www.rashlanut-refuit.org

חשיפת פרוטוקול ועדה רפואית לאחר מות מטופל - רשלנות רפואית

חשיפת פרוטוקול ועדה רפואית לאחר מות מטופל - רשלנות רפואית

תביעות רשלנות רפואית הינן תביעות אשר משלבות בין המשפט לבין הרפואה. מצד אחד, עומדת חוות דעת רפואית של מומחה הקובע כי מדובר ברשלנות רפואית. מצד שני, עומד עורך הדין אשר קושר בין הרשלנות לבין הטענות המשפטיות וחובת הזהירות המוטלת על הרופא כלפי המטופל. אחד הגורמים החשובים לביסוס תביעת רשלנות רפואית הינו התיק הרפואי. דהיינו, המסמכים הרפואיים הרלבנטיים אשר נערכו בזמן אמת ומעידים על השתלשלות העניינים.

 

עוד מאמרים בנושא:
חשיפת פרוטוקול וועדה מטעם משרד הבריאות, האמנם?
בית המשפט קובע בניגוד לועדה מטעם משרד הבריאות - ערעור על החלטת ועדה

 

לעיתים, בעיקר במקרים של מות מטופל, ממנה בית החולים ועדת בדיקה פנימית אשר בודקת את נסיבות המוות. האם ניתן להשתמש בפרוטוקולי הועדה במשפט רשלנות רפואית? סוגיית חיסיונם של מסמכים מתעוררת בעיקר במקרים קשים בהם משפחה מבקשת להתחקות אחר נסיבות פטירתו של חולה בבית החולים. המשפחה מעוניינת להגיע לחקר האמת ולהוכיח כי מדובר ברשלנות רפואית של בית החולים או מי מצוותו. פסק הדין המנחה בעניין זה הינו פסק דין גלעד אשר ניתן בשנת 1995. הנשיא בדימוס, אהרון ברק, פתח פסק דין זה במילים – "המשפט עומד על האמת. ביסודו של ההליך השיפוטי עומדת חשיפת האמת".


מדובר באיזון בין זכותו של החולה לדעת את הפרטים הרלבנטיים לגבי הטיפול אותו עבר ואת הדיונים שנערכו לגביו בועדה רפואית ספציפית. עם זאת, מצד שני קיים האינטרס הציבורי להגן על דוברי הועדות הפנימיות ולאפשר שיפור וייעול של המערכת הרפואית ללא חשש מהתבטאויות חופשיות בחדרים אלו. כמו כן, לצד האינטרס הציבורי אין לשכוח את העובדה שגם הרופא זכאי ששמו הטוב ועיסוקו לא ייפגעו במהלך דיווח ביקורתי כנגד מעסיקיו או בית החולים. לא כל טעות רפואית היא גם רשלנות רפואית. עם זאת, לעיתים ניתן יהיה לבסס תביעת רשלנות רפואית, בין השאר, על בסיס "הודאה בטעות רפואית" במהלך ועדה פנימית.

 

שיקולים בעד ונגד


במקרים בהם מתבקשת חשיפה של מסמכים רלבנטיים, מוטל על בית המשפט לעשות איזון בין שניים – שיקולים השוללים את החיסיון (כגון חקר האמת, זכויות החולה לדעת מה נעשה גופו וכדומה) אל מול שיקולים התומכים בחיסיון (כגון חסינותם של ועדות פנימיות לבדיקת איכות בבתי חולים). השופט יצחק עמית, התייחס לכך בכתביו כי מקובל להבחין בין שלושה סוגי חסינויות – חיסיון סטטוטורי, חיסיון יציר המשפט המקובל וחיסיון יציר הפסיקה.

 

עוד פסקי דין בנושא:
תביעה בגין רשלנות רפואית של ועדה להפסקת הריון אשר לא המליצה על הפלה
פעולה שנועדה להציל חיים פגעה במיתרי קולו של המטופל - האם רשלנות?
פסק דין בעניין פרוטוקול ועדה רפואית בתפקיד ראיה במסגרת תביעת רשלנות


לעניין היקף החיסיון, נקבע כי היקף זה זוכה לפרשנות מצומצמת בלבד. במצב הרגיל מוטל על תובע בתביעת נזיקין להוכיח את תביעתו. עם זאת, ישנם מקרים בהם אי חשיפת פרוטוקולי ועדה אשר חקרה את האירוע המדובר תקשה מאד את דרכו של התובע. במקרים בהם הועדה איננה מכינה את מסקנותיה לקראת משפט עתידי, יהיה חיסיונה נמוך מוועדה אשר מכינה מסקנותיה מתוך ידיעה של תביעה. במקרה השני מדובר במסמכים אשר מוכנים לקראת משפט וחל עליהם חיסיון מפני התביעה.

 

דוגמא להחלטה


במקרה אשר הונח לפתחו של בית המשפט, דרשו בני משפחתה של מנוחה לחשוף בפניהם פרוטוקולים של ועדה רפואית אשר בחנה את נסיבות מותה. מדובר בפרוטוקולים של ועדת בדיקת חיצונית מטעם משרד הבריאות אשר מתמנה באופן אוטומטי לאחר אירוע מוות או מקרה לא טבעי בין כותלי בית החולים.

 

הנתבעים טענו כי פרוטוקולי הועדה הינם חסויים וזאת משום שהיא מונתה לפי סעיף 23(ג) לחוק זכויות החולה הקובע כי פרוטוקול הדיונים יימסר רק למנכ"ל ולמי שמינה אותה. זאת ועוד, בבית החולים טענו כי מדובר בועדה אשר התכנסה בכדי לשפר את הרפואה בבית החולים ולא כדי לחקור את הרופאים הנתבעים.


בית המשפט קבע כי יש לדחות טענות אלו ולהורות על חשיפת המסמכים. "משעורך אנוכי את האיזון בין גישת התובעים כמפורט לעיל, לבין עמדת הנתבעים לפיה הנחקרים מסתמכים על החיסיון, ושעה שבית החולים בעצמו מסכים שיש צורך לאזן בין אינטרס גילוי האמת לחולים לבין האינטרס הציבורי לשיפור רמת השירות בבתי החולים וזכות הרופא להגן על שמו הטוב", נכתב בפסק הדין, "אני מגיע למסקנה כי יש להתיר את גילוי הפרוטוקולים כמבוקש".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: מיופיה, לידה קפלית, מילוי בתמיסת מלח פזיולוגית, אינטובציה, נסיגת חניכיים, דלקת העוצבה, אדרנלין , וריקוצלה,