www.rashlanut-refuit.org

סרטן הדם, רשלנות רפואית באבחון לוקמיה

סרטן הדם, רשלנות רפואית באבחון לוקמיה

רשלנות באבחון גידולים ומחלות סרטניות הינה אחת הסיבות הנפוצות להגשת תביעות במסגרת רשלנות רפואית בבתי המשפט בארץ מדי שנה. מחלת הסרטן הינה מחלה ממאירה אשר בשלביה הראשונים ניתנת לטיפול ובשלב מסוים עלולה להיות חשוכת מרפא.

 

אי לכך, חשיבות גדולה ישנה לסוגית אבחון המחלה במקרים של גידולים סרטניים. כמו כן, רשלנות רפואית במחלת הסרטן, עלולה להיות גם במסגרת הטיפולים לאחר אבחון המחלה (אם בצורה של השתלת מח עצם, טיפולים כימותרפיים רשלניים ועוד) ובתקופת ההתאוששות.

 

מהו סרטן הדם?


סרטן הדם, לוקמיה, הינו קבוצת מחלות אשר מאופיינות בשיבוש בתהליך היווצרות תאי הדם הלבנים במח העצם. הסימן הבולט ביותר להתפתחות סרטן הדם הינו כמות בלתי סבירה של תאי דם לבנים (לויקוציטים) במח העצם.

 

הלוקמיה מתחלקת לשני סוגים עיקריים – לוקמיה כרונית (התאים הסרטניים מתפקדים עדיין באופן תקין ושלב זה אינו מלווה בסימפטומים ו\או תסמינים מחשידים) ולוקמיה אקוטית (תאי הדם הלבנים מתרבים בקצב מהיר, משנים צורתם ומתנהגים באופן לא נורמאלי).


רשלנות רפואית באבחון לוקמיה


רשלנות רפואית באבחון סרטן הדם יכולה לבוא לידי ביטוי החל באבחון של רופא המשפחה, דרך בדיקות אשר נערכות במסגרת טיפולים אצל גורמים מקצועיים וכלה בפגישות עם אונקולוג או המטולוג. תביעות רשלנות רפואית בעילת אבחון לקוי של סרטן הדם מתבטאות על פי באבחון מאוחר של המחלה, כאשר היא כבר מתפשטת בגוף וגורמת נזקים רפואיים בלתי הפיכים לרקמות השונות.

 

למחלת הלוקמיה מספר תסמינים נפוצים כגון חום והזעת לילה, דימומים והופעת פצעים, זיהומים בתדירות גבוהה, טחול מוגדל הגורם לכאבי בטן ונפיחות, חולשה כללית ועייפות, ירידה דרסטית במשקל, כאבי ראש כרוניים, כאבי מרפקים ועצמות והופעת כתמים אדומים מתחת לעור.

 

חולים הסובלים מלוקמיה אקוטית הינם מטופלים "ברורים" יותר, שכן מחלה זו מאופיינת בהתדרדרות בריאותית מהירה הכוללת אובדן שליטה על השרירים, בלבול, נפיחות באשכים ועוד. לוקמיה אקוטית ידועה כמחלה המפריעה גם לפעילות מערכת העיכול, הנשימה והכליות.

 

איך לאבחן לוקמיה?

 

רופאים אשר מתרשלים לבחון לעומק את סיכויי של התפתחותה של לוקמיה, במידה והמטופל שלפניהם מלין על אחד מהסימפטומים הללו, עלולים למצוא עצמם על ספסל הנאשמים בבית המשפט. הרופא אשר ניצב מול מטופל הסובל מאחד מהתסמינים או יותר (דבר אשר גם יכול להעיד על זיהום, למשל) - חייב לבחון את עברו הרפואי של החולה ולהפנותו לבדיקות המתאימות.

 

      דרכים לאבחון לוקמיה:

  • בדיקת דם וספירת תאי הדם הלבנים.
  • בדיקה גופנית של נפיחות בלוטות הנימפה.
  • נטילת תאי מח עצם מאחת העצמות הגדולות בגוף (ביופסיה) ובחינתם על ידי פתולוג.
  • צילום רנטגן של אזור בית החזה.
  • דיקור עמוד השדרה – בדיקת נוזל עמוד השדרה באמצעות איסוף דגימות על ידי שימוש במחט ארוכה ודקה.

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

תביעה על סך 3.8 מיליון שקלים בגין רשלנות באבחון סרטן הערמונית

תביעה על סך 3.8 מיליון שקלים הוגשה לבית המשפט המחוזי בגין רשלנות רפואית לכאורה באבחון סרטן הערמונית... 

רשלנות בטיפול בגידול סרטני גרמה לכריתת רחם

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-1.5 מיליון שקלים בגין כריתת רחם לאחר טיפול רשלני בסרטן... 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

האם רשלנות במעקב לאחר כריתת גידול ואי אבחון סרטן המעי הגס?

תביעת רשלנות רפואית אשר עוסקת ברשלנות רפואית באי אבחון סרטן המעי הגס תוך מעקב רשלני לאחר כריתת גידול...