי. המומחה הוסיף כי סיבת המוות, לדעתו, הייתה צניחת גזע המוח אשר נבעה כתוצאה מהליך הניקור המותני שבוצע למנוחה. עוד נטען בחוות הדעת כי כאשר הליך ניקור מותני מבוצע במטופל הסובל מפסוידוטומור צרברי, הדבר מביא ליצירת לחץ מסוכן על גזע המוח וגורם לאיבוד הכרה עמוק, שיתוק הנשימה, ירידה בלחץ הדם, לסימנים של דקומפנסציה של גזע המוח ובסופו של דבר לתוצאה קטלנית.

 

טיפול הדורש ניסיון ומיומנות

נקודת המוצא לניתוח המשפטי של יסודות עוולת הרשלנות במקרה דנן הייתה כי במצבה הייחודי של המנוחה – לאור כאבי הראש של כחצי שנה עליהם ולאחר קבלת תוצאות הבדיקות –ההחלטה לטפל בה באמצעות ניקור מותני הייתה צריך להתקבל במשנה זהירות. כמו כן, על פי הממצאים העובדתיים, הליך זה הינו חודרני וכדי להחליט האם יש מקום לבצעו, נדרשים ניסיון ומיומנות.

 

השופטים ציינו כי במקרים בהם סובל חולה מלחץ תוך גולגולתי מוגבר, ועולה אפשרות לבצע ניקור מותני, קיימת חובה לערב נוירולוג מומחה בעניין. מומחה זה אמור לשקול את נחיצותו של טיפול זה ואת הסיכונים הפוטנציאליים הכרוכים בשימוש בו.

 

"הרופאה – על אף היותה מתמחה בשלביה הראשונים במחלקה הנוירולוגית – לא מצאה לנכון לזמן מומחה שיסייע לה בקבלת ההחלטה על דרך הטיפול הראויה", נכתב בפסק הדין, "כמו כן, בית החולים לא סיפק למתמחים במחלקה תדריך או הנחיות ברורות באשר למקרים בהם יש לבצע ניקור מותני למטופלים. הדבר מגביר אף יותר את חובתה של הרופאה להיוועץ במומחה ולהציג בפניו את מצבה הרפואי של המנוחה", הוסיפו השופטים. למעשה, בהחלטתה שלא לפנות לייעוץ אצל רופא מומחה, הפרה הרופאה את חובת הזהירות הקונקרטית כלפי המנוחה ובכך התרשלה בתפקידה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תעלת הכפית, תסחיף, איטמות פי הטבעת, Lennox-Gastaut, כימותרפיה, חום גוף, חסימת מעיים, מילוי בתמיסת מלח פזיולוגית,