www.rashlanut-refuit.org

לידה ללא חיבור למוניטור, בשלהי שנות ה-80, האם רשלנות רפואית?

לידה ללא חיבור למוניטור, בשלהי שנות ה-80, האם רשלנות רפואית?

תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון הוגשה לבית המשפט המחוזי בעקבות לידה של תינוק הסובל משיתוק מוחין בבית החולים "העמק". היולדת הגיע לבית החולים כאשר היא במצב של "הריון עודף", שבועיים לאחר מועד הלידה המתוכנן. על פי רישומי בית החולים, וגיליונה של היולדת, התובעת אושפזה במשך שבועיים תוך מעקב רצוף ומקצועי עד ללידה.

 

התינוק נולד באמצעות לידת וואקום כאשר הוא ללא סימני חיים והרופאים ערכו ניסיונות החייאה ביילוד במשך כ-10 דקות. לאחר שניסיונות אלו הניבו פרי והתינוק החל לנשום בכוחות עצמו, הוא הועבר למחלקת פגים בבית החולים.


ההורים טענו כי האם חוברה במהלך אשפוזה למכשיר מוניטור אלקטרוני אשר היה אמור לבדוק דחיפות צירים, דופק העובר וכו’. בית החולים טען לעומתם כי היות ומדובר באירוע שאירע בשלהי שנות ה-80, לא היה בבית החולים די מכשירי מוניטור בכדי לעקוב אחר הלידה באמצעות מכשיר זה - האם מדובר במקרה של רשלנות בלידה?

 

האם טוענת - אינני זוכרת את פרטי הלידה

 

האם לא העידה במהלך המשפט לגבי החיבור למכשיר המוניטור, וטענה שאין היא זוכרת את פרטי האשפוז, כיום, לאחר שנים רבות. בית המשפט המחוזי דחה טענה זו של האם וקבע כי החיבור למוניטור מהווה פעולה שיש אפשרות לזכור אותה. השופטים קבעו כי אם האם אינה זוכרת "אירוע כה מהותי בתיק", לא ניתן לצפות מהרופאים לזכור אותו. לפיכך, לא היה מנוס מלהתבסס בעיקר על הרישומים הרפואיים בכל הנוגע לסוגיה זו.

 

חיבור למוניטור בשנות ה-80, עניין הנמצא בחיתוליו

בית המשפט התייחס גם למספר מכשירי המוניטור שהיו באותה התקופה בבית החולים. בית החולים טען, בהתבסס על עדויותיהם של הרופא המיילד, האחות אשר בדקה את האם עם קבלתה בבית החולים, ופרופסור שהיה מתמחה במחלקת יולדות בתקופה הרלוונטית, כי באותן השנים היה במחלקת היולדות בבית החולים מכשיר מוניטור אחד בלבד.


בני המשפחה טענו כי בבית החולים "הדסה" בירושלים היו באותה התקופה מספר מכשירי מוניטור, ועל כן אין לקבל את טענות בית החולים בנוגע למספר המכשירים בתקופה נשוא התובענה. עם זאת, טענה זו של התובעים התבססה על השערה בלבד, בהתאם לכמות הלידות באותה התקופה בבית החולים "העמק" לעומת בית החולים "הדסה".

 

בית המשפט המחוזי דחה טענה וקבע כי היא "לא הוכחה על רקע המקובל והסביר באותה התקופה". בית המשפט קיבל את טענת בית החולים, לפיה הכנסת מכשירי המוניטור לחדרי הלידה והשימוש בהם היה באותה העת עדיין בחיתוליו.

 

האם הייתה חובה לחבר את האם למוניטור, גם אם היה רק מכשיר אחד?

בית המשפט בחן את טענת בני המשפחה לפיה גם אם היה רק מוניטור אחד במחלקה, היה צורך לעשות בו שימוש בלידה הנדונה (נוכח הסיכונים והעובדה שמדובר היה ב"לידה בוששת" שזורזה באמצעות פיטוצין). לטענת התובעים, לא ברור מדוע היולדת נשלחה למספר בדיקות מוניטור בימי האשפוז טרם הלידה ודווקא במהלך הלידה לא ניתנה כל הוראה לחברה למכשיר.

בית המשפט ציין תחילה כי יש לבחון טענה זו של התובעים על רקע המקובל והסביר באותה התקופה וקיבל את טענת בית החולים לפיה השימוש באותה התקופה במכשירי מוניטור לא היה שגור ושכיח. מעדויותיהם של עובדי בית החולים באותה התקופה עלה כי רובן המכריע של הלידות לא נוטרו והשימוש במוניטור היה שמור רק למקרים של יולדות עם מצב פתולוגי.

 

לסיכום, בית המשפט קבע עוד כי העובדה שהאם לא חוברה למוניטור, בשים לב לפרקטיקה הנהוגה בתקופה הרלוונטית, אינה מבססת רשלנות מטעם בית החולים.  


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

כיצד יש לחשב פיצויים בעקבות קיצור תוחלת חיים לאחר רשלנות רפואית במסגרת אבחון תסמונת נונאן... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת

אישה הגישה תביעה בגין רשלנות בקבלת הסכמה מדעת לניתוח קיסרי עם קשירת חצוצרות... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

אחת המחלוקות העיקריות אשר ישבו בבסיסה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הייתה - תוחלת חיים עתידית של תובע הסובל מנכות בשיעור 100%... 

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הוגשה 25 שנה לאחר המקרה. האם תתקבל התביעה בבית המשפט? 

לא הוכח תשניק סב לידתי - תביעה בגין רשלנות בלידה נדחתה

השופט ציין כי הוכחת רשלנות רופאי בית החולים הינה כדוגמת מגדל דומינו. על המערערים היה לשכנע את בית המשפט... 

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

האם יולדת אשר הגיעה לבית החולים ושוחררה לביתה מבלי להשאר להשגחה, יכולה לתבוע את המוסד בגין רשלנות רפואית בלידה? 

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

מהתיק הרפואי עלה כי האפניאה הראשונה התרחשה כחמש דקות לאחר שהגיע התינוק ליחידת המעבר. שעת הקבלה במעבר לא תועדה, והייתה למעשה פונקציה של משך הזמן בו שהה התובע בחדר לידה... 

דחיית רשלנות רפואית בלידה מכשירנית

מתיאור האירועים והעובדות שלפנינו עולה כי לידתו של המערער הסתבכה, ללא שהיו לסיבוך זה אינדיקציות מקדימות שיכלו לאפשר היערכות מוקדמת... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

חוט התפירה לאחר הניתוח נפרם - לא רשלנות רפואית

האם כאשר אחד מחוטי התפירה לאחר ניתוח נפרם, ישנה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית? קראו עוד בפורטל... 

איחור בהחלטה על ביצוע ניתוח קיסרי, האם רשלנות?

על שופט הייתה מקובלת דעתו של פרופ’ דוד (המומחה) - שלא היה מקום להמתנה נוספת וכי ראוי היה להחליט על ניתוח קיסרי, וכי אי קבלת החלטה על ביצוע הניתוח בשלב נשוא התביעה, מהווה טעות בניהול הלידה, אשר עולה כדי רשלנות... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...