www.rashlanut-refuit.org

רופא אשר מועסק בבית חולים ממשלתי - האם חסינות מפני תביעות רשלנות?

רופא אשר מועסק בבית חולים ממשלתי - האם חסינות מפני תביעות רשלנות?

תא (י-ם) 2537/08 ‏ ‏ עיזבון המנוח נזאל בראא ז"ל נ' ד"ר קושניר אמיר

 

סעיף 7(א)(א) לפקודת הנזיקין קובע כי אין להגיש נגד עובד ציבור תובענה על מעשה שעשה תוך כדי מילוי תפקידו השלטוני כעובד ציבור המקים אחריות בנזיקין. עם זאת, הוראה זו אינה חלה על מעשה שנעשה ביודעין, בשוויון נפש, מתוך כוונה לגרום נזק או לאפשרות גרימתו.שאלה משפטית בנוגע לענייני רשלנות רפואית הינה חסינותו של רופא במסגרת סעיף זה לפקודת הנזיקין.

 

האם מעשה אשר נעשה על ידי רופא שהינו עובד ציבור, נופלת בגדר מילוי תפקידו השלטוני בתור עובד ציבור? האם במקרים בהם מוגשת תביעת רשלנות רפואית נגד רופא המועסק בבית חולים המופעל על ידי המדינה (במקרה זה – בית חולים פוריה), קיימת לרופא זה חסינות מפני התביעה? האם על התובעים להגיש את תביעתם נגד המדינה בלבד? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
חסינות בית חולים מטעם המדינה מתוקף חוק הנכים

 

במקרה דנן, התובעים טענו כי הרופא הינו אחד הנתבעים בתביעתם ואין למוחקו מכתב התביעה. לטענתם, שתי סיבות עיקריות עומדות מאחורי גישתם.ראשית, בניגוד לסעיף 7א' לפקודת הנזיקין, פעולתו של רופא אינה מעשה אשר נעשה תוך כדי מילוי תפרידו השלטוני כעובד ציבור. לטענת ב"כ התובעים, המבחן לתחולת חסינות הינו מבחן מהותי אשר תפקידו לבחון את טיב הפעולה נשוא התובענה. לדבריה, בית המשפט אמור להידרש ליסודות העובדתיים הנוגעים לאירוע בכדי להכריע בשאלת תכולת החסינות.

 

שנית, לטענת התובעים, גם אם טענתם הראשונה לא תתקבל, הוראת סעיף 7(א)(א) קובעת במפורש שאין חסינות למעשים אשר נעשו ביודעין, מתוך כוונה לגרום נזק או בשוויון נפש לאפשרות גרימתו של נזק.


ב"כ הרופא טענה כי החלטת המדינה לאמץ את מעשהו של עובד הציבור הינה החלטה מנהלית. לדבריה, הביקורת השיפוטית על החלטה זו, אשר התקבלה על בסיס סעיף 7(ב)(ג) לפקודת הנזיקין, צריכה להיות במסגרת אמות המידה של המשפט המנהלי ולא יסודותיו העובדתיים של המקרה.

 

השופטת - פעולה רפואית איננה פעולה שלטונית

 

השופטת נאווה בן אור, אשר בחנה את התביעה, נדרשה לדברי ההסבר לתיקון הסעיף הרלבנטי בפקודת הנזיקין. על פי דברי הסבר אלו, חסינות עובדי הציבור נובעת מהצורך להגן על עובדי מדינה הפועלים בתום לב. דברי ההסבר לתיקון מוסיפים עוד כי הנימוק להסדרת החסינות לעובדי ציבור הינו הצורך למנוע חששם של עובדים אלו שיהיו חשופים לתביעות אישיות ובכך תיווצר פגיעה בתפקוד הרשות הציבורית.

 

השופטת אף מצאה לנכון להביא ציטוט מפסיקתו של בית המשפט העליון בעניין זה – "תכלית החוק היא לשמור על שירות ציבורי חופשי מהטרדות ורדיפות". עם זאת, מדובר בהחלטות שלטוניות המתקבלות על ידי עובדי הציבור. לאמור, עובדתם של עובדים אלו, בתור שליחי המדינה, שונה בתכלית מעבודת עובדים אחרים במגזר הפרטי. אי לכך, יש להעניק לאלו חסינות מפני קובלנות פליליות (אלא באישור היועמ"ש) או תביעות אזרחיות. עם זאת, החלטה רפואית איננה החלטה שלטונית.

 

המסקנה המתבקשת מכל האמור לעיל הינה כי החלת הוראת החסינות על רופא אשר מועסק בבית חולים ממשלתי הינה מלאכותית עד מאד. כמו כן, החלת חסינות זו על רופא איננה משרתת את התכלית המובהקת העומדת מאחורי החסינות.

 

ככלל, רופא המועסק בבית חולים ממשלתי אינו מפעיל סמכויות שלטוניות שונות. תביעות נזיקין המוגשות כנגד רופא זה אין להן דבר עם סמכויות שלטוניות. במקרה דנן הוגשה תביעתם של התובעים כנגד הרופא בגין הכללת בנם בניסוי קליני אשר הביא למותו. ההחלטה הנ"ל, קבעה השופטת, אינה אלא תולדה של שיקול רפואי וההבדל היחיד בין רופא פרטי המקבל אותה לבין רופא העובד בבית חולים ממשלתי הינה זהות משלם משכורתו של הרופא. "בשני המקרים מדובר בפעולה זהה, הנובעת מהיותם רופאים. היותו של האחד גם עובד מדינה בדרך מקרה, אינה מעלה ואינה מורידה", נכתב בפסק הדין.

 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: סינוסיטיס, בדיקת הריון, תעלת הכפית, lasik, C. B. Tibia, מונונוקלאוזיס, הפטיטיס, בלוטת התריס,