www.rashlanut-refuit.org

טיפול ללא הסכמה מדעת מחמת מצב חירום רפואי

טיפול ללא הסכמה מדעת מחמת מצב חירום רפואי

חוק זכויות החולה קובע, בפרק ד' לחוק, כי כל טיפול רפואי אשר ניתן לאדם חייב להיות לאחר קבלת הסכמה מדעת מצד המטופל. מדובר בזכות בסיסית של החולה אשר לעיתים די בהפרתה בכדי להטיל על הרופאים אחריות בגין רשלנות רפואית. עם זאת, ישנם מספר מצבים בהם ניתן לבצע הליך רפואי באדם גם ללא הסכמתו. אחד המקרים הללו הינו מצב בו חולה מוגדר כנתון במצב חירום רפואי. מקרה מסוג זה הונח לפתחו של בית המשפט במסגרת תביעה של מטופל שעבר ניתוח מוח ללא הסכמתו ונותר משותק במחצית מגופו וסובל מנכות בשיעור של 100% לצמיתות.

 

מדובר באדם אשר החל לסבול ממספר הפרעות קוגניטיביות כגון גרירת רגל, אובדן שליטה על הסוגרים לפרקים, בלבול ועוד. בעקבות הפרעות אלו, פנה החולה לבדיקה אצל נוירולוג אשר הפנה אותו לבדיקת CT מוחי. בהמשך הופנה החולה גם לבדיקת MRI מוחי. בדיקות אלו הדגימו, לצערו הרב, גידול מדמם בבלוטת ההיפופיזה (בלוטת יותרת המוח). גידול זה גרם לחסימה של חדרי המוח להצטברות של לחץ תוך גולגולתי על עצבי הראיה וגזע המוח. לאחר כשבועיים, אושפז החולה במחלקה הנוירוכירורגיה בבית החולים ורופאיו המטפלים החליטו כי לערוך לו ניתוח לשאיבת הגידול והסרתו.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית בניתוח כריתת קונכיות באף והעדר הסכמה מדעת
פיצויים בגין העדר הסכמה מדעת לצנתור
חתימה על טופס הסכמה מדעת אך פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה
פגיעה באוטונומיה בגין ניתוח לאחר המוות ללא הסכמה מדעת
פגיעה באוטונמיה בעקבות אי מתן הסכמה מדעת לניתוח לייזר לתיקון ראיה

 

הניתוח בוצע כעבור שלושה ימים לאחר ששלושה רופאים חותמים על טופס פעולה דחופה, וזאת בניגוד להסכמתו של המטופל או בני משפחתו. יש לציין כי יום קודם לכן ניסה המטופל לברוח מבית החולים אך ניסיון זה סוכל על ידי הצוות הרפואי. בתום הניתוח, נותר המטופל כאשר הוא משותק בפלג גופו הימני. בדיקות CT שנערכו לו הדגימו אוטם מוחי בצד שמאל של המוח ובשל מצבו שהה תקופה ארוכה במוסד סיעודי ונכותו הועמדה על 100% לצמיתות.

 

הטיפול הרפואי התבצע כדין

 

בעקבות האירועים, הגיש המטופל תביעה בגין רשלנות רפואית במתן טיפול ללא הסכמה מדעת. בית המשפט המחוזי, אשר לפתחו הונחה התביעה, קבע כי יש לדחות טענה זו. השופטים ציינו כי בשלב בו המליצו הרופאים על ביצוע ניתוח בשל מצב חירום רפואי, נשקפה סכנה ממשית לחייו של התובע ולראייתו. אי לכך, הוחלט ובצדק על ניתוחו גם ללא הסכמתו. השופטים הפנו בהקשר זה להוראות סעיף 15(3) לחוק זכויות החולה אשר קובעות כי ניתן לקיים טיפול רפואי לרבות ניתוח במקרים של מצבי חירום רפואיים.

 

סעיף זה לחוק קובע כי בנסיבות של מצב חירום רפואי, מטפל רשאי לתת לחולה טיפול רפואי דחוף גם ללא הסכמתו מדעת, וזאת אם בשל נסיבות החירום, לרבות מצבו הגופני או הנפשי של המטופל, לא ניתן לקבל את הסכמתו לכך. טיפול רפואי המנוי בתוספת יינתן בהסכמת שלושה רופאים, אלא אם כן נסיבות החירום אינן מאפשרות זאת. במקרה דנן, הטיפול אכן ניתן בהסכמתם של שלושה רופאים, והוכח כי לא ניתן היה לקבל את הסכמתו של המטופל לטיפול בשל מצבו הקוגניטיבי.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה במהלך ניתוח - הרחבת ניתוח ללא הסכמה

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

דחיית תביעת רשלנות רפואית בטיפול אורולוגיפיצויים בגין כאב וסבל

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - שבירת שן לפני ניתוח בצוואר במהלך אינטובציה

בעקבות ביצוע אינטובציה לפני ניתוח בצוואר, נשברה שן מספר 11 של התובע. האם מדובר ברשלנות רפואית המזכה בפיצויים? 

שיתוק בעקבות רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורלית בצוואר - פסק דין

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בגין תוצאות ניתוח גב שבוצע כיאות

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

הולדה בעוולה בבית החולים "רבקה זיו" בצפת, האמנם?

האם בית החולים רבקה זיו בצפת הביא ללידתו בעוולה של תינוק במשקל 633 ג', למרות שבעיות בהריון אובחנו כבר בשבוע ה-30 באופן ודאי... 

תביעה בגין רשלנות רפואית של ועדה להפסקת הריון אשר לא המליצה על הפלה

האם הועדה להפסקת הריון בבית החולים מאיר ביצעה עבודתה נאמנה, או שמא מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק בהעדר הסכמה והעדר רשומה רפואית - ניתוח לטיפול באגודל קופץ

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

פסק דין העוסק באי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות - האם רשלנות?

האם אי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות הינו רשלנות רפואית? האם מדובר בעילה להגשת תביעה כנגד רופא אשר טיפל באישה בהריון? 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,