www.rashlanut-refuit.org

דחיית טענת התיישנות בגין איבחון מאוחר של גלאוקומה - האם רשלנות?

תביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי על ידי מטופלת אשר התעוורה עקב איחור בטיפול במחלת הגלאוקומה, עסקה בין השאר בסוגיית ההתיישנות בתביעות נזיקין שעניינן רשלנות רפואית באבחון מחלה. קופת החולים, אשר התנהלות רופא מטעמה הייתה העילה להליך המשפטי, טענה כי דין התביעה להידחות משום שמחלת הראייה אובחנה לראשונה בשנת 1985, ואילו התובענה הוגשה רק בשנת 1999 (14 שנים מאוחר יותר).


מהו ה"יום בו נולדה העוולה"?

פקודת הנזיקין קובעת כי תביעות העוסקות ברשלנות רפואית, בניגוד לתביעות אזרחיות "שגרתיות", לא כפופות למרוץ ההתיישנות הרגיל. תביעות נזיקין הקשורות להתנהלותם של רופאים או מוסדות רפואיים, מתיישנות בהתאם למועד האירוע או המחדל שהביא לקרות הנזק. מרוץ ההתיישנות נבחן גם מול התאריך בו גילה התובע לראשונה את הקשר הסיבתי בין הרשלנות לבין הנזק. בעגה המשפטית מכונה עניין זה כ-"יום בו נולדה עילת התובענה". 

      התנאים להתיישנות בתביעות רשלנות רפואית:

  • מקום שבו עילת התובענה היא מעשה או מחדל:
    • היום שבו אירע אותו מעשה או מחדל.
    • אם המעשה או המחדל נמשך – המרוץ יחל ביום בו נפסק.
  • מקום שבו עילת התובענה היא נזק שנגרם, והנזק לא התגלה ביום שאירע – מרוץ ההתיישנות מתחיל מהיום שבו גילה המטופל את הנזק (אלא במקרה בו אירוע הנזק אירע עשר שנים לפני שנתגלה).


הנזק אובחן לראשונה חמש שנים לפני הגשת התביעה

במקרה דנן, התובעת הגיע לקופת חולים בשנת 1989, והלינה באוזני הרופא על בעיות שונות במאור עיניה. הרופא ערך לתובעת מספר בדיקות, הבין שמצבה הינו חמור והפנה אותה באופן מיידי לבית החולים. התובעת, אשר סבלה ממחלה המכונה "העיוורון השקט" (שהינה מחלת ראיה חסרת תסימינים), לא שמעה בקולו של הרופא והגיעה חזרה לטיפול רק לאחר שלוש שנים.

 

שנים אלו היו קריטיות בהתפתחות המחלה, והביאו בסופו של היום, לאחר טיפולים ממושכים, לאובדן הראייה באופן מוחלט. עם זאת, רק כשנתיים לאחר שווה לטיפולים, וארבע שנים מיום ביקורה הראשון, אובחנה מחלתה של התובעת באופן מוחלט בבית החולים. אי לכך, בית המשפט קבע כי היות והנזק אובחן רק בשנת 1994, עת נערכו לתובעת הבדיקות המתאימות, יש לדחות את טענת התיישנות על הסף שכן לא חלפו 7 שנים מ-94 ל-99, ולא 10 שנים מ-94 ל-89.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

פסק דין בעניין הארכת מועד הגשת חוות דעת בתביעת רשלנות רפואית

התובע הגיש נגד הנתבעים תביעה בגין נזקי גוף, שנגרמו לו, לטענתו, עקב רשלנות הנתבעים בטיפול הרפואי שהעניקו לו. התובע מבקש להתיר לו להגיש באיחור חוות דעת רפואית... 

פסק דין העוסק במרוץ ההתיישנות במסגרת תביעת רשלנות רפואית - אבחון שבר

התובעת החליקה על ריצפת בית-החולים וכתוצאה מכך סבלה משבר. עם זאת השבר אובחן רק לאחר תשע שנים. מהו מרוץ התיישנות בתביעות רשלנות רפואית? 

התיישנות בתביעת רשלנות רפואית של קטין - פסק דין

האירועים בגינם מוגשת תביעת הרשלנות הרפואית ארעו אמנם במהלך חודש 11/1992, אך בעת שהתובעת היתה עדיין קטינה... 

פסק דין בנוגע לדחיית תביעת רשלנות רפואית בגין התיישנות לאחר אי צירוף חוו"ד

התובע הגיש תביעה שעילתה רשלנות רפואית כנגד הנתבעים אך לא צירף לתביעה חוות דעת רפואית כנדרש... האם התיישנות? 

פסק דין בגין הגשת תביעת רשלנות רפואית באיחור ניכר - התיישנות

בתביעות שעילתן רשלנות רפואית, המועד הרלוונטי לקביעת תחילת מרוץ ההתיישנות, הוא מועד ביצוע הפעולה הרפואית בעטיה טוען התובע כי נפגע 

התיישנות תביעה בגין רשלנות רפואית בכריתת חצוצרה

בעקבות אירועים אלה, טופלה התובעת במשך ארבע שנים במכון הפריה חוץ גופית. התובעת טענה כי שנתיים לאחר סיום הטיפולים (אשר העלו חרס), פנתה היא לייעוץ אצל פרופסור מומחה במכון. לטענתה, האחרון אמר לה כי טיפולי הפוריות אינם מצליחים, וזאת גם בגין הטיפול הרשלני לו זכתה בבית החולים בהריונותיה... 

תביעה בגין רשלנות רפואית נדחית בטענת התיישנות, אימתי?

בחישוב תקופת ההתיישנות לא יבוא במנין הזמן שבו עדיין לא מלאו לתובע שמונה עשרה שנה... 

האם נתנה תרופה במהלך ההריון, הילדה סובלת ממום

האם תחול התיישנות על תביעה של אישה שנפגעה עקב נטילת תרופה על ידי אמה במהלך ההיריון? מהן "בנות דס" ומה הדין החל עליהן? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

דחיית תביעה בגין רשלנות רפואית בעקבות התיישנות

סעיף 6 לאותו חוק קובע, כי תקופת ההתיישנות מתחילה ביום שבו נולדה עילת התובענה. השאלה המתבקשת היא, מתי נולדה עילת התביעה?