www.rashlanut-refuit.org

אי אבחון מחלת ריאות חייב השתלת ריאה - האם רשלנות של רופא המשפחה?

אי אבחון מחלת ריאות חייב השתלת ריאה - האם רשלנות של רופא המשפחה?

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי קופת חולים כללית תשלם פיצויים על סך 4.5 מיליון שקלים בעקבות רשלנות רפואית באבחון מחלה בריאות. על פי כתב התביעה, בעקבות אבחון המחלה הרשלני מצד רופאת המשפחה, נאלץ התובע לעבור השתלת ריאות. בית המשפט המחוזי קבע כי במידה והייתה המחלה מאובחנת מבעוד מועד – ניתן היה לחסוך מן התובע את הנזק הבלתי הפיך לריאותיו.


התובע החל לסבול מתופעות של קוצר נשימה לפני כ-11 שנה ולאחר שביצע צילום חזה, ראו הרופאים בבירור כי מדובר במחלת ריאות והפנו אותו למומחה בתחום. למרות טיפולים רבים, אשר כללו בין השאר ארבעה צילומים שונים המצביעים כולם על מחלת ריאות, חלפו לא פחות מחמש שנים עד שהופנה התובע למומחה לריאות, הלכה למעשה.

 

כשהגיע התובע בשנת 2004 למומחה הריאות, מצבו הרפואי כבר התדרדר עד כדי כך שנאלץ להשתמש בבלון חמצן על בסיס קבוע. שנתיים לאחר מכן נאלץ התובע לעבור השתלת ריאות ועל פי בית המשפט סובל הוא מנכות בשיעור של מאה אחוזים.

 

אחריות נרחבת לרופאת המשפחה


השופטים העניקו תשומת לב נרחבת לשאלת אחריותה של רופאת המשפחה, אשר העניקה למטופל את הטיפול הראשוני. בעדותה בבית המשפט, הרופאה טענה כי למרות שראתה בבירור את קיומה של מחלת הריאות של התובע, סברה היא כי החולה הינו סטאטי משום שאינו מתלונן. הרופאה טענה כי סברה שאין כל שינוי במצבו של התובע לאורך השנים, קל וחומר לא צפתה את התפתחותה של מחלה מתקדמת.

 

השופטים מתחו ביקורת גם על ניהול הרשומה הרפואית על ידי הרופאה, אשר טענה להגנתה כי במשך השנים התקשתה היא בתפעול מערכת המחשבים בקופת חולים ולכן התגלו חורים בגיליונו הרפואי של התובע.

 

ניתן היה להציל את ריאותיו של התובע


השופטים כתבו בפסק הדין, שחוות דעתם של המומחים הרפואיים מטעם התובע היו אמינות. כמו כן, גם המומחים הרפואיים מטעם ההגנה סברו שניתן היה להביא לאבחונה של המחלה בטרם עת. רק מומחה רפואי אחד מטעם ההגנה, סבר עם זאת, שגם במידה והייתה המחלה מאובחנת חמש שנים מוקדם יותר, לא היה בכך כדי להביא מזור לתובע.

 

דעתו של מומחה זה לא התקבלה בבית המשפט, אשר העדיף לקבל חוות דעת רפואית מטעם מומחי התביעה. האחרונים סברו, כי על פי הספרות המקצועית וניסיונם בתחום נשוא התובענה, אבחון מוקדם של המחלה היה מונע באופן חד משמעי את הנזק הבלתי הפיך שהינו מנת חלקו של התובע.

 

למשל, המומחים טענו כי אבחון מוקדם של המחלה היה מרחיק את התובע מעבודתו בנמל, מונע חשיפתו לחומרים רעילים, מביא אותו לקבלת טיפול רפואי וקיימת סבירות גבוהה שהיה האחרון אף מבריא ממחלתו לחלוטין.

 


 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

מחלת הסרטן - רשלנות רפואית באבחון וטיפול בסרטן

רשלנות רפואית בסרטן - כיצד יש להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית באיחור באבחון גידול? קראו עוד באתר "רשלנות רפואית" תמצאו פסקי דין, מאמרים, פנייות לעורכי דין ללא התחייבות... 

רשלנות רפואית בבדיקת מאמץ, מתי תוגש תביעה?

אבחון לקוי או טעות בפענוח תוצאות בדיקת מאמץ עלולים לשמש עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית, זאת כאשר נגרם לנבדק נזק כתוצאה מהתנהלות לא סבירה של הרופא המטפל. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לביצוע בדיקת מיפוי לב, האם רשלנות?

אין די בהעלאת טענה של העדר הסכמה מדעת ועל הטוען לה להוכיח כי לו אכן היה מקבל את ההסבר המלא, היה נמנע מלבצע את הבדיקה... האם לפני בדיקת מיפוי לב יש לקבל הסכמה מדעת מפורטת בכתב? 

