www.rashlanut-refuit.org

האם טיפול שמרני שניתן לחולה סוכרת מהווה רשלנות רפואית

האם טיפול שמרני שניתן לחולה סוכרת מהווה רשלנות רפואית

האם טיפול שמרני שניתן למטופל שסבל מזיהום, וזאת בשל החשש כי טיפול כירורגי ואנטיביוטי מיידי עלול להביא לסכנת חיים של ממש, מהווה רשלנות רפואית? סוגיה זו נדונה בבית המשפט המחוזי בירושלים בעקבות תביעה שהוגשה על ידי חולה סכרת שסבל מזיהום במספר מוקדים בגופו. התובע נאלץ לעבור מספר רב של טיפולים לניקוז המוגלה הזיהומית בגופו, ואושפז בבית החולים במשך כחודשיים שלמים. הרופאים טענו כי היות ומדובר בחולה סוכרת, ניתוחו ללא אבחון מדויק של החיידק ממנו הוא סובל היה עלול להעמידו במצב של סכנת חיים.


התובע הגיע במרץ 2002 לחדר מיון בשל כאבים בכתפו. בבית החולים נבדק התובע והוזרקה לו זריקת וולטרן לתוך שרירי העכוז. התובע שוחרר לביתו אך כאביו לא חלפו וכעבור יום פנה הוא למרפאה בקהילה וקיבל זריקת סטרואידים לכתפו. גם לאחר טיפול זה לא שכך הכאב וזמן קצר לאחר מכן הופיעו תופעות של חום ואדמומיות. ב-30 למרץ פנה התובע פעם נוספת לחדר המיון ושוב שוחרר לביתו באותו היום לאחר קבלת טיפול נגד כאבים. למחרת, התובע שב ופנה לחדר המיון והתלונן על כאבים. כעת, הרופאים העלו לראשונה את האפשרות שמדובר בזיהום בכתף והוחלט לאשפז התובע במחלקה האורטופדית בבית החולים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מי ישלם פיצויים בגין טיפול שיניים רשלני בצבא שגרם לזיהום בעצם?
נזק נגרם כתוצאה מזיהום בגין הפסקת טיפול אנטיביוטי לאחר ניתוח
האם התובע חירש בגין רשלנות רפואית בטיפול בזיהום?
כריתת אצבעות בעקבות זיהום לאחר רשלנות בניתוח להסרת ציפורן
מוות של מטופל מחיידק זיהומי בגין אי אבחון בחדר מיון

 

יום לאחר מכן נרשם בדו"ח הסיעודי כי לתובע אודם ופלוקטואציה באוזר העכוז ובעקבות ממצאי תרבית הדם, נמצא כי התובע סובל מחיידק מסוג סטפילוקוקוס. הרופאים החלו להעניק לתובע טיפול אנטיביוטי שמרני ונמנעו מלנתחו. יומיים לאחר מכן נבדק התובע על ידי מומחה למחלות זיהומיות אשר אבחן את מצבו והמליץ על עריכת בדיקת CT באזורים שונים. כמו כן, המומחה המליץ על הוספת אנטיביוטיקה מסוג שונה. בדיקת CT בירך ימין בוצעה לתובע לאחר יומיים נוספים. בדיקה זו העלתה כי התובע סובל מזיהום קשה ברקמות רכות בירך ימין ואין לשלול פסצאיטיס.

 

הרופאים מנהלים התייעצות בדבר המשך הטיפול


לאחר קבלת התוצאות, התייעצו מספר גורמים במחלקה האורטופדית והוחלט כי יש להמתין עד הבוקר ובמידה ותחול התדרדרות במצבו הרפואי של התובע, יוכנס האחרון לניתוח. יום לאחר מכן בוצע לתובע אולטרסאונד חוזר ובעקבות תוצאות הבדיקה הנ"ל הוכנס הוא לניתוח בהרדמה כללית. בניתוח שבוצע לאורך ירך ימין זוהה נוזל מוגלתי לאורך השרירים ובוצע ניקוז והטריה של הצטברות המוגלה. בחלוף יומיים נותח התובע בכתף ימין ואף משם נוקז נוזל מוגלתי. בהמשך, התובע נאלץ לעבור מספר ניתוחים של ניקוז מוקדי זיהום ושוחרר מהמחלקה רק במאי 2002, חודשים לאחר אשפוזו.


על פי חוות דעת רפואית אשר צורפה לכתב התביעה, נטען כי אילו היה התובע מטופל בטיפול אנטיביוטי באופן מיידי, והיה זוכה לטיפול כירורגי דחוף, ניתן היה למנוע את הסבל המיותר ואת הנזקים הגופניים הבלתי הפיכים מהם הוא סובל כיום. על יסוד חוות הדעת הרפואית, התובע טען כי נכותו נגרמה עקב רשלנות רפואית באבחון הזיהום על בסיס טענותיו הרבות והופעותיו בבית החולים ובמרפאה בקהילה.

