www.rashlanut-refuit.org

טענה רפואית המתבססת על מחקר אשר טרם פורסם - רשלנות רפואית

טענה רפואית המתבססת על מחקר אשר טרם פורסם - רשלנות רפואית

טענות תביעה והגנה בתביעות רשלנות רפואית נעשות בבתי המשפט תוך שהם מסתמכות על ממצאים רפואיים בדוקים. כמו כן, כמו תביעות אחרות מתחום הנזיקין, הטוען טענה רפואית חייב לתמוך את הטענה בממצאים רפואיים הידועים לכל בתחום. האם ניתן להסתמך במקרים מסוימים על נתוני מחקר רפואי שטרם פורסם? מקרה מסוג זה הונח לפתחו של בית המשפט המחוזי.

בית המשפט נדרש לבחון תביעה בעניין רשלנות רפואית בהריון אשר במסגרתה עלתה השאלה הבאה - האם בדיקת דם לצורך בירור סוגיה רפואית שנויה במחלוקת, מהווה פגיעה באוטונומיה של המטופל ועל כן אין להתירה. מדובר בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בהריון. התביעה הוגשה על ידי הורים לשני ילדים תאומים אשר נולדו עם מחלה מוחית וסובלית מנכות של 100% לצמיתות.

יש לציין כי מספר שנים קודם ללידת התאומים, נפטרה בתם של התובעים כאשר היא סובלת מנכות דומה. התובעים טענו כי הרופאים הנתבעים התרשלו כלפיהם, וזאת מאחר שלא יידעו אותם בעניין הסיכון להולדת ילדים נוספים עם נכות של 100% עקב המחלה המוחית. התובעים הוסיפו כי גם לאחר שהאם נכנסה להריון, הרופאים (שידעו על מחלתה של הבת הקודמת) לא הפנו אותה לבדיקות המקובלות ולא מנעו את הולדת התאומים.

הרופאים הנתבעים טענו לעומתם כי במועדים הרלבנטיים לא הייתה בדיקת MRI מוחי מקובלת במהלך ההיריון. כמו כן, לטענת הרופאים בדיקה זו לא הייתה מעלה דבר והמחלה מהם סובלים התאומים הינה מחלה ניוונית שהתפתחה לאחר הלידה (קראו גם על רשלנות בלידה).

 

האם יש לבצע בדיקה למרות שהמחקר טרם פורסם?


במסגרת ההליכים המשפטיים, פנתה קופת החולים לבית המשפט בבקשה לחייב את ההורים להביא את אחד מן התאומים לנטילת בדיקת דם. קופת החולים ביקשה את ביצוע הבדיקה היות ואחד המומחים מטעמה גילה כי במחלקה לגנטיקה במרכז הרפואי ע"ש סורוקה אובחנה מוטציה הגורמת למחלה המכונה "סינדרום בן זאב". לטענת קופת החולים, אם יתברר כי התאומים סובלים מסינדרום זה, ברור שלא ניתן היה לאבחן את מחלתם במהלך ההיריון.

בית המשפט הורה לקופת החולים להמציא עבורו את המאמר אודות המחקר עליו נסמכת הבקשה. קופת החולים טענה כי לא ניתן להמציא את המאמר מאחר שמדובר בחומר אקדמי-מחקרי שטרם פורסם. בית המשפט הורה למבקשת לתמוך את בקשה במסמך בו יפורטו הבדיקה ומהותה.

אולם, עוד בטרם המציאה המבקשת מסמך כאמור – פסק בית המשפט כי משלא הומצא המאמר ולנוכח הבקשה והתגובות שהוגשו – דין הבקשה להידחות. בית המשפט קבע כי "יש להעדיף במקרה הנדון את זכותם של התובעים לאוטונומיה ובחירתם שלא לעבור בדיקת דם, משלא הוכחה אסכולה רפואית או ספרות רפואית התומכת בקשר שבין תוצאות בדיקת הדם הנדונה לבין איתור המחלה". עם זאת, בית המשפט הוסיף וקבע בהחלטתו כי "הנתבעים יורשו כמובן לטעון בסיכומיהם על ההשלכות והנפקויות הראייתיות של סירובם זה".


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: אף אוזן גרון, קרישיות יתר, לידה ואגינלית, SONES, תסחיף, תסמונת גולדנהר, פרוסטטה, לחץ תוך מדורי,