www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית - הפלה

רשלנות רפואית - הפלה

הפלה הינה הפסקת הריון טרם הלידה אשר יכולה להתבצע באופן מלאכותי או להתרחש באופן טבעי. מקרים רבים של רשלנות רפואית בהריון או רשלנות בלידה, עלולים להוות גורם להפלת העובר ומותו.


הפלה טבעית


כאמור, ישנם שני סוגי הפלה, מלאכותית וטבעית. ההפלה הטבעית עלולה להתרחש בד"כ עד השבוע ה-20 להיריון והיא מהווה את סיבת סיומם של כחמישית מההריונות. הגורמים להפלה זו הינם רבים ומגוונים וישנם אף גורמים שאינם ידועים למדע. מבחינה משפטית, במקרה של הפלה טבעית, פעמים רבות ישנו קושי להרים את נטל ההוכחה הקושר את ההפלה עם גורם מסוים.


הפלה יזומה, הפלה מלאכותית


בניגוד להפלה הטבעית, ההפלה מלאכותית, מתבצעת באופן יזום על ידי נטילת תרופות וניתוח גרידה. הפלה זו מתרחשת על פי רוב בהתאם לרצון האישה. גורמים נפוצים להפלה יזומה הינם סכנה בריאותית לאם או לעובר, הריונות לא רצויים (כגון הריון של בנות נוער או כתוצאה מאונס), גילוי מומים בעובר או רצון להפסקת הריון אשר לא נמנע בטיפולי מנע.


הפלה כתוצאה מרשלנות רפואית, גורמים נפוצים


להפלה עקב רשלנות רפואית מספר סיבות נפוצות. בד"כ קשורה הרשלנות הרפואית בבדיקות בזמן ההיריון ובאבחונים שגויים על מצב העובר שברחם.


בדיקת מי שפיר, מהי?


בדיקה זו, אשר הומצאה על ידי צמד מדענים ממכון וייצמן, יכולה להעניק תשובה כמעט חד משמעית לשאלה האם העובר סובל מתסמונת דאון. הבדיקה נערכת בד"כ בשבוע ה-17 להיריון ומהווה סיכון לחיי העובר. אחד לכל 250 הריונות מופסק עקב תוצאות דיקור מי שפיר.


לדוגמא, בית המשפט העליון קבע פיצויים לזוג על סך 1,200,000 שקלים בגין הפלה של תינוקת בריאה עקב תוצאות שגויות של בדיקת מי שפיר, אשר קבעו כי העובר יוולד ללא חלק מאבריו.


בדיקת סיסי שיליה, מתי רשלנות רפואית?


בדיקה זו, אשר מתבצעת על ידי החדרת מחט גמישה לדופן הבטן במטרה להשיג דגימת סיסי שיליה, וכל זאת אגב בקרת אולטרסאונד, הינה בדיקה פולשנית לגילוי הפרעות כרומוזומליות ומומים בעובר. אבחון שגוי בעקבות בדקית סיסי שיליה עלול לגרום להחלטה על הפלת העובר. בנוסף, מדובר בבדיקה המסכנת את חיי העובר וידוע כי רשלנות בביצועה עלולה להביא להפלתו.


כיצד יש להתייחס להיריון בסיכון?


נשים רבות נמצאות בקבוצת סיכון בהיכנסן להיריון. בקבוצה זו חברות יולדות כגון נשים מבוגרות, נשים אשר בעברן הפלות נוספות, נשים הנושאות ברחמן יותר מעובר אחד, כאלה החולות במחלות כרוניות ועוד.

 

במקרים אלו עלול הרופא להתרשל באי הפניה לבדיקות מתאימות וזאת על מנת לעקוב אחר ההיריון בתשומת לב מוגברת, עקב היותו היריון בסיכון גבוה. אי הפניית האישה לטיפולים והבדיקות המתאימות, עלולים להוