www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית טיפת חלב, באילו מקרים תוגש תביעה?

רשלנות רפואית טיפת חלב, באילו מקרים תוגש תביעה?

במרכזי טיפת חלב המופעלים ברחבי הארץ על ידי משרד הבריאות, הרשויות המקומיות וקופות חולים, מוצעים שירותי רפואה מניעתית, בעיקר לנשים בהריון, תינוקות ופעוטות. במהלך שנותיהם הראשונות, המעקב אחר מצבם הבריאותי והתפתחותם של הפעוטות, נעשה במסגרת שירותי טיפת חלב ללא עלות כספית.

 

השירות במרכזים מנוהל על ידי אחיות בריאות הציבור, אשר עברו הכשרה מיוחדת בתחומי הגדילה והתפתחות. האחיות בעלות ידע רב בקידום בריאות, חיסונים, בטיחות, תזונה וטיפול. במסגרתם תפקידם האחיות והרופאים בטיפת חלב נדרשים לערוך אבחון מוקדם של בעיות התפתחותיות, ולבצע בדיקות תקופתיות כדי לאבחן בעיות שמיעה וראייה, בעיות שקשורות לכשל בשגשוג ועוד.  

 

רשלנות רפואית בטיפת חלב, יכולה לבוא לידי ביטוי עקב טיפול לא מתאים ואבחון שגוי שהוביל למתן טיפול שאינו מתאים לתינוק או להיעדר טיפול. כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד טיפת חלב וכדי לקבל פיצויים, יש להוכיח באמצעות חוות דעת של מומחה רפואי, כי האחות או הרופא בטיפת חלב פעלו שלא בהתאם לפרקטיקה המקובלת, וישנו קשר סיבתי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם לפעוט.

 

תביעה בגין מעקב הריון רשלני של טיפת חלב

 

כ 16 שנים, לאחר שנולד ילד הסובל משיתוק מוחין, הגישו הוריו תביעה נגד הרופאים המטפלים בתחנת הטיפול טיפת חלב באזור מגוריהם בגין רשלנות רפואית בהריון. לטענת התובעים, הרופאים גרמו לילד להיוולד כשהוא סובל משיתוק מוחין, על כן דרשו לקבל פיצויים בגין הולדה בעוולה.

 

על פי עובדות התביעה, עד השבוע ה 34 להריון לא נראה כל ממצא חריג בבדיקות שנערכו לאם ולעובר על ידי גניקולוג, אך בשבוע 34 להריון, אושפזה האם במחלקת יולדות בשל כאבים בבטן התחתונה. למחרת בוצעו לתובעת בדיקת אולטרה סאונד וסקירת מערכות והיא שוחררה לביתה.

 

ברשומה הרפואית צוין כי הערכת משקלו של העובר תקינה ויש לזמן את האם ללידה באמצעות ניתוח קיסרי. כשבועיים לפני מועד הלידה המתוכנן, הגיעה התובעת לחדר מיון, וטענה כי היא מרגישה ירידה דראסטית בתנועות העובר. בעקבות בדיקות שנערכו לה בבית החולים, היא הופנתה מידית ללידה בניתוח.

 

בכתב התביעה נטען כי האם הייתה במעקב בתקופת ההריון בטיפת חלב, שם עברה את כל הבדיקות על ידי האחיות. אולם הרופא שבדק אותה כאשר הלינה על חוסר תחושה בתנועות העובר, ביצע רק בדיקה חיצונית ולא עשה ניטור לעובר או כל בדיקה אחרת, ולמרות הממצא החריג של גודל העובר, היא שוחררה לביתה ללא הנחיות.

 

בית המשפט העדיף את טענות הנתבעים ודחה את התביעה

 

בית המשפט סקר את העדויות השונות שהוצגו בפניו, וקבע כי דין התביעה להידחות. עדותה של התובעת, לא הותירה בפני השופטים רושם אמין. לדוגמה, התובעת שללה בתצהירה כי נערכה לה בדיקת אולטרה סאונד, אך עורך דינה הודה כי בדיקה מסוג זה נערכה במהלך ההריון.

