www.rashlanut-refuit.org

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

חובת נוכחות רופא פרטי להיות בחדר הלידה ולבצע את הלידה

האם פנייתם של התובעים לעריכת מעקב הריון באופן פרטי, מקימה חובה לרופא המטפל להיות נוכח בחדר הלידה בעת ביצוע הלידה? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן אשר הביאה לפטירתה של אשתו של התובע כשלוש שנים לאחר הלידה.

 

המנוחה נפטרה בגין גרורות של מחלת סרטן הריאות במוחה. בסמוך לאחר לידת בתה, דיממה המנוחה בחדר הלידה והתקשתה לנשום. המיילדת אשר הבחינה בכך הזעיקה שני רופאים תורנים אשר מיהרו להגיע לחדר הלידה ולטפל במנוחה. באותו הזמן, או בסמוך לאחריו, בוצע למנוחה צילום רנטגן חזה במיטת בית החולים. צילום הרנטגן בוצע בשכיבה על ידי מכונת צילום ניידת.

 

המנוחה הרתה לאחר שנתיים פעם נוספת ובמהלך ההריון החלה לסבול מכאבי ראש. בנוסף, החלה המנוחה לסבול גם משיתוק בחצי גוף ביד וברגל ימין. בעקבות שיתוק זה, אושפזה המנוחה בבית החולים במחלקה הנוירולוגית. המנוחה הגיעה לבית החולים ושם אובחן כי היא סובלת מגידול במוחה. בבואם של הרופאים לנתח את המנוחה על מנת להסיר את הגידול, התברר להם כי מדובר בגרורה לגידול סרטני ראשוני אשר נמצא בריאה. שנה לאחר מכן, נפטרה המנוחה בעקבות התפשטות מחלת הסרטן בגופה.
 

התובעים טענו למעשה כי הסתייעו במהלך ההריון בשירותיו של רופא פרטי תוך שהם משלמים לו סכומים נכבדים. לטענתם, הקשר בינם לבין הרופא היה אמור לכלול גם את מעקב ההריון וגם את מהלך הלידה והטיפול ביולדת לאחריה.

 

לשיטתם, הרופא אף קבע את מועד הלידה הצפוי ויום לפני כן החלה המנוחה להרגיש את הצירים. ניסיונותיו של בעלה של המנוחה לתפוס את הרופא הנתבע בטלפון העלו חרס. בדיעבד, התברר כי הנתבע נסע לאילת ונטען כי ניתק את מכשיר הטלפון שלו. התובעים הגיעו לבית החולים וביצעו את הלידה ללא נוכחות הרופא הנתבע. התובעים טענו אי נוכחותו של הרופא הפרטי בלידה, בהתאם להסכם, מנעה את האפשרות של גילוי הגידול הסרטני בצילום הרנטגן על ידו.

 

הרופא הנתבע - לא ניתן לחזות את מועד הלידה באופן מדויק

 

הרופא הנתבע טען כי המנוחה פנתה אליו בבקשה ללידה פרטית והוא השיב לה כי הוא מוכן כעיקרון לבצע לידה פרטית אך אינו יכול להתחייב על כך מראש. לטענתו, לא ניתן היה לחזות את מועד הלידה המדויק ולא ניתן לדעת מה יהיה עיסוקו במועד הלידה. כמו כן, בניגוד לטיפולים האחרים, הרופא הנתבע טען כי לא קיבל הוא תשלום מראש על ביצוע הלידה הפרטית. לדבריו של הרופא, שני המרכיבים העיקריים הללו מביאים למסקנה כי לא השתכלל חוזה בין התובעים לבינו בדבר הלידה הפרטית.


בית המשפט קבע כי יש לקבל את טענותיו של הרופא בכך שהוא אינו אשם ברשלנות רפואית בטיפול במנוחה לאחר הלידה. השופטים קבעו כי מועד הלידה המדויק איננו מועד אשר ניתן היה לחזותו מראש ואין במועד לידה משוער בכדי להצביע על יום הלידה. בהעדר הסכם בכתב, הונח נטל ההוכחה לקיומו של הסכם בעל פה על כתפי התובעים. לדאבונם, לא עמדו התובעים בנטל זה ולא הוכחה רשלנות מצידו של הרופא הנתבע.


"לא סביר בעיני שהרופא הנתבע התחייב מראש, ללא תנאי וסייג, לפנות את יומנו מכל עיסוק שאינו ניתן לדחייה לטווח תאריכים שאינו מוגדר מראש, וללוות את המנוחה בלידת בתה בבית החולים – לידה שמועדה המדויק אינו ידוע מראש, והכל בלא ששולמה לו כל תמורה ואף לא מקדמה כלשהי מראש, ומבלי שאף סוכם שיעור התמורה מראש", נכתב בפסק הדין. זאת ועוד, הרופא הנתבע טען כי מכשיר הטלפון הסלולארי שלו היה זמין והתובעים לא השכילו להוכיח שהתקשרו אליו במועד המדובר וניסו להשיגו. מעבר לעדותו של בעלה של המנוחה, לא הובאה כל ראיה לתמוך בטענה זו.
 

בנוסף, ולמעלה מן האמור, השופטים ציינו כי בין הנזק אשר נגרם למנוחה, בעקבות אי אבחון הגידול הסרטני בצילום הרנטגן לאחר הלידה, לבין רשלנות לכאורית של הרופא הנתבע, לא נתקיים קשר סיבתי. הרופא הנתבע לא יכול להיות אחראי לשרשרת הארועים אשר ליוותה את הלידה ובמהלכה לא פוענחו נכונה תוצאות הרנטגן על ידי הרופאים התורנים.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.