פסק דין בנוגע לפיצויי בעבור נזק כלכלי עקיף למשפחה לאחר רשלנות רפואית

האם התובע, אשר איבד את פרנסתו בגין רשלנות רפואית, יזכה לפיצויים בגין נזק כלכלי עקיף? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה - העברת נטל הראיה

האם נטל הראיה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת קולונסקופיה יעבור לכתפי הרופאים בגין רשלנות רפואית בניהול רשומות רפואיות וקבלת הסכמה מדעת... 

רשלנות רפואית באבחון סרטן בלוטת התריס על ידי רופא צבאי

האם ניתן היה לאבחן את סרטן בלוטת התריס במהלך הבדיקות בשרשרת החיול או במרפאה בניצנים? האם תזכה משפחתה של החיילת שנפטרה בעקבות מחלת הסרטן לפיצויים מתוקף חוק הנכים? קראו עוד... 

העדר רשומה רפואית במהלך טיפול לאבחון גידול סרטני

האם התנהלותם של רופאי העור, אשר לא הקפידו על רישום רפואי הולם בעת הטיפול, הייתה רשלנית? האם עקב רשלנות זו התפתח הגידול הסרטני באפו של התובע?  

ביקור בית של רופא תורן - רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח

רשלנות רפואית? האם רופא תורן אשר הגיע לביתה של מטופלת ושגה באבחון הבדיקה, העניק טיפול רשלני? האם מותה של המטופלת, יום לאחר מכן בבית החולים, מטיל את האחריות על כתפיו של הרופא התורן? קראו עוד... 

טיפול מאוחר בדלקת קרום המוח גרם לנכות חמורה

במשך מספר חודשים לאחר הניתוח, התלונן התובע, על דם שנוזל מאפו, הוא הגיע להיבדק בחדר מיון פעמיים, אך נשלח חזרה לביתו. כעשרה חודשים ממועד הניתוח, הוא הובהל לבית החולים ודלקת קרום המוח אובחנה אצלו 

רשלנות באבחון דימום מוחי עכבישי על ידי רופא חברת "ביקורופא"

חברת "ביקורופא" חתמה על הסכמי פשרה במסגרתו היא תשלם פיצויים בסך כ-2 מיליון שקלים לאישה ובני משפחתה... 

רשלנות באבחון תסביב אשך - כריתת אשך בגין רשלנות רפואית

האם רופאת משפחה התרשלה כלפי מטופל ולא אבחנה כי היא סובל מתסביב אשך? האם כריתת אשך נבעה מרשלנות רפואית? 

רשלנות באבחון מחלה? לא נעשו בדיקת דם למרות שיתוק על שם בל

תביעת פיצויים בגין רשלנות רפואית לאחר שלא נערכו לילדה בדיקות דם חרף ארבעה התקפים של שיתוק על שם בל... 

רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום טיפול תרופתי - רשלנות?

האם רשלנות באבחון מחלה? רופא משפחה המליץ על דיאטה במקום להפנות את המטופל לקבלת טיפול רפואי תרופתי... 

האם רשלנות רפואית באבחון אירוע מוחי בבית חולים נהריה?

האם רופאי בית החולים נהריה פעלו תוך רשלנות רפואית ולא השכילו לאבחן את האירוע המוחי ממנו סבל המנוח? 

רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון

בית המשפט המחוזי פסק פיצויים בסך 16.1 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית באבחון התייבשות תינוק בחדר מיון... 

תביעה בעקבות רשלנות רפואית בבית אבות - חולה נפטר בגין אי אבחון מחלה

האם רשלנות רפואית באבחון מחלה בבית אבות גרמה לפטירתו המצערת של המנוח בגיל 69 בלבד? האם היה על רופאת המוסד להקשיב לבני משפחתו של המנוח? 

מטופל שוחרר מחדר מיון למרות בדיקת א.ק.ג לא תקינה - האם רשלנות?

המטופל, צעיר בן 26, הגיע לחדר המיון כאשר הוא סובל מכאבי ראש, שיעולים, שלשולים וחום. הרופאים ערכו בדיקת א.ק.ג ושחררו את החולה לביתו. 36 שעות לאחר מכן הוא נמצא ללא רוח חיים במיטתו... 

חולה נפטר בבית החולים לאחר שדלקת ריאות ממנה סבל אובחנה בתור וירוס

תביעה בגין מותו של חולה בן 31 אשר נפטר בבית החולים בגין דלקת ריאות הוגשה לבית משפט השלום.... תגיות: אינסולין, אבילק, אנטיביוטיקה, נכות, אווסטין, טיפול אלטרנטיבי, דיאבטס אינסיפידוס, אבודרט,