 

כמו כן, בתחילה טענה תובעת כי נקבע לה מועד לניתוח קיסרי, ולאחר מכן חזרה בה מטענה זו, ובסוף הוכיחו הרשומות הרפואיות כי אכן נקבע תאריך לניתוח. סתירות אלו, ורבות אחרות, שמטו את הקרקע מתחת עדותה של התובעת והפכו אותה לבלתי אמינה.

 

לעומת עדותה של התובעת, העדויות מטעם הנתבעים היו אמינות בעיני בית המשפט. כך למשל, האחות הראשית ומנהלת התחנה, העידה כי היא זוכרת את התובעת ואת נסיבות הפסקת הטיפול על ידה בתחנה. עדותה התאימה גם לתוכן המסמכים הרפואיים שהוגשו, כמו כן, בית המשפט קיבל את עדותו של הרופא המטפל, אשר טען כי התובעת לא הלינה על הפסקת תחושת תנועה אצל העובר.

 

לדבריו של הרופא, לו הייתה התובעת טוענת לחוסר תחושה בתנועות העובר, אין סיכוי שהיה שולח אותה לביתה כלעומת שבאה. כמו כן, דבריו נתמכו גם במסגרת כרטיס המטופל של האישה ההרה, אשר בו נכתב במפורש "תנועת סדירות של העובר" ובטן רכה שמשמעותה, שאין חשד למצוקה עוברית.

 

למרות מרחק הזמן הרב, וזיכרונם החלקי של העדים הרלבנטיים, בית המשפט קבע כי התובעים לא הניחו בפניו תשתית ראייתית אשר תתמוך בטענת רשלנות. אי לכך, התביעה נדחתה והתובעים חויבו בהוצאות משפט בסך של 20,000 שקלים.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין - רשלנות רפואית בביצוע גרידה גרמה לכריתת רחם וסכנת חיים

התובעת עברה גרידה, אשר בוצעה על-ידי הנתבע. מיד לאחר הגרידה התקין הנתבע בגוף התובעת התקן תוך רחמי. כעבור מספר ימים החל בגוף התובעת דימום חזק בעקבות נקב ברחם. לצערה, נאלצו הרופאים לכרות את רחמה... 

פסק דין העוסק באי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות - האם רשלנות?

האם אי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות הינו רשלנות רפואית? האם מדובר בעילה להגשת תביעה כנגד רופא אשר טיפל באישה בהריון? 

רשלנות רפואית ופיצויים - אי אבחון מום מולד של חוסר באמה

התובע נולד עם חוסר מולד באמה הימנית. בסקירת הריון שבוצעה לאם התובע במהלך הריונה עמו לא זוהה המום אצל התובע.  

פיצויים בגין רשלנות רפואית באבחון תוצאות בדיקת אולטראסאונד

בדיקת אולטראסאונד ואבחון רשלני - התובעת הרתה באמצעות הפריית מבחנה. היה זה הריון ראשון לאחר טיפולי פוריות שנמשכו כשלוש שנים. מהלך ההריון היה תקין, והיא נרשמה ללידה במרכז הרפואי "שערי צדק". 

רשלנות רפואית - אי אבחון גפיים הקצרות בבדיקת אולטראסאונד

בשבוע 21.5 להיריון, במסגרת בדיקת אולטרא סאונד לסקירת מערכות נצפה קיצור משמעותי באורך העצמות הארוכות של הגפיים ביחס לשאר איברי העובר.  

רשלנות רפואית באי-גילוי מום בעין העובר - פיצויים

התובעת נולדה עם מום מולד בעיניה וכשהיא עיוורת. בכתב התביעה טענו התובעים לרשלנות של הנתבעים באי גילוי מומה של התובעת. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - גרימת עיוורון

מספר ימים ימים לאחר הלידה הבחינה האם כי עינה השמאלית של ביתה סגורה. הבדיקות הצביעו כי התינוקת סובלת ממיקרופטלמיה בעין שמאל ומהתפתחות בלתי תקינה של הרשתית.  

