www.rashlanut-refuit.org

התאבדות מטופל בבית החולים תל השומר - האם רשלנות רפואית?

התאבדות מטופל בבית החולים תל השומר - האם רשלנות רפואית?

האם רופאי בית החולים תל השומר, אשר קיבלו מטופלת להשגחה בבית החולים בעקבות בעיות התנהגות, חבים באחריות למותה לאחר שזו התאבדה בבית החולים במחלקה הפנימית (מחלקה לאשפוז חולי נפש). האם מדובר ברשלנות רפואית?


וועדה של משרד הבריאות נדרשה לחקור את נסיבות התאבדותה של מטופלת בבית החולים תל השומר, מספר שעות לאחר שהגיעה לאשפוז במוסד. המנוחה ואמה הגיעו לחדר המיון בבית החולים ביולי 1998, כאשר הבת סובלת מהפרעות התנהגות. המנוחה הייתה ידועה, בין השאר, כחולה פסיכיאטרית שבעברה אשפוזים רבים, ואמה אף רמזה לרופאה במקום כי יתכן ובתה נטלה כדורים שאינם ידועים.

 

המנוחה נבדקה ע"י רופאה מתמחה בפסיכיאטריה שהייתה תורנית מיון באותו הלילה. הרופאה, אשר לא הכירה את המנוחה מאשפוזים קודמים, קיבלה אינפורמציה חלקית בלבד מהאם (לדוגמא, האם לא סיפרה על ניסיונות התאבדות בעבר וכדומה). הרופאה העבירה את המנוחה, בליווי אמה, למיון הכללי והמליצה על השגחה של בן משפחה. במיון הכללי נבדקה המנוחה על ידי רופא פנימי ולאחר מכן הוחלט לשלוח אותה להמשך אשפוז במחלקה "פנימית א’".


האם הרופאה הייתה אמורה להמליץ על השגחה מיוחדת?

למחרת בבוקר בסביבות השעה 10:30 המנוחה פתחה את החלון בפרוזדור המחלקה וקפצה אל מותה. ממצאי הועדה עלה שהמנוחה חלתה במחלת נפש בגיל ההתבגרות, עברה אשפוזים פסיכיאטריים רבים, וכי מדובר "במחלה סכיזואפקטיבית עם התקפים פסיכוטיים דיכאוניים ומניפורמים כולל נסיונות אובדניים".

 

התברר כי ביום אשפוזה של המנוחה היא בלעה 20 כדורי פנרגן בניסיון לאבד עצמה לדעת. לאחר מספר שעות, התעוררה המנוחה מהמצב הבלבולי, וכשנבדקה ע"י הרופא במיון הכללי, התורן הפנימי, היא הייתה בהכרה מלאה ומסרה לו פרטים מלאים על עצמה ועל מצבה המשפחתי. הרופא התרשם שהיא הייתה רגועה, לא פסיכוטית וגם לא סבלה מהזיות.

הוועדה קבעה בהמלצותיה כי הרופאה הפסיכיאטרית שגתה בכך שלא המליצה על שמירה מיוחדת של המנוחה בהמשך בדיקתה. חברי הועדה סברו כי ככל כנראה לא הייתה היא בטוחה שהיא תתאשפז בכלל (עובדה שהיא כתבה בהמלצותיה *אם תתאשפז*).

 

שגיאה זו נבעה לדעת הוועדה בשל העדר פלט מחשב (שממנו יכלה לקבל מידע על עברה הפסיכיאטרי של המנוחה). סיבות נוספות לרשלנות - המידע המאוד לא מלא שנמסר לרופאה ע"י אם המנוחה וחוסר התייעצות עם הכונן שעמד למעשה לרשותה.

מדוע לא ננקטו אמצעי זהירות בבית החולים?

כתוצאה מכך, חומרת מצבה הנפשי של המנוחה והטיפול הפסיכיאטרי בה, נדחו למקום שני. ובמקומם הועדף המצב והטיפול הגופני.לדעת חברי הועדה מדובר היה בטעות שיקול דעת.

זאת ועוד, במחלקה פנימית א’ המיועדת לאשפוז חולים עם ניסיונות אובדניים ואשר היו בה כבר בעבר קפיצות דרך חלונות, לא ננקטו מספיק אמצעי בטיחות כגון סגירת חלונות או העברת המחלקה לקומת קרקע. חברי הועדה התרשמו שלא היה קיים נוהל להשגחה יותר צמודה של חולים אובדניים אלא הסתמכו על בני משפחה.

 

כמו כן, למרות שקבלו פרטים חדשים, הצוות הרפואי והסיעודי לא היו מספיק ערים לאספקטים הנפשיים של המטופלים האובדניים. הועדה מתחה ביקורת על כך שלא היו קיימים נהלים ברורים לגבי האינפורמציה בין המיון למחלקה ובין היועצים הפסיכיאטרים של מחלקות האשפוז. כנראה בגלל חוסר הזמן, לא הספיקו לערוך מעקב פסיכיאטרי אחרי המנוחה במחלקה פנימית א’.

אי לכך, ומכל האמור לעיל, בית המשפט מצא את משרד הבריאות (המפעיל של בית החולים תל השומר) והרופאים המטפלים כבעלי אחריות למותה של המנוחה.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: המופילה סוג A, אשך אטרופי, לפרוסקופיה, פרפור חדרים, בריום, נכע עורי, מסתם ביולוגי, טונוס יד,