 


השאלה אשר הייתה במחלוקת בין הצדדים הייתה, האם היה על הרופאים לבצע בדיקת CT מיידית על פי המלצתו של המומחה למחלות זיהומיות. לאור הפערים בין חוות הדעת שהוצגו מטעם ההגנה והתביעה, מינה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו. לאחר העיון בעדויות שהוצגו בפניו, קבע השופט כי לא היה מקום להטיל אחריות רשלנית את רופאי בית החולים.

 

בית המשפט דוחה את התביעה


ראשית, לאחר ביצוע מספר בדיקות לתובע, אשר מטרתן הייתה לבחון האם הזיהום שהחל להתפתח בירכו עמוק יותר ממה שהיו הרופאים סבורים, נערכה התייעצות במעמד רופאים בכירים בנוגע להמשך הטיפול התובע. בפגישה זו נכח גם המומחה למחלות הזיהומיות. מנהל המחלקה האורטופדית, אשר היה אף הוא בפגישת ההתייעצות, תיאר בעדותו בבית המשפט את ההתלבטויות הרבות והשיקולים אשר עמדו בבסיס ההחלטה להעניק לתובע טיפול שמרני.

 

לטענתו, מדובר היה בטיפול סביר לאור העובדה שהתובע סובל ממחלת הסוכרת. לגבי ההימנעות מהניתוח המיידי, העיד מנהל המחלקה האורטופדית כי באותה העת לא ידעו הרופאים באיזה חיידק מדובר וייתכן כי ניתוח במקרה של אבחנה שגויה היה גורם לפטירתו של המנותח. עניין נוסף. בית המשפט קבע כי גם לאחר ביצוע בדיקת ה-CT, לא היה ניתן להורות באופן ברור וללא סייגים כי חייבים להכניס את התובע לניתוח מיידי. ההחלטה על ביצוע הניתוח התקבלה רק לאחר תוצאות בדיקת האולטרסאונד החוזר.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

הסכמה מדעת לביצוע הרדמה מקומית ולא הרדמה כללית - האם רשלנות?

האם קיבל הרופא את הסכמתו מדעת של המטופל לביצוע הניתוח בהרדמה מקומית? תביעה שעניינה רשלנות רפואית הוגשה לבית המשפט... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית - שירותי רפואת חירום לא תיקנו לחצן מצוקה

האם חברה המעניקה שירותים רפואיים לשעת חירום, באמצעות לחצני מצוקה, פעלה ברשלנות כלפי אחד ממנוייה כאשר לא תיקנה את לחצן המצוקה שברשותו? 

נטל הראייה בעקבות העדר רשומה רפואית - ניתוח כריתת גידול בצוואר הרחם

האם בית החולים התרשל במהלך ניתוח לכריתת רחם, והאם הניתוח התארך מעבר לרגיל? מהו נטל הראייה והאם יונח על כתפי הנתבעים? 

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח... 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

האם רופא אשר דיווח לפי חוק כלי ירייה התנהל ברשלנות כלפי מטופל?

האם רופא אשר דיווח על מטופל מכוח הוראות חוק כלי ירייה ופקודת התעבורה, התנהל ברשלנות שגרמה נזקים לפציינט? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

רשלנות רפואית חמורה של וטרינר ושלילת רישיון לצמיתות

ווטרינר אשר רישיונו נשלל על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, וזאת בשל "רשלנות חמורה", הגיש ערעור על כך לבית המשפט המחוזי. בית המשפט המחוזי בבאר שבע קבע כי דין הערעור להידחות... 

האם רשלנות בית אבות גרמה לנפילת קשישה וכתוצאה מכך לפטירתה?

קשישה נפלה מספר פעמים בבית אבות. בני המשפחה הגישו, לאחר פטירתה של הקשישה כתוצאה מהנפילה האחרונה, תביעה כנגד בית האבות בגין רשלנות רפואית... 

בית המשפט העליון דחה ערעור שעניינו רשלנות במתן חיסון לתינוק

בית המשפט העליון קבע כי לא הוכחה רשלנות רפואית במתן חיסון לתינוק בשנת חייו הראשונה... 

ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן - האם נעשה ברשלנות?

האם בית החולים ביקור חולים התרשל בביצוע ניתוח כריתת רחם והרמת שלפוחית שתן? האם עסקינן ברשלנות רפואית בניתוח? 

האם רשלנות בניתוח בקע והאם פיצויים למטופל?

תביעה בגין רשלנות רפואית בניתוח בקע בבית החולים אוגוסטה ויקטוריה בירושלים נדחתה... תגיות: בדיקת תפקודי כבד, לידה נרתיקית, אף אוזן גרון, סטפדקטומי, דיסקציה, דימום ברשתית, קוארקטציה של האאורטה, ANAPHYLAXIS,