www.rashlanut-refuit.org

ועדת בדיקה לאחר הגשת תלונה בגין רשלנות רפואית

ועדת בדיקה לאחר הגשת תלונה בגין רשלנות רפואית

פעמים רבות, לאחר הגשת תלונה בגין רשלנות רפואית, יחליט מנהלו הכללי של המוסד על הקמת ועדת בדיקה לבחינת הסוגיה. ועדה זו הוגדרה על ידי המחוקק גם במסגרת חוק זכויות החולה, והיא מוכרת כוועדה אשר מתמנית בעקבות תלונה של מטופל בנוגע לטיפול רפואי.


יש לציין כי נציג קבילות הציבור במשרד הבריאות מטפל מדי שנה בכ-1,000 תלונות של חולים בגין רשלנות רפואית. על פי נתוני מחקר שנערך במשרד הבריאות בין השנים 1996 ל-2003, עלה כי כ-85% מהפניות אינן עולות כדי נקיטת צעדים משמעתיים ו\או משפטיים נגד הרופאים. עם זאת, 15% הם עדיין חלק גדול ביותר, המהווה כ-150 תלונות בעלות בסיס מדי שנה.


מי ממנה את ועדת הבדיקה?


ועדה בדיקה מוקמת לצורך בדיקת התלונה אשר מוגשת על ידי המטופל או מי מטעמו. כמו כן, ועדות בדיקה מתמנות לעיתים לשם בדיקת אירוע חריג הנוגע למתן טיפול רפואי.

 

את ועדות הבדיקה ממנה מנהל המוסד הרפואי, בעקבות טיפול שניתן במסגרת המוסד (לדוגמא, מנהל בית החולים, מנהל קליניקה פרטית לרפואת שיניים וכו’). במידה ומדובר בתלונה עקב טיפול רפואי בקופת חולים, תמונה ועדת הבדיקה על ידי מנהל קופת החולים (ניתן למנות ועדת בדיקה גם על ידי המנהל הכללי או מוסמך מטעמו).


האם הממצאים מגיעים גם למטופל?


ממצאיה ומסקנותיה של ועדת הבדיקה נמסרים למי שמינה את אותה. כמו כן, הממצאים נמסרים גם למטופל הנוגע בדבר, ולמטפל אשר עלול להיפגע מהם. עם זאת, פרוטוקול דיוניה של ועדת הבדיקה יימסר רק למי שמינה אותה ולמנהל הכללי. בית משפט רשאי להורות על מסירת הפרוטוקול למטופל, לנציגו או למטפל, בהתאם לבקשה בעניין. בית המשפט יתיר חשיפת חומר זה, במקום בו נמצא שגילוי הממצאים והמסקנות נחוץ לשם "עשיית הצדק".

 

במקרה בו קיים חשש כי ממצאי הוועדה יסבו נזק נפשי או גופני למטופל, רשאי יו"ר וועדת הבדיקה להורות על הימנעות ממסירת ממצאיה למטופל. במקרה בו מקבל יו"ר הועדה החלטה מסוג זה, עליו להודיע על החלטתו לוועדת האתיקה, ולצרף למידע שלא נמסר גם את הנימוקים התומכים באי מסירתו. בית המשפט רשאי להורות לוועדה למסור למטופל את ממצאיה, חרף נימוקים אלו, במסגרת הליך משפטי.


במקרה בו מחליט המנהל הכללי לפתוח בהליכים משמעתיים או פליליים נגד המטפל בעקבות ממצאי וועדת הבדיקה, רשאי הוא להעביר את הפרוטוקולים לסמכות הרלבנטית העוסקת בנושא (משרד הבריאות, משטרת ישראל וכו’).


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: טיפול נמרץ לבבי, איוושה בלב, אלטרוקסין, דיזורה, בית חולים איכילוב, חיתוך החיתולית, טרומבוזיס, לפרוסקופיה,