www.rashlanut-refuit.org

האם טיפול שמרני שניתן לחולה סוכרת מהווה רשלנות רפואית

האם טיפול שמרני שניתן לחולה סוכרת מהווה רשלנות רפואית

האם טיפול שמרני שניתן למטופל שסבל מזיהום, וזאת בשל החשש כי טיפול כירורגי ואנטיביוטי מיידי עלול להביא לסכנת חיים של ממש, מהווה רשלנות רפואית? סוגיה זו נדונה בבית המשפט המחוזי בירושלים בעקבות תביעה שהוגשה על ידי חולה סכרת שסבל מזיהום במספר מוקדים בגופו. התובע נאלץ לעבור מספר רב של טיפולים לניקוז המוגלה הזיהומית בגופו, ואושפז בבית החולים במשך כחודשיים שלמים. הרופאים טענו כי היות ומדובר בחולה סוכרת, ניתוחו ללא אבחון מדויק של החיידק ממנו הוא סובל היה עלול להעמידו במצב של סכנת חיים.


התובע הגיע במרץ 2002 לחדר מיון בשל כאבים בכתפו. בבית החולים נבדק התובע והוזרקה לו זריקת וולטרן לתוך שרירי העכוז. התובע שוחרר לביתו אך כאביו לא חלפו וכעבור יום פנה הוא למרפאה בקהילה וקיבל זריקת סטרואידים לכתפו. גם לאחר טיפול זה לא שכך הכאב וזמן קצר לאחר מכן הופיעו תופעות של חום ואדמומיות. ב-30 למרץ פנה התובע פעם נוספת לחדר המיון ושוב שוחרר לביתו באותו היום לאחר קבלת טיפול נגד כאבים. למחרת, התובע שב ופנה לחדר המיון והתלונן על כאבים. כעת, הרופאים העלו לראשונה את האפשרות שמדובר בזיהום בכתף והוחלט לאשפז התובע במחלקה האורטופדית בבית החולים.

 

עוד פסקי דין בנושא:
מי ישלם פיצויים בגין טיפול שיניים רשלני בצבא שגרם לזיהום בעצם?
פיצויים בעקבות טיפול רשלני למרות אבחון זיהום חמור בדרכי השתן
פיצויים בעקבות רשלנות רפואית בטיפול בשבר - עורק קרוע וזיהום
פיצויים לאחר הידבקות פג בזיהום בגין רשלנות רפואית בזמן לידה
פיצויים בגין רשלנות רפואית - החדרת קטטר אפידורלי וזיהום

 

יום לאחר מכן נרשם בדו"ח הסיעודי כי לתובע אודם ופלוקטואציה באוזר העכוז ובעקבות ממצאי תרבית הדם, נמצא כי התובע סובל מחיידק מסוג סטפילוקוקוס. הרופאים החלו להעניק לתובע טיפול אנטיביוטי שמרני ונמנעו מלנתחו. יומיים לאחר מכן נבדק התובע על ידי מומחה למחלות זיהומיות אשר אבחן את מצבו והמליץ על עריכת בדיקת CT באזורים שונים. כמו כן, המומחה המליץ על הוספת אנטיביוטיקה מסוג שונה. בדיקת CT בירך ימין בוצעה לתובע לאחר יומיים נוספים. בדיקה זו העלתה כי התובע סובל מזיהום קשה ברקמות רכות בירך ימין ואין לשלול פסצאיטיס.

 

הרופאים מנהלים התייעצות בדבר המשך הטיפול


לאחר קבלת התוצאות, התייעצו מספר גורמים במחלקה האורטופדית והוחלט כי יש להמתין עד הבוקר ובמידה ותחול התדרדרות במצבו הרפואי של התובע, יוכנס האחרון לניתוח. יום לאחר מכן בוצע לתובע אולטרסאונד חוזר ובעקבות תוצאות הבדיקה הנ"ל הוכנס הוא לניתוח בהרדמה כללית. בניתוח שבוצע לאורך ירך ימין זוהה נוזל מוגלתי לאורך השרירים ובוצע ניקוז והטריה של הצטברות המוגלה. בחלוף יומיים נותח התובע בכתף ימין ואף משם נוקז נוזל מוגלתי. בהמשך, התובע נאלץ לעבור מספר ניתוחים של ניקוז מוקדי זיהום ושוחרר מהמחלקה רק במאי 2002, חודשים לאחר אשפוזו.


על פי חוות דעת רפואית אשר צורפה לכתב התביעה, נטען כי אילו היה התובע מטופל בטיפול אנטיביוטי באופן מיידי, והיה זוכה לטיפול כירורגי דחוף, ניתן היה למנוע את הסבל המיותר ואת הנזקים הגופניים הבלתי הפיכים מהם הוא סובל כיום. על יסוד חוות הדעת הרפואית, התובע טען כי נכותו נגרמה עקב רשלנות רפואית באבחון הזיהום על בסיס טענותיו הרבות והופעותיו בבית החולים ובמרפאה בקהילה.

 

עוד מאמרים בנושא:
נזק נגרם כתוצאה מזיהום בגין הפסקת טיפול אנטיביוטי לאחר ניתוח
האם התובע חירש בגין רשלנות רפואית בטיפול בזיהום?
כריתת אצבעות בעקבות זיהום לאחר רשלנות בניתוח להסרת ציפורן
מוות של מטופל מחיידק זיהומי בגין אי אבחון בחדר מיון
האם יש להטיל אשם תורם בגין התפתחות זיהום לאחר ניתוח?


השאלה אשר הייתה במחלוקת בין הצדדים הייתה, האם היה על הרופאים לבצע בדיקת CT מיידית על פי המלצתו של המומחה למחלות זיהומיות. לאור הפערים בין חוות הדעת שהוצגו מטעם ההגנה והתביעה, מינה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו. לאחר העיון בעדויות שהוצגו בפניו, קבע השופט כי לא היה מקום להטיל אחריות רשלנית את רופאי בית החולים.

 

בית המשפט דוחה את התביעה


ראשית, לאחר ביצוע מספר בדיקות לתובע, אשר מטרתן הייתה לבחון האם הזיהום שהחל להתפתח בירכו עמוק יותר ממה שהיו הרופאים סבורים, נערכה התייעצות במעמד רופאים בכירים בנוגע להמשך הטיפול התובע. בפגישה זו נכח גם המומחה למחלות הזיהומיות. מנהל המחלקה האורטופדית, אשר היה אף הוא בפגישת ההתייעצות, תיאר בעדותו בבית המשפט את ההתלבטויות הרבות והשיקולים אשר עמדו בבסיס ההחלטה להעניק לתובע טיפול שמרני.

 

לטענתו, מדובר היה בטיפול סביר לאור העובדה שהתובע סובל ממחלת הסוכרת. לגבי ההימנעות מהניתוח המיידי, העיד מנהל המחלקה האורטופדית כי באותה העת לא ידעו הרופאים באיזה חיידק מדובר וייתכן כי ניתוח במקרה של אבחנה שגויה היה גורם לפטירתו של המנותח. עניין נוסף. בית המשפט קבע כי גם לאחר ביצוע בדיקת ה-CT, לא היה ניתן להורות באופן ברור וללא סייגים כי חייבים להכניס את התובע לניתוח מיידי. ההחלטה על ביצוע הניתוח התקבלה רק לאחר תוצאות בדיקת האולטרסאונד החוזר.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: מצג עכוז, מילוי בתמיסת מלח פזיולוגית, הרדמה מקומית, בריום, סרטן הכבד, DUCTAL CARCINOMA IN SITU, cerebral palsy, ציטרולין,