www.rashlanut-refuit.org

וטרינר - רשלנות רפואית בטיפול בחיות

וטרינר - רשלנות רפואית בטיפול בחיות

מדי שנה מוגשות לפתחן של הערכאות המשפטיות בישראל תביעות רבות העוסקות ברשלנות רפואית. מרבית התביעות בעניין זה עוסקות ברשלנות רפואית במסגרת טיפולים בבני אדם. עם זאת, תחום נוסף של רפואה, בו המטופלים אינם אנשים אלא חיות, מהווה קרקע לענייני רשלנות רפואית.

 

מדובר כמובן ברפואת הווטרינריה - רפואת בעלי החיים. כמובן, רשלנות רפואית בטיפול בחיות אינה עניין קל לקריאה שכן בני האדם נוטים לראות בחיות המחמד שלהם שווי זכויות כמוהם (אם לא יותר). שימו לב, אף אחד הוא אינו ד"ר דוליטל הדובר את שפת בעלי החיים, ואבחון רשלנות רפואית בחיות הינו קשה יותר מאבחונו בקרב בני אדם.


מיהו וטרינר?


בניגוד לרפואת בני אדם, לימודי וטרינריה אפשריים ברחבי העולם גם במסגרות של תואר ראשון ותואר שני. עם זאת, בישראל ניתן ללמוד וטרינריה רק בבית הספר לרפואה וטרינרית על שם קורט ברחובות. מוסד לימודים זה מהווה שלוחה של הפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית בירושלים. בעלי תואר בוטרינריה בישראל הינם אקדמאים אשר מחזיקים בידם גם תואר במדעי בעלי החיים או ביולוגיה.


נוהלי הווטרינריה החדשים


משרד החקלאות ניסח לאחרונה מסמך המפרט את החובות המוטלות על הוטרינרים בישראל. נוסח מסמך זה הוסכם על ידי האגף לשירותים וטרינריים ונערך במסגרת וועדה בראשותו של ד"ר משה חיימוביץ’. על פי נוהל זה, וטרינר אשר מטפל בחיה חייב לדווח על פרטי הטיפול ככל שניתן לבעליה של חיית המחמד. כמו כן, עליו להעניק לבעלי החיות אפשרות לבקר את חיות המחמד שלהן במהלך האשפוז, כל אימת שהעניין לא מפריע לעבודה השוטפת.


נהלים אלו מוספים וקובעים כי במידה וחיית המחמד מאושפזת במרפאה, הוטרינר צריך להעביר לבעל חיית המחמד דיווח מלא לגבי יום האשפוז ומלא דו"ח מפורט בעצמו. זאת ועוד, במידה ומדובר בטיפול מסוכן (או המתת חסד), הווטרינר צריך לעדכן בכך את בעל חיית המחמד ולקבל את הסכמתו.

 

בסיכום המסמך נאמר כי וטרינרים יפעלו נכון אם יסכמו את העלות הכספית של הטיפולים המתוכננים בטרם ביצעו אותם. במקרים בהם לא ניתן להעריך את המחיר באופן סופי, הוטרינר אמור לספק לבעל חיית המחמד השערה מדויקת ככל הניתן.


אבחון מחלה אצל בעל חיים


בניגוד לבני אדם, בעלי חיים אינם יכולים לדבר ואין באפשרותם תמיד להעיד על סבלם. כמו כן, בעליהם של החיות אינם מסוגלים להבחין בכל מחלה או כאב מהם סובלת חברם ההולך על ארבע. עם זאת, פעמים רבות חשים בעלי חיות כי הוטרינר אשר טיפל בכלבם או בחתולם התנהל ברשלנות. חרף הקושי הרב באבחון המחלה, ניתן גם כאן להבחין בבירור במקרים של רשלנות רפואית. אי ביצוע חיסון כפי שנדרש, עיקור כלבה אשר גרם למוות, ניתוח לטיפול שהסתבך וכדומה.


שימו לב, רשלנות רפואית אפשרית במסגרת טיפול בבעלי חיים הינה אי בחינת בעל החיים על פי קבוצות סיכון מסוימת (ממש כמו בני אדם). לדוגמא, כלבים מזן פיקינז ובוקסר ידועים בסיכוי הרב יותר לחלות במחלות מסוימות, בהשוואה לכלבים "חזקים" יותר כגון זאבים אוסטרליים או אמסטפים.

 

מחלות בקרב בעלי חיים


שימו לב, מחלות בעלי חיים מתחלקות לשלושה סוגים עיקריים. ישנן מחלות המאפיינות בעלי חיים בלבד, ישנם מחלות העוברות מבני אדם לבעלי חיים וישנן מחלות משותפות. אי אבחון של מחלה קטלנית אשר הביאה לנזק לאדם או לבעל חיים אחר עלולה לגרור תביעת רשלנות רפואית נגד וטרינר אשר בדק את החיה קודם לכן.

 

מחלות בעלי חיים נפוצות הינן מחלת הפה והטלפיים, שרטת החתול, קדחת Q, הפרה המשוגעת וכמובן – כלבת. שימו לב, חלק מן המחלות מסוכנות גם לבני אדם ואי לכך רשלנות רפואית באבחונן עלולה להיות עילה להגשת תביעה נגד וטרינר מטפל.


כיצד תובעים בגין רשלנות רפואית בחיות?


בכדי להתמודד עם רשלנות רפואית של וטרינר מבחינה משפטית ניתן לבחור בשתי שיטות עיקריות. אפשרות ראשונה היא פניה למשרד החקלאות והגשת תלונה אשר תקים בדיקה מטעם הרשויות. אפשרות נוספת הינה הגשת תביעה נגד הוטרינר לבית המשפט. שימו לב, בדומה לתביעות העוסקות ברשלנות רפואית כלפי בני אדם, גם תביעה נגד וטרינר צריכה להיות מגובה בחוות דעת רפואית מקצועית ולהסתמך על ראיות מובהקות.


כמו כן, כמו הליכים רפואיים במסגרת הטיפול בבני אדם, לפני שוטרינר עומד על סוג הטיפול שיש להעניק לחיה שלפניו, עליו לעדכן את בעליה. בעל החיה צריך להסכים לביצוע הטיפול ועל הוטרינר להציע גם חלופות אפשריות במידה וישנן. במקרה בו הטיפול הסתבך וזאת מבלי לעדכן את בעל החיה על אפשרות שכזו, קיימת עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית נגד הוטרינר. התביעה, מן הסתם, תוגש בשמו של בעלי החיה ולא בשם החיה עצמה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: SHOULDER DYSTOCIA, שליטה על סוגרים, קולונוסקופיה, בדיקת שלמות גפיים, קרע קנה, תסחיף, איטיפיה, חיסון,