www.rashlanut-refuit.org

קופ``ח לא הקדימה את התור, האם רשלנות רפואית?

קופ``ח לא הקדימה את התור, האם רשלנות רפואית?

בית המשפט השלום בירושלים קבע כי מרפאת העיניים של קופת חולים כללית לא התייחסה ברצינות הדרושה לתלונותיה של מטופלת בדבר החמרה במצבה, ובעקבות התנהלות רשלנית זו - נגרמו למטופלת נזקים בלתי הפיכים עד כדי עיוורון כמעט מלא.

 

התובעת, ילידת 1939 החולה בטרשת נפוצה, הייתה במעקב במרפאת העיניים בקופת החולים כללית במשך מספר שנים. בשנת 2004 הגיעה התובעת לבדיקה שגרתית במרפאת העיניים, ובבדיקה זו ציין הרופא כי היא סובלת מתופעה הנקראת ERM, ויש לבחון אפשרות של ניתוח במקרה של החמרה. הרופא קבע לתובעת תור נוסף למעקב בעוד שלושה חודשים ושחרר אותה לביתה.

 

התובעת חשה החמרה ומנסה לקבוע תור בדחיפות


כשלושה שבועות לאחר הבדיקה, החלה התובעת לחוש בהחמרה במצבה, תוך שהיא מזהה כתמים שחורים ו"זבובים" בשדה הראייה. התובעת נלחצה והחלה לנסות בכל כוחה לקבוע תור דחוף במרפאת העיניים. במהלך הימים הבאים התקשרה היא לקופת החולים פעמים רבות אך נענתה בשלילה פעם אחר פעם, למרות שהיא מסבירה את מצבה המחמיר לפקידות במרפאה.


לאחר שהבינה התובעת כי הפקידות אינן מקשיבות לה, שלחה היא שני פקסים למרפאה הממוענים לרופא, ואף התקשרה לבדוק שהם הגיעו תוך שהיא מבקשת מהפקידות שיעבירו אותם לרופא באופן מיידי. בסופו של היום הוקדם תורה של התובעת בחודש וחצי אך מצבה כבר החמיר והיא נאלצה לעבור טיפולים רבים (לרבות מספר ניתוחים) אשר לא היו לה לעזר.

 

קופת חולים מנסה לערער את אמינותה


עורכי הדין מטעם קופת חולים כללית ניסו לערער את אמינותה של המטופלת המבוגרת אך ללא הועיל, עדותה בבית המשפט הייתה אמינה ועקבית לאורך כל הדיונים. קופת החולים טענה למשל כי התובעת התעקשה לקבל טיפול אצל רופא העיניים אשר בדק אותה וסירבה להגיע לטיפול אצל כל רופא עיניים חלופי.

 

עם זאת, השופטת קבעה כי אין לקבל טענה זו שכן על פי התנהלותה של התובעת, כל רצונה היה להיבדק. פעולותיה של המטופלת שידרו לחץ ופאניקה, כפי שצפוי מאדם המאבד את ראייתו, אך פקידות קופת החולים לא השכילו להבין את מצוקתה ו\או להטות אוזן לתלונותיה.


הפיצוי - 300,000 שקלים

 

כמו כן, התובעת הציגה בבית המשפט את פלט שיחות הטלפון היוצאות שלה לקופת החולים ומהן עלה כי טלפנה היא כעשר פעמים בעשרה ימים לקופה אך ללא הועיל. בנוסף, קופת החולים כללית לא השכילה להביא לעדות את אחת מן מהפקידות אשר עבדו בתקופה נשוא התובענה, עניין אשר היה לה לרועץ עת ניסתה להוכיח את טענותיה בפני השופטת.


השופטת קבעה כי לאור נכותה הקשה של התובעת, שנגרמה באופן ישיר בגין התרשלותן של פקידות מרפאת העיניים של קופת חולים כללית, יש לפסוק לטובתה פיצויי בסך 300,000 שקלים בעבור הכאב והסבל.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: Oculo Auriculo Vertebral Syndrome, RCC CLEAR CELL, תרדמת, בית חולים כרמל, ארטרוסקופיה, TENSION TYPE HEADACHE, Lennox-Gastaut, דיזורה,