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

הפסקת הריון ללא הצדקה - פיצויים בגין רשלנות רפואית

רופאי קופת החולים גרמו להפסקת הריונה של התובעת ללא הצדקה. 

רשלנות רפואית בבדיקת מי שפיר - לידה מוקדמת בחודש השישי

התובעים הינם הוריה של תינוקת אשר נולדה טרם זמנה, כאשר אמה, התובעת הראשונה, הייתה בחודש השישי להריונה. 

האם לידת המלקחיים בוצעה ברשלנות וללא כל צורך?

לידת המלקחיים שבוצעה ברשלנות על ידי רופא מתמחה גרמה לקרע דרגה 4 בנרתיק ובפי הטבעת.  

ההורים הגישו תביעה לפיצויים בעקבות פטירת התינוקת בשל מום לבבי

בעקבות פטירת התינוקת כשלושה ימים לאחר היוולדה, טענו ההורים כי הם לא היו מודעים לחומרת המום הלבבי, ולא הוצעה בפניהם האפשרות להפסיק את ההריון.  

אשה שנכנסה להריון עם התקן תוך רחמי, הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בהריון

אם שהיתה בהריון עם התקן תוך-רחמי, בחרה להתעלם מהסיכון הרפואי, ולהקשיב להמלצת הרב, שעודד אותה להמשיך בהריון. הקטין נולד בלידה המוקדמת, כשהוא סובל משיתוק מוחין, וההורים טענו כי הם לא קיבלו את המידע הרפואי המלא, על כן הגישו תביעה לפיצויים בגין רשלנות רפואית בהריון ובלידה.  

האם הרופא היה צריך לשלוח את המטפלת לטיפול הפריה חוץ גופית במועד מוקדם יותר?

התובעת עברה טיפולי פוריות במהלך שש שנים ונשלחה לטיפול הפריה חוץ גופית בהיותה בת 41. האם מדובר ברשלנות? 

האם הרופא התרשל בניהול מעקב הריון בסיכון גבוה של התאומות?

מבדיקת מוניטור בשבוע ה- 34 עלה כי אחת התאומות סובלת ממצוקה עוברית והיא נולדה במצב של שיתוק מוחין. 

פיצוי לתובעת שנולדה עם חוסר בארבע אצבעות בכף היד

האם עברה במהלך ההריון 6 בדיקות אולטרסאונד שנמצאו תקינות, עם זאת בתה נולדה עם מום של חוסר בארבע אצבעות בכף ידה הימנית. 

האם הרופא שלא אבחן את המום בעמוד השדרה של העובר התרשל?

אם כבדת משקל נשלחה לביצוע סריקת מערכות במכון מור. הבדיקה יצאה תקינה, אך התינוקת נולדה עם מום גדול בעמוד השדרה, הגורם לה סבל רב לאורך כל חייה. 

האם ניתוח קיסרי היה מונע את הנזק המוחי שנגרם לילדה?

ההורים הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה, בטענה כי הרופא נדרש לבצע ניתוח קיסרי, במקום לידה טבעית. 

הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה

הורים לקטין שנפטר בגיל שלוש שנים, תבעו את בית החולים, בגין ניהול רשלני של הלידה. הקטין שסבל מהאטות בדופק, בעת הלידה, נולד ללא נשימה, ובשל תשניק סב לידתי, הוא נותר עם שיתוק מוחין ונכות בשיעור 100%. 

לבני דודים נולד ילד בעל מומים, האם הצוות הרפואי פעל ברשלנות?

התינוק להורים שהם קרובי משפחה נולד עם תסמונת Bardet Biedl, לאחר כעשרים שנה, הגישו ההורים תביעת רשלנות רפואית, בגין נזק גוף שנגרמו לבנם בשל הולדתו בעוולה. תגיות: אוביטרל,