www.rashlanut-refuit.org

חיסיון דו``ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

חיסיון דו``ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

תביעות רשלנות רפואית הינן תביעות נזיקיות היונקות הן מהמשפט והן מהרפואה. על מנת להוכיח רשלנות מצד הצוות הרפואי יש לתמוך את טענות התביעה במסמכים רפואיים רלבנטיים הנוגעים לאירוע. האם כאשר הרופאים עורכים בדיקה מטעמם, לפי בקשה של מנהל בית חולים, בנוגע לנסיבות אירוע מסוים, מוטלת עליהם חובה לחשוף את הבדיקה בפני הנפגע ומשפחתו? סוגיה זו נדונה בבית המשפט העליון במסגרת תביעה של משפחת מנוח אשר התאבד בבית החולים הדסה בירושלים.

 

המנוח הובהל לבית החולים הדסה לאחר שביצע ניסיון התאבדות. בבית החולים ניתחו הרופאים את המנוח וחייו ניצלו. המנוח נשאר לאשפוז בבית החולים ומעט פחות משבועיים לאחר מכן עלה לקומה השמינית של המוסד וקפץ אל מותו. משפחתו הגישה כנגד בית החולים תביעה בגין רשלנות רפואית. לאחר ההתאבדות מינה מנהל בית החולים צוות אשר היה אמור לבדוק את נסיבות האירוע. דו"ח פנימי אשר נערך על ידי צוות זה הוגש למנהל בית החולים. בני משפחתו של המנוח ביקשו מבית המשפט המחוזי לאפשר את חשיפת הדו"ח הפנימי. בית המשפט המחוזי קיבל את הבקשה ובית החולים הגיש ערעור על כך לבית המשפט העליון.


בפסק הדין במחוזי נכתב כי חשיפת האמת יושבת ביסוד ההליך השיפוטי והיא מעוגנת במרבית דיני הראיות. גילוי האמת מגלם בתוכו הן את אינטרס הציבור והן את אינטרס הפרט. עם זאת, ישנם מקרים בהם הדין מכיר בחיסיון החל על מסמכים מסוימים ונאסר על בעל דין לעשות בהם שימוש כראיה. יצוין כי מדובר בחריג לכלל. מסמכים אשר הוכנו לצורך משפט, כאשר הסוגיה המשפטית תלויה ועומדת, או במקרים בהם קיים סיכוי סביר לכך שמשפט בעניין זה ייפתח בעתיד, נהנים מחיסיון וזאת במסגרת האפשרות שניתנת לבעל דין להכין עצמו לקראת המשפט.

 

מהי המטרה לשמה נערך המסמך?

 

התנאי לתחולת החיסיון במהלך תקופה זו נעוץ בכך כי המטרה העיקרית או הדומיננטית לעריכתו נבעה בשל ההליך המשפטי. לעומת זאת, במקרה דנן מדובר בדו"ח בדיקה פנימי שלא נערך לשם המשפט אלא בהתאם לבקשתו של מנהל בית החולים. בית החולים טען כי כבר עם הכנת המסמך היה צפי כי תביעה נזיקית עלולה להיות מוגשת כנגד המוסד הרפואי. בית המשפט העליון דחה טענה זו.

 

עוד מאמרים בנושא:
רשלנות רפואית של פסיכיאטר - סירוב לעבור בדיקה על ידי מומחה ההגנה
חובת הגילוי המוטלת על רופא לגבי בדיקה ללא סימנים חיצוניים לעריכתה?
אי ביצוע בדיקה ואי פנייה לטיפול נפשי - האם רשלנות תורמת של החולה?
האם דו"ח וועדת בדיקה הוא ראיה במסגרת תביעת רשלנות רפואית?
ועדת בדיקה לאחר הגשת תלונה בגין רשלנות רפואית


בפסק הדין נקבע כי לא נמצא חיסיון סטטוטורי מיוחד לגבי דו"חות בדיקה רפואיים אשר נערכים בבתי חולים. בית המשפט העליון מכיר אמנם בסמכותו להעניק למסמכים אלו חיסיון, אך הדבר צריך להיעשות בהתאם לנסיבות המקרה ובשים לב לאינטרסים הנוגדים ולשיקולים הרלבנטיים. במקרה זה, בית המשפט קבע כי דין הערעור להידחות ועל בית החולים לחשוף בפני המשפחה את דו"ח הבדיקה הפנימי.


"הסתברות של ממש כי משפט יוגש בעתיד הינה תנאי הכרחי אך לא מספיק. בעל דין המבקש את החיסיון נדרש להוכיח כי אותו מסמך הוכן לצורך המשפט", כתבו השופטים, "מקובל עלינו כי מטרה זו אינה צריכה להיות המטרה היחידה. עם זאת, נראה לנו כי אין די בכך שאחת המטרות המשניות שעמדו ביסוד הכנת המסמך היא הצפי של ההליך המשפטי. בהחלטתנו זו אנו נותנים ביטוי לחשיבותו היתרה של הערך בדבר חשיפת האמת, תוך שאנו מובילים את החריג לו למצבים המיוחדים שבהם הוא מוצדק".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: המוגלובין, בדיקת על קול, בדיקת מי שפיר, ילוד מכשירני, ניתוח קיצור קיבה, לימפוציטים, ניתוח mmk, כריתת טפולות,