www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בחוסר מעקב אחר ביצוע בדיקת קומבס למניעת אנמיה

רשלנות רפואית בחוסר מעקב אחר ביצוע בדיקת קומבס למניעת אנמיה

האם על רופא אשר מפנה חולה לבדיקה רפואית שעלולות להיות לה השלכות הרות משקל לגבי מצבו הבריאותי של המטופל, חייב במעקב אחר ביצוע הבדיקות? האם במקרים בהם רופא מפנה מטופל לעריכת בדיקה הכרחית, אך אינו בודק את ביצועה הלכה למעשה, קיימת עילה לתביעה כנגדו בגין רשלנות רפואית באבחון מחלה?


בית המשפט נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה על ידי אישה לאחר הריונה הראשון, שטענה כנגד קופת חולים מכבי בעוון רשלנות רפואית בהריון. התובעת טענה כי אי הפנייתה לבדיקת Coombs במהלך ההריון הסבה לה נזקים עתידיים כבדים.  קופת החולים טענה שהתובעת הופנתה לעריכת הבדיקה אך לא ביצעה אותה הלכה למעשה. האם היה על הרופאה לוודא את ביצוע הבדיקה, או שמא מדובר באחריותה של התובעת (אשם תורם)?

 

מהו חיסון ה Anti-D ומהי חשיבותה של בדיקת Coombs?


התובעת הינה בעלת סוג דם בעל גורם Rh שלילי, וסוג דמו של עוברה אובחן כבעל גורם Rh חיובי. לפי המקובל ניתן חיסון Anti-D לנשים הרות שבדמן גורם Rh שלילי, בשבוע ה-28 להריונן (שאז עדיין לא ידוע אם בדמו של העוּבּר גורם Rh חיובי או שלילי). אם נמצא בדמו של הייִלוד גורם Rh חיובי, ניתן לנשים אלו חיסון Anti-D נוסף בתוך 72 שעות מן הלידה (קראו גם על רשלנות בלידה).

 

לעיתים אין באפשרותו של חיסון ה Anti-D להועיל לאישה, כאשר בגופה כבר התפתחו נוגדנים כנגד דמו של העובר (שכן מדובר בדם מסוג שונה), ועל מנת לבחון סוגיה זו נערכת לאישה בדיקת Coombs.

 

החיסון לא ניתן לאחר השבוע ה-32, מחשש להיפרדות שליה ולסיבוכים גניקולוגיים אחרים. אם לא ניתן החיסון במועד, ונוצרו נוגדנים אצל האם, הרי שאלו יישארו בגופה גם בהריונות הבאים. במובן זה הנזק לאם הוא חסר תקנה - שכן מעתה, בכל הריון, יהיו העוברים נתונים בסכנה לסבול מאנמיה.

 

הרופאה לא הסבירה למטופלת את חשיבות הבדיקה


בית המשפט קבע כי הרופאה לא הוכיחה כל הפניה לעריכת הבדיקה נשוא התובענה בבית המשפט. עם זאת, השופטת פסקה כי גם במקרה ונעשתה הפניה רלבנטית, הרופאה התרשלה במעקב אחר ביצועה הלכה למעשה. לדבריה של השופטת, מדובר בבדיקה קריטית לעתיד בריאותה של המטופלת וילדיה הבאים (מדובר באישה חרדית בהריונה הראשון), ועל כן הייתה מוטלת על הרופאה חובה מיוחדת לבחון האם בוצעה הבדיקה או לאו.


מן הפסיקה ידוע כי על הרופא המטפל מוטלת חובה למסור לחולה את המידע הנוגע למצבו ולמשמעותו של הטיפול שהוא עתיד לעבור. מסירת המידע הינה תנאי לקבלת הסכמתו של החולה לביצוע הטיפול הרפואי, כהוראת סעיף 13 לחוק זכויות החולה, כאשר רופא שולח מטופל לביצוע בדיקה זו או אחרת, חובה עליו להסביר לחולה באופן ברור ככל האפשר, בהתחשב בנסיבות הספציפיות של המטופל ושל הבדיקה האמורה, את מהות הבדיקה, חשיבותה והסיכונים העלולים להיגרם בעטיה.

 

הסבר זה נדרש לא רק לשם קבלת הסכמה מדעת לביצוע הבדיקה, אלא גם בכדי לאפשר לחולה להיות שותף מושכל בהליך קבלת ההחלטות בעניינו, ולסייע בידו לקחת אחריות על בריאותו שלו. ללא הסבר זה, גם המטופל האחראי ביותר אינו מסוגל לקחת אחריות אמיתית על מצבו הבריאותי והטיפול בו.

 

לא נערך מעקב אחרי ביצוע הבדיקה


במקרה דנן הרופאה נמנעה גם ממעקב כנדרש. התובעת הלינה כי אף אם פעלה לפי גרסתה-שלה והפנתה אותה לבדיקה, הרי שנהגה בדרך של ’שגר ושכח’. לטענתה - הרופאה לא טרחה לוודא כי הבדיקה אכן נעשתה, לא התעניינה בתוצאותיה וממילא לא התריעה על אי-עשייתה. מנגד טענה מכבי כי בשבוע ה-25 שבו הפנתה הרופאה את התובעת באופן סטנדרטי לביצוע הבדיקה, לא היה אלמנט של דחיפות ומטעם זה לא היה מקום להתראה.

 

לטענת מכבי, אילו הייתה התובעת שבה לביקורת בשבוע ה-31, כפי שהתבקשה לעשות, היה מתברר לרופאה שבדיקת Coombs לא נערכה.

 

עם זאת, בית המשפט קבע כי רופא לא יכול להיתלות בטענה כי נמנע ממעקב בהסתמכו על אחריותו של המטופל. כל אימת שלא מילאה אחר חובתה ליתן למטופלת הסבר בסיסי סביר לגבי הטיפול וחשיבותו, משלא ניתן לתובעת כל הסבר על טיבה של בדיקת ה-Coombs ולא על הסכנות הצפויות מאי-מתן חיסון D-Anti ומן המחלה ההמוליטית, לא הועברה אליה אחריות.

 

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: אלח דם, הזרקת פרמין, קברנומה, שיניים תותבות, קליטה דיפוזית, בדיקת הריון, סריקת פנים, סכרת,