www.rashlanut-refuit.org

טיפול ללא הסכמה מדעת מחמת מצב חירום רפואי

טיפול ללא הסכמה מדעת מחמת מצב חירום רפואי

חוק זכויות החולה קובע, בפרק ד' לחוק, כי כל טיפול רפואי אשר ניתן לאדם חייב להיות לאחר קבלת הסכמה מדעת מצד המטופל. מדובר בזכות בסיסית של החולה אשר לעיתים די בהפרתה בכדי להטיל על הרופאים אחריות בגין רשלנות רפואית. עם זאת, ישנם מספר מצבים בהם ניתן לבצע הליך רפואי באדם גם ללא הסכמתו. אחד המקרים הללו הינו מצב בו חולה מוגדר כנתון במצב חירום רפואי. מקרה מסוג זה הונח לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעה של מטופל שעבר ניתוח מוח ללא הסכמתו ונותר משותק במחצית מגופו וסובל מנכות בשיעור של 100% לצמיתות.

 

מדובר באדם אשר החל לסבול ממספר הפרעות קוגניטיביות כגון גרירת רגל, אובדן שליטה על הסוגרים לפרקים, בלבול ועוד. בעקבות הפרעות אלו, פנה החולה לבדיקה אצל נוירולוג אשר הפנה אותו לבדיקת CT מוחי. בהמשך הופנה החולה גם לבדיקת MRI מוחי. בדיקות אלו הדגימו, לצערו הרב, גידול מדמם בבלוטת ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח). גידול זה גרם לחסימה של חדרי המוח להצטברות של לחץ תוך גולגולתי על עצבי הראיה וגזע המוח. לאחר כשבועיים, אושפז החולה במחלקה הנוירוכירורגיה בבית החולים ורופאיו המטפלים החליטו כי לערוך לו ניתוח לשאיבת הגידול והסרתו.

 

 

הניתוח בוצע כעבור שלושה ימים לאחר ששלושה רופאים חותמים על טופס פעולה דחופה, וזאת בניגוד להסכמתו של המטופל או בני משפחתו. יש לציין כי יום קודם לכן ניסה המטופל לברוח מבית החולים אך ניסיון זה סוכל על ידי הצוות הרפואי. בתום הניתוח, נותר המטופל כאשר הוא משותק בפלג גופו הימני. בדיקות CT שנערכו לו הדגימו אוטם מוחי בצד שמאל של המוח ובשל מצבו שהה תקופה ארוכה במוסד סיעודי ונכותו הועמדה על 100% לצמיתות.

 

הטיפול הרפואי התבצע כדין

 

בעקבות האירועים, הגיש המטופל תביעה בגין רשלנות רפואית במתן טיפול ללא הסכמה מדעת. בית המשפט המחוזי, אשר לפתחו הונחה התביעה, קבע כי יש לדחות טענה זו. השופטים ציינו כי בשלב בו המליצו הרופאים על ביצוע ניתוח בשל מצב חירום רפואי, נשקפה סכנה ממשית לחייו של התובע ולראייתו. אי לכך, הוחלט ובצדק על ניתוחו גם ללא הסכמתו. השופטים הפנו בהקשר זה להוראות סעיף 15(3) לחוק זכויות החולה אשר קובעות כי ניתן לקיים טיפול רפואי לרבות ניתוח במקרים של מצבי חירום רפואיים.

 

סעיף זה לחוק קובע כי בנסיבות של מצב חירום רפואי, מטפל רשאי לתת לחולה טיפול רפואי דחוף גם ללא הסכמתו מדעת, וזאת אם בשל נסיבות החירום, לרבות מצבו הגופני או הנפשי של המטופל, לא ניתן לקבל את הסכמתו לכך. טיפול רפואי המנוי בתוספת יינתן בהסכמת שלושה רופאים, אלא אם כן נסיבות החירום אינן מאפשרות זאת. במקרה דנן, הטיפול אכן ניתן בהסכמתם של שלושה רופאים, והוכח כי לא ניתן היה לקבל את הסכמתו של המטופל לטיפול בשל מצבו הקוגניטיבי.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה במהלך ניתוח - הרחבת ניתוח ללא הסכמה

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

דחיית תביעת רשלנות רפואית בטיפול אורולוגיפיצויים בגין כאב וסבל

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - שבירת שן לפני ניתוח בצוואר במהלך אינטובציה

בעקבות ביצוע אינטובציה לפני ניתוח בצוואר, נשברה שן מספר 11 של התובע. האם מדובר ברשלנות רפואית המזכה בפיצויים? 

שיתוק בעקבות רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורלית בצוואר - פסק דין

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

אין די בהעלאת טענה של העדר הסכמה מדעת ועל הטוען לה להוכיח כי לו אכן היה מקבל את ההסבר המלא, היה נמנע מלבצע את הבדיקה... האם לפני בדיקת מיפוי לב יש לקבל הסכמה מדעת מפורטת בכתב? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בגין תוצאות ניתוח גב שבוצע כיאות

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

הסכמתו של חולה אשר הושגה כאשר הוא נתון תחת טשטוש

אחד ההליכים המקדימים החשובים ביותר בטיפול רפואי הוא קבלת הסכמה מדעת של החולה לטיפול. האם ניתן להשיג הסכמה זו תחת טשטוש? 

האם ניתנה הסכמה מדעת לטיפול חדשני בשיטת המכלב?

מהו היקף אחריותו של רופא בנוגע לקבלת הסכמה מדעת לטיפול חדשני. להלן פסק דין בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת טחורים ופוליפים בשיטת מכלב... 

האם טיפול רפואי לאחר תאונת דרכים נעשה ללא הסכמה מדעת?

בית המשפט קבע כי יש לדחות תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה על ידי תובעת בעקבות טיפול רפואי שניתן לה לאחר תאונת דרכים... 

הסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה - האם רשלנות רפואית?

חובת קבלת ההסכמה מדעת מעולה חדש מאתיופיה. האם רשלנות רפואית מצידם של הרופאים המטפלים? 

חובת הגילוי המוטלת על רופא לגבי בדיקה ללא סימנים חיצוניים לעריכתה?

מהי חובת הגילוי המוטלת על חולה, במסגרת דוקטרנית ההסכמה מדעת, בקשר לבדיקה כאשר אין סממנים חיצוניים לעריכתה... 

האם רופאים מוכרחים לידע את החולה לגבי אופציות על ניתוחים בחו"ל?

האם אופציית ניתוח בחו"ל חייבת להגיע לבחינת המטופל? האם במידה ומטופל לא ידע על אפשרות לבצע את הניתוח במקום אחר חוץ מישראל, קיימת כנגד הרופאים עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח? 

נזקים בעקבות ביצוע ניתוח אלקטיבי ללא הסכמה מדעת - האם רשלנות?

התביעה הוגשה על ידי מטופל אשר ידו נקטעה בבית החולים, ולטענתו ההתדרדרות במצבה של היד נבע בגין הרדמה מקומית רשלנית... האם ביצוע ההרדמה לצורך הניתוח נעשה ללא קבלת הסכמה מדעת? 

רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורל ללא הסכמה מדעת

האם אי מתן הסבר מפורט על הסיכונים הכרוכים במתן הזריקה, בהתאם לנסיבות המקרה, עולה כדי רשלנות רפואית בטיפול ללא הסכמה מדעת? 

האם אי ציון סיכון נדיר לפני ניתוח הוא העדר הסכמה מדעת?

כל חולה זכאי לקבל מרופאיו פירוט מלא לגבי סיכונים לפני טיפול או ניתוח. האם רופאים אשר לא סיפרו למטופל לגבי סיכון נדיר חייבים בפיצויים בגין רשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,