www.rashlanut-refuit.org

ניסיון התאבדות של מטופל בעת חופשה מבית חולים איתנים - רשלנות?

ניסיון התאבדות של מטופל בעת חופשה מבית חולים איתנים - רשלנות?

בית משפט השלום בירושלים קבע כי הסתדרות מדיצינית הדסה ובית חולים איתנים ישלמו פיצויים בסך כחצי מיליון שקלים עבור צעיר אשר אושפז בבית החולים איתנים ובעת שיצא לחופשה ניסה לשלוח יד בנפשו. הצעיר הגיע לבית החולים בגיל 16 על ידי אימו, וזאת לאחר שאיים בפניה עם סכין כי הוא מתכוון לחתוך את ורידיו. הצעיר, אשר התנהג באלימות כלפי סביבתו, אושפז בבית החולים הדסה ולאחר כחודש של אשפוז הועבר למחלקה סגורה בבית החולים איתנים.

 

אשפוזו בבית החולים איתנים, בית חולים מיוחד לבריאות הנפש, נעשה על ידי ליווי של איש אבטחה. בית החולים הדסה צירף עם הגעתו של התובע לאיתנים סיכום ביניים קצר אשר במסגרתו נאמר כי מדובר בחולה הנתון בהתקף פסיכוטי ועל כן יש להציב עליו השגחה צמודה בשל החשש שיפגע בעצמו. המכתב כלל פירוט מלא של האירועים אשר קדמו לאשפוזו, כולל האירוע אשר הוביל לאשפוזו הנוכחי. עם זאת, בין שורות המכתב לא נכללה הצהרת האיום בהתאבדות. יתרה מכך, צוין במכתב כי אין כל עדות לכך שלמטופל יש תוכניות אובדניות מעשיות.

 

עוד מאמרים בנושא:
מאבק איגוד הפסיכיאטרים כנגד תביעות רשלנות לאחר התאבדות מטופלים
רשלנות רפואית של פסיכיאטר - סירוב לעבור בדיקה על ידי מומחה ההגנה
לא הייתה השגחה על יולדת במחלקה פסיכיאטרית - האם רשלנות רפואית?
פסיכיאטר, פסיכולוג - רשלנות רפואית, אימתי?

 

הצעיר היה מאושפז במחלקה הסגורה בבית החולים איתנים במשך כשלושה שבועות ואז שוחרר לחופש בבית הוריו. השחרור התקבל על ידי רופאי איתנים וזאת לאחר שהללו היו סבורים כי האחרון איננו מסוכן לעצמו. עם זאת, בשעת הערב ניסה התובע להתאבד על ידי קפיצה מחלון בקומה הרביעית. הנפילה לא גרמה למותו של התובע, אך כתוצאה ממנה הוא נותר סובל מנכויות אורטופדיות ונפשיות. התובע ובני משפחתו טענו כי מדובר במקרה של רשלנות רפואית כאשר בית החולים הדסה לא ציין את ניסיון ההתאבדות במכתב ההעברה. כמו כן, התובעים הוסיפו כי נפלו פגמים של ממש בהליך קבלתו בבית החולים איתנים. לטענתם, על ידי בירור מצבו הרפואי באמצעים פשוטים, תוך מתן הוראות ברורות להוריו, ניתן היה למנוע באופן וודאי את התרחשות הנזק.

 

האם מדובר ברשלנות רפואית?

 

הסתדרות מדיצינית הדסה טענה כי ניסיון ההתאבדות אשר בגינו אושפז התובע בבית החולים לא היה ניסיון אובדני כלל. לטענתה, מכתב סיכום הביניים כלל את כל הרישום הרפואי הרלבנטי נשוא המטופל. כמו כן, נטען כי בית החולים איתנים פעל באופן ראוי ולא היה כל צורך רפואי ממשי להורות להוריו של הצעיר להשגיח עליו באופן צמוד במהלך חופשתו. בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל.

 

עוד פסקי דין בנושא:
רשלנות פסיכיאטר כעבירה פלילית - ניסה לסמם מטופלת
תביעה לאחר רשלנות רפואית במחלקה פסיכיאטרית והתאבדות חולה
פיצויים בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי
אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית
פסק דין בנוגע לאשפוז כפוי - האם רשלנות רפואית של פסיכיאטר?

 

השופט, כרמי מוסק, כתב בפסק הדין כי גם במידה ורופאי הדסה סברו כי מצבו של התובע נובע ממצב פסיכוטי שהינו תוצאה של שימוש בסמים, הרי האירוע בגינו אושפז האחרון היה אירוע משמעותי לכל הדעות. אי לכך, השמטת האירוע ממכתב ההעברה עולה כדי רשלנות רפואית מצידם. השילוב בין השמטת האירוע המדובר ממכתב ההעברה, ובין שלילת הכוונות האובדניות, הכשיר את הקרקע להוצאת התובע לחופשה. דהיינו, בין התרשלות הנתבעות לבין הנזק אשר נגרם לתובע התקיים קשר סיבתי עובדתי ומשפטי.

 

בית המשפט קבע כי ייתכן וציון האירוע המדובר במכתב ההעברה לא היה מונע את שחרורו של התובע לחופשה בבית הוריו. סביר להניח כי אם הוריו של התובע היו מקבלים הנחיות מפורשות כיצד לסייע בשמירה על בריאותו של בנם במהלך החופשה, ניסיון ההתאבדות היה נמנע. לסיכום, נקבע כי הדסה ואיתנים אחראיות באופן שווה לנזקיו של התובע ועליהן לפצותו בסך של כ-800,000 שקלים. מסכום זה נוכו תגמולי הביטוח הלאומי והתובע זכה בסופו של היום לפיצויים בשיעור של כחצי מיליון שקלים.

 

לא הפעם הראשונה

 

אין זו הפעם הראשונה בה מקבל בית המשפט טענות בדבר רשלנות רפואית לאחר התאבדות או ניסיון התאבדות של מטופל המועד לפורענות. בפס"ד רע"א 1412/94 הדסה עין כרם נ' עפרה גלעד בית המשפט העליון פסק פיצויים עבור משפחתו של אדם אשר שלח יד בנפשו בעת שהיה מאושפז בבית חולים פסיכיאטרי. בפסק דין זה נקבע כי המטופל התאבד במהלך האשפוז וזאת למרות שהוא אושפז מלכתחילה בגין ניסיון התאבדות בביתו. כמו כן, במקרה זה המטופל קיבל בבית החולים הדסה, בנוסף לטיפול הרפואי, גם טיפול נפשי.

 

דוגמא נוספת ניתן למצוא בפס"ד ע"א 1892/95 אבו סעדה נ' משטרת ישראל. כאן עסקינן באסיר אשר היה תחת השגחת רופאים אך בכל זאת הצליח לנסות ולהתאבד. האסיר טען כי הוא לא זכה לטיפול ראוי וכתוצאה מכך הוחמרה הפגיעה בו. בית המשפט קיבל את תביעתו ואף דחה את טענות האשם תורם שהעלתה המדינה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: Excimer, אבן בכליה, MRI, לחץ תוך מדורי, שבר דחיסה, נכע עורי, לקסדין, א.ק.ג,