www.rashlanut-refuit.org

מוות בגין אי פינוי על ידי ניידת מגן דוד אדום - האם רשלנות רפואית?

מוות בגין אי פינוי על ידי ניידת מגן דוד אדום - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט השלום בירושלים נדרש לבחון תביעה בגין רשלנות רפואית אשר הוגשה כנגד צוות אמבולנס של מגן דוד אדום. על פי כתב התביעה, הנתבעים הוזמנו לפאב ירושלמי בו התנהלה תחרות שתיית אלכוהול בין מספר צעירים.

 

התובעים, בני משפחתו של המנוח, טענו כי ניידת מגן דוד אדום הגיעה למקום והחלה לטפל בנוכחים (שהיו שתויים לגמרי). בעקבות ריבוי המשתתפים, הזמין בעל הפאב ניידת נוספת למקום. המנוח, אשר הגיע לשלב ה"גמר" בתחרות, לא זכה לטענת התובעים לכל טיפול מיוחד מצד ניידת מד"א.

 

לאחר מכן, נאלצו אחיו ובן דודו לפנותו לרכב תוך שהם משכיבים אותו במכונית ומתירים לו חלון פתוח לנשימת אוויר. כאשר הגיעו בני משפחתו של המנוח לקחתו בבוקר מן המכונית, נדהמו הם למצוא אותו ללא רוח חיים. האם מדובר ברשלנות רפואית מצד מד"א בגין אי פינויו של המנוח לבית החולים במועד?

 

מד"א טוענת - המנוח לא היה בסכנת חיים וסירב להתפנות לבית החולים

מד"א טענה להגנתה כי כאשר צוות האמבולנס פגש את המנוח הוא היה בהכרה ונמדדו לו דופק ונשימות. לטענתם, כאשר ניסה הצוות למדוד את לחץ הדם של המנוח, סירב האחרון לכך בכל תוקף.

 

כמו כן, לטענת מד"א המנוח התנגד להגיע לבית החולים בניידת למרות שהצוות במקום ניסה להפציר בו לעשות כן. עוד נטען על ידי הנתבעים כי בני משפחתו של המנוח וחבריו גיבו אותו וטענו בפני הצוות הרפואי כי הם דואגים לשלומו. במצב הדברים כפי שהוצג, לטענת מד"א, לא נותר לצוות הרפואי במקום אלא להסביר לבני משפחתו של המנוח כי במקרה של הרעה במצבו יש להביא אותו באופן מיידי לבית החולים או להזמין אמבולנס בשנית.

עיקר המחלוקת העובדתית בין הצדדים נסבה סביב השאלה - מה היה מצבו של המנוח בעת הבדיקה והאם המנוח ובני משפחתו התנגדו לפינויו. לשיטתה של מד"א, המנוח היה בהכרה ומצבו לא היה מסכן חיים בשעה שנבדק ע"י הצוות. כמו כן, הנתבעים טענו למעשה כי לא היה הכרח רפואי לפנותו ב"כל מחיר" מהפאב.

השופטים ציינו כי אכן מבדיקת המנוח עלה שהוא היה בהכרה וכן יציב המודינמית בשעה שהצוות בדק אותו. קרי, בעת הבדיקה לא נשקפה כל סכנה לחייו. לביסוס טענתה לכך שהמנוח היה במצב שאינו מסכן חיים הגישה הנתבעת חוות דעת מומחה מטעמה. המומחה' בחוות דעת רפואית זו, טען במפורש כי "סיבות המוות מהרעלות אלכוהול, כמקובל ברפואה, כוללות, קודם כל, חסימה של דרכי האוויר עקב אי שליטה בשרירים ושאיפת תוכן קיבה לריאות. תופעות אלה לא יכולות להתרחש בבן אדם הנמצא בהכרה, יציב מבחינה נשימתית, מדבר ובולע".

נוהל מד"א לטיפול בשיכור או מסומם

נוהל "עקרונות חובש/מוקד" של מגן דוד אדום קובע כי שיכור או מסומם יפונה לבית החולים על ידי הצוות הרפואי ובמידה והאחרון מתנגד, יפנה הצוות הרפואי לקבל עזרה משטרית. עם זאת, נוהל נוסף קובע כי יש לדווח על המקרה בטופס החולה ולמוקד האזורי. במקרה דנן, הצוות בדק את המנוח, את קצב נשימותיו לדקה, ואת הדופק.

 

ממצאיו היו תקינים וסבירים וכאשר ניסה הצוות למדוד למנוח לחץ דם, נתקלו המתנדבים בהתנגדות מצידו של המנוח. הצוות סבר כי יש לפנות את המנוח לבית החולים, למרות שלא נשקפה סכנה לחייו, אך התנגדות המנוח וחבריו העלתה חרס בידיהם.

השופטים ציינו כי למרות ההוראות בדבר ההודעה למוקד המשטרתי, יש לבחון כל מקרה לגופו עת הוא מונח לפתחן של הערכאות המשפטיות. במקרה דנן צוין כי אין בהכרח חפיפה מלאה בין הוראות חקוקות, נהלים, הנחיות פנימיות וכיו"ב, לבין היקפה ותוכנה של חובת הזהירות המוטלת על הגורמים הפועלים על פיהם. עם זאת, יש בנוהלים אלו כדי לתת אינדיקציה לסטנדרט התנהגות ולכללי זהירות סבירים המצופים מהם בנסיבות מסוימות. "לאחר ששמעתי את העדים ובחנתי את מכלול הראיות, הגעתי לכלל מסקנה כי יש לבכר את גרסת הנתבעת על פני זו של התובעים. אשר על כן, אין מנוס מדחיית התביעה", כתב השופט בפסק הדין. 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: קלביולה, בלינסון, תעלת הכפית, המופילה סוג A, עצם הארכובה, הזרקת פרמין, תסחיף, אף אוזן גרון,