www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בגין עיוורון לאחר ניתוח ויטרקטומיה?

רשלנות רפואית בגין עיוורון לאחר ניתוח ויטרקטומיה?

בית המשפט המחוזי דחה את תביעתו של מטופל בגין רשלנות רפואית בניתוח. מדובר במטופל אשר עבר טיפולים רבים בעיניו ובין השאר טופל הוא שני ניתוחי ויטרקטומיה. התובע טען כי בעקבות רשלנות רפואית מצד הצוות הרפואי, איבד הוא את הראיה באחת מעיניו.

 

התובע החל לסבול בשנת 1997 מהפרעות וירידה בחדות הראיה בעין שמאל. במהלך הבדיקות אשר נערכו לו, אובחן התובע כסובל מרטינופתיה סכרתית. מדובר במחלה אשר פוגעת בכלי הדם של העיניים ומקורה במחלת הסכרת. בעקבות כך, התובע עבר טיפולי לייזר אך אלו לא הועילו והתובע הגיע למרכז בני ציון בחיפה לצורך בדיקות נוספות. במהלך הבדיקה הראשונה נמצא כי עינו השמאלית של התובעת הינה מקרה טיפוסי של מחלת הסכרת והמחלה הינה כבר "שגשוגית מתקדמת".


במהלך החודשים הבאים עבר התובע ארבעה ניתוחים בעין שמאל חודש לאחר מכן החליט הרופא המטפל לערוך לתובע ניתוח ויטרקטומיה על מנת להרחיק דימום ושירכות מהרשתית. בסוף הניתוח הבחינו הצוות הרפואי כי נוצר קרע ברביע הנוזלי של עין שמאל עם היפרדות רשתית העין. בכדי לטפל בקרע, ביצעו הרופאים פעולות חיצוניות לגלגל העין. פעולות אלו עמדו במרכזה של התביעה אשר הוגשה על ידי התובע בגין רשלנות בניתוח.

 

מחלוקת לגבי התנהלות הרופאים - שתי דרכים אפשריות

 

בעקבות הקרע ברשתית פעלו הרופאים בדרך הבאה – הדבקת הקרע באמצעות הקפאה (CYRO), חיגור העין ע"י חגורה והזרקת, 0.8 CC של גז מסוג 6 SF לתוך העין. המומחה הרפואי מטעם התביעה טען כי הרופא הנתבע היה חייב לנקוט דווקא בדרך הבאה – פתיחת העין באמצעות מים כבדים לצורך הצמדת הרשתית וסתימת הקרע, ביצוע טיפול באינדולייזר ליצירת צלקת סביב הקרע, והוצאת הנוזל תוך החלפות בשמן סיליקון או בגז.


שלושה חודשים לאחר מכן, אושפז התובע פעם נוספת לצורך ניתוח ויטרקטומיה חוזר. עם קבלתו לבית החולים, הייתה עינו השמאלית מגורה ואדומה, האישון לא סדיר עם הידבקויות אחרויות ומאחורי עדשת העין אובחנה ממברנה עם דימום. במהלך הניתוח החלה העין לדמם באזור הקשתית והצוות הרפואי לא הצליח לעצור את הדימום. בסופו של היום, איבד התובע את מאור עינו השמאלית.


התובע טען, במסגרת חוות דעת רפואית מטעמו, כי המהלכים הרפואיים אשר בוצעו לאחר הסיבוך בניתוח הראשון נכנסים בגדר טיפול רפואי רשלני. לדבריו, אילו היו הרופאים מבצעים את הניתוח קודם למועד אשר בוצע בפועל, סביר להניח שהעין הייתה במצב רפואי טוב יותר. המומחה הרפואי מטעם התביעה הוסיף כי העיכוב בביצוע הניתוח גרם להיפרדות רשתית מקומית. כמו כן, המומחה השיג גם על דרך התמודדותם של הרופאים הנתבעים עם הקרע ברשתית בניתוח הראשון.

 

בית המשפט המחוזי - מבחן התוצאה


בית המשפט המחוזי קבע כי הספרות המקצועית במקרה דנן קובעת אחרת. בפסק הדין נכתב כי המומחה הרפואי מטעם התביעה לא הפנה את בית המשפט לאסמכתאות רפואיות התומכות בטענתו. כמו כן, המומחה הרפואי מטעם ההגנה השכיל להציג אסכולות רפואיות התומכות בדרך התנהלותו של הרופא הנתבע.


עוד קבע בית המשפט המחוזי כי הוכח שלאחר הניתוח הראשון, עם יישומה של השיטה בה נקט הרופא הנתבע לאיטום קרע ברשתית, הייתה הרשתית צמודה ועל כן מטרת הפרוצדורה הרפואית הושגה. לפיכך, כאשר גם ב"מבחן התוצאה" השיגה הפרוצדורה הרפואית שננקטה את מטרותיה – איטום הקרע והצמדת הרשתית – הרי שנשמט הבסיס מתחת לטענת התובע בדבר בחירה בפרוצדורה רפואית לא נכונה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: Unstable AP, דלקת קרום המוח, בלוטות לימפה, קטטר, Bronchial Alveolar Carcinoma, מונונוקלאוזיס, גידול סרטני, פיברואדנומה,