www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית במתן תרופות ועירוי נגוע - רופא משפחה גרם למוות בגין כיב קיבה

רשלנות רפואית במתן תרופות ועירוי נגוע - רופא משפחה גרם למוות בגין כיב קיבה

בית המשפט המחוזי נדרש לדון בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במתן תרופות. על פי כתב התביעה, רופאה מחליפה בקופת חולים רשמה מרשם קטלני לחולה כיב קיבה, תוך מתן תרופות שאינן מתייחסות לעברו הרפואי. בעקבות התרופות נשוא התובענה, אושפז החולה בבית החולים ונגרמו לו נזקים קשים אשר בסופו של היום גרמו למותו.


התובע היה ידוע כאדם הסובל ממחלות רבות כגון לחץ דם גבוה, מחלת כליות קשה וכיב התריסריון. יום אחד חש התובע בכאבים בברכיו ומיהר לפנות לקופת החולים בה היה חבר – שירותי בריאות כללית, סניף הרצליה. רופאת המשפחה הקבועה של התובע לא הייתה באותו היום בסניף, והאחרון קיבל טיפול מרופאה מחליפה.

 

הרופאה המחליפה הורתה לתובע ליטול תרופות ארטופן וולטרן בימים הקרובים, תרופות אשר עוד יהוו מכת מוות למטופל בהמשך. התובע נטל את התרופות על פי המרשם, ועד מהרה החל לחוש ברע. הוא הובהל לבית החולים ושם אובחן כסובל מדימום בדרכי העיכול והכיב. לצערו, במהלך הטיפול קיבל הוא עירוי דם נגוע בנגיף הצהבת. העירוי הנגוע גרם לתובע לדימום קשה בכבד והתפתחות של מחלת שחמת הכבד.


בעקבות הטיפול הרפואי הרשלני, הגיש החולה תביעה בעניין רשלנות רפואית נגד קופת חולים ובית החולים. לדאבונו, נפטר הוא בטרם הסתיים הדיון המשפטי ועל כן נכסנו יורשיו בנעליו לצורך המשך התביעה.


תרופות קטלניות, האמנם?


בית המשפט קבע כי רופאת המשפחה המחליפה התרשלה כלפי התובע כאשר נתנה לו מרשם ובו תרופות אשר סיכנו את בריאותו. התרופות שנרשמו לתובע, הינן תרופות ממשפחת הנסאיידז (Nsaids), הידועות כתרופות מסוכנות לנטילה על ידי חולי קיבה. אי לכך, בכדי לצמצם את הסכנה לחולי הכיב בנטילת תרופות אלו, עליהם ליטול במקביל גם תרופות מונעות ממשפחת גסטרו.

 

נטילת תרופות נסאיידז לחולי כיב, ללא נטילת תרופות מונעות במקביל, הינה רשלנות רפואית במתן תרופות, שכן מדובר באי התייחסות לעברו הרפואי ומצבו הקליני של המטופל, באופן בלתי סביר ולא אחראי.


האם רשלנות רפואית במתן עירוי הדם הנגוע?


בית המשפט קבע כי אין ספק שהעירוי הנגוע בצהבת הוא זה שגרם להתפתחות מחלת הכבד בגופו של המטופל. יש לציין כי לו היה נוטל המטופל תרופות מונעות לצד תרופות הנסאיידז, לא הייתה מתפתחת שחמת הכבד בגופו.

 

עם זאת, המומחים הרפואיים אשר באו בפני בית המשפט במסגרת הדיון בשאלת עירוי הדם, טענו כי בתקופה נשוא התובענה (1993), לא היה ניתן להבחין בין עירויי דם "נקיים" לבין עירויי דם הנגועים בצהבת. אי לכך, כל עירוי דם שניתן בימים ההם היה תלוי בסיכון מסוים כלפי החולה. לפיכך, בית המשפט קבע כי לא קיימת עילה של רשלנות רפואית במסגרת הטיפול הרפואי בבית החולים ועירוי הדם הנגוע.


האם הרופאה המחליפה אשמה גם בנזקים שנגרמו מעירוי הדם?


בבית המשפט נשאלה שאלה נוספת, האם יש להטיל על רופאת המשפחה המחליפה גם את האחריות לנזק בכבד, אשר נגרם בעקבות עירוי הדם הנגוע. מצד אחד, מדובר היה בסיכון טבעי אשר נגרם למנוח בעקבות עירוי דם בבית החולים. מאידך – לו היה מקבל החולה את התרופות המונעות מהרופאה המחליפה, לא הייתה מתפתחת מחלת הכבד, וככל הנראה לא היה התובע מגיע כלל לבית החולים.


פקודת הנזיקין קובעת כי פיצויים בעקבות קבלת תביעה נזיקית יינתנו רק בשל אותו הנזק שעלול לבוא באורח טבעי במהלכם הרגיל של דברים, ושבא במישרין מעוולת התובע. בית המשפט קבע כי הנזק אשר נגרם לתובע דנן בבית החולים, הינו נזק אשר נבע במישרין מעוולת רשלנותו של הרופאה המחליפה. אי לכך, הואשמה קופת החולים כללית, אשר הרופאה פעלה מטעמה, ברשלנות רפואית במתן תרופות.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: קרישיות יתר, רגישות דיפוזית בבטן, סרטן קשקשי פולשני, חיסון, SONES, זריקת אלחוש, מחלה גנטית, הידרוצלה,