www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת גלאוקומה, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית באבחון וטיפול במחלת גלאוקומה, מתי תוגש תביעה?

גלאוקומה היא מחלה שפוגעת בעצב הראייה ועלולה במקרים חמורים לגרום לעיוורון. הגורמים הנפוצים להתפתחות המחלה הם עלייה בלחץ בתוך גלגל העין והספקת דם לקויה לעצב הראייה.

 

אבחון גלאוקומה נערך באמצעות בדיקה של רופא עיניים. אבחנה מוקדמת וטיפול מתאים יכולים לסייע מאוד במניעת הנזק לעצב הראייה. הטיפול משתנה בהתאם למידת החומרה של התסמינים השונים ולמצבם הרפואי של החולים. במקרים מסוימים ניתן להסתפק במתן תרופות אך לעתים יש לבצע ניתוח עיניים.

 

רשלנות רפואית באבחון גלאוקומה יכולה לבוא לידי ביטוי עקב אי הפניית המטופל לביצוע הבדיקות המתאימות חרף תלונותיו על תסמינים מחשידים, או פענוח שגוי של תוצאות הבדיקות המוביל למתן של טיפול לא מתאים. רשלנות רפואית בטיפול יכולה להיות כתוצאה ממתן תרופות שאינן מתאימות למטופל או מניתוח שבוצע בחוסר מיומנות אשר גרם לפגיעה חמורה בראייה.

 

טענת התיישנות בגין אבחון מאוחר של גלאוקומה

 

תביעת רשלנות רפואית שהוגשה לבית המשפט המחוזי על ידי מטופלת אשר התעוורה עקב איחור בטיפול במחלת הגלאוקומה, עסקה בין השאר בסוגיית ההתיישנות בתביעות נזיקין שעניינן רשלנות רפואית באבחון מחלה. קופת החולים, אשר התנהלות רופא מטעמה הייתה העילה להליך המשפטי, טענה כי דין התביעה להידחות משום שמחלת הראייה אובחנה לראשונה בשנת 1985, ואילו התובענה הוגשה 14 שנים מאוחר יותר.

 

פקודת הנזיקין קובעת כי תביעות העוסקות ברשלנות רפואית, בניגוד לתביעות אזרחיות, לא כפופות למרוץ ההתיישנות הרגיל. תביעות נזיקין הקשורות להתנהלותם של רופאים או מוסדות רפואיים, מתיישנות בהתאם למועד האירוע או המחדל שהביא לקרות הנזק. מרוץ ההתיישנות נבחן גם מול התאריך שבו גילה התובע לראשונה את הקשר הסיבתי בין הרשלנות לבין הנזק. 

 

התנאים להתיישנות בתביעות רשלנות רפואית:

 

מקום שבו עילת התובענה היא מעשה או מחדל. היום שבו אירע אותו מעשה או מחדל. אם המעשה או המחדל נמשך – המרוץ יחל ביום בו נפסק. מקום שבו עילת התובענה היא נזק שנגרם, והנזק לא התגלה ביום שאירע – מרוץ ההתיישנות מתחיל מהיום שבו גילה המטופל את הנזק, אלא במקרה שבו אירוע הנזק אירע עשר שנים לפני שנתגלה.

 

במקרה זה, פנתה התובעת לקופת חולים בשנת 1989, והתלוננה בפני הרופא על בעיות שונות במאור עיניה. הרופא ערך מספר בדיקות, הבין שמצבה חמור והפנה אותה באופן מידי לבית החולים. התובעת, אשר סבלה ממחלה המכונה "העיוורון השקט" - שהיא מחלת ראייה חסרת תסמינים, לא פעלה על פי הוראות הרופא וחזרה לטיפול רק לאחר שלוש שנים.

 

שנים אלו היו קריטיות בהתפתחות המחלה, והביאו בסופו של יום, לאחר טיפולים ממושכים, לאובדן הראייה באופן מוחלט. עם זאת, רק כשנתיים לאחר חזרה לטיפולים, וארבע שנים מיום ביקורה הראשון, אובחנה מחלתה באופן מוחלט בבית החולים. אי לכך, בית המשפט קבע כי היות והנזק אובחן רק בשנת 1994, עת נערכו לתובעת הבדיקות המתאימות, יש לדחות את טענת התיישנות על הסף שכן לא חלפו שבע שנים. 

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: שאיבת שומן, קוסמטיקה, תשניק, כליה דיספלסטית, שיטת סקופנירו לקיצור קיבה, בתירת בית שחי, עצם הארכובה, קשיון עורף,