www.rashlanut-refuit.org

סרטן הדם, רשלנות רפואית באבחון לוקמיה

סרטן הדם, רשלנות רפואית באבחון לוקמיה

רשלנות באבחון גידולים ומחלות סרטניות הינה אחת הסיבות הנפוצות להגשת תביעות במסגרת רשלנות רפואית בבתי המשפט בארץ מדי שנה. מחלת הסרטן הינה מחלה ממאירה אשר בשלביה הראשונים ניתנת לטיפול ובשלב מסוים עלולה להיות חשוכת מרפא.

 

אי לכך, חשיבות גדולה ישנה לסוגית אבחון המחלה במקרים של גידולים סרטניים. כמו כן, רשלנות רפואית במחלת הסרטן, עלולה להיות גם במסגרת הטיפולים לאחר אבחון המחלה (אם בצורה של השתלת מח עצם, טיפולים כימותרפיים רשלניים ועוד) ובתקופת ההתאוששות.

 

מהו סרטן הדם?


סרטן הדם, לוקמיה, הינו קבוצת מחלות אשר מאופיינות בשיבוש בתהליך היווצרות תאי הדם הלבנים במח העצם. הסימן הבולט ביותר להתפתחות סרטן הדם הינו כמות בלתי סבירה של תאי דם לבנים (לויקוציטים) במח העצם.

 

הלוקמיה מתחלקת לשני סוגים עיקריים – לוקמיה כרונית (התאים הסרטניים מתפקדים עדיין באופן תקין ושלב זה אינו מלווה בסימפטומים ו\או תסמינים מחשידים) ולוקמיה אקוטית (תאי הדם הלבנים מתרבים בקצב מהיר, משנים צורתם ומתנהגים באופן לא נורמאלי).


רשלנות רפואית באבחון לוקמיה


רשלנות רפואית באבחון סרטן הדם יכולה לבוא לידי ביטוי החל באבחון של רופא המשפחה, דרך בדיקות אשר נערכות במסגרת טיפולים אצל גורמים מקצועיים וכלה בפגישות עם אונקולוג או המטולוג. תביעות רשלנות רפואית בעילת אבחון לקוי של סרטן הדם מתבטאות על פי באבחון מאוחר של המחלה, כאשר היא כבר מתפשטת בגוף וגורמת נזקים רפואיים בלתי הפיכים לרקמות השונות.

 

למחלת הלוקמיה מספר תסמינים נפוצים כגון חום והזעת לילה, דימומים והופעת פצעים, זיהומים בתדירות גבוהה, טחול מוגדל הגורם לכאבי בטן ונפיחות, חולשה כללית ועייפות, ירידה דרסטית במשקל, כאבי ראש כרוניים, כאבי מרפקים ועצמות והופעת כתמים אדומים מתחת לעור.

 

חולים הסובלים מלוקמיה אקוטית הינם מטופלים "ברורים" יותר, שכן מחלה זו מאופיינת בהתדרדרות בריאותית מהירה הכוללת אובדן שליטה על השרירים, בלבול, נפיחות באשכים ועוד. לוקמיה אקוטית ידועה כמחלה המפריעה גם לפעילות מערכת העיכול, הנשימה והכליות.

 

איך לאבחן לוקמיה?

 

רופאים אשר מתרשלים לבחון לעומק את סיכויי של התפתחותה של לוקמיה, במידה והמטופל שלפניהם מלין על אחד מהסימפטומים הללו, עלולים למצוא עצמם על ספסל הנאשמים בבית המשפט. הרופא אשר ניצב מול מטופל הסובל מאחד מהתסמינים או יותר (דבר אשר גם יכול להעיד על זיהום, למשל) - חייב לבחון את עברו הרפואי של החולה ולהפנותו לבדיקות המתאימות.

 

      דרכים לאבחון לוקמיה:

  • בדיקת דם וספירת תאי הדם הלבנים.
  • בדיקה גופנית של נפיחות בלוטות הנימפה.
  • נטילת תאי מח עצם מאחת העצמות הגדולות בגוף (ביופסיה) ובחינתם על ידי פתולוג.
  • צילום רנטגן של אזור בית החזה.
  • דיקור עמוד השדרה – בדיקת נוזל עמוד השדרה באמצעות איסוף דגימות על ידי שימוש במחט ארוכה ודקה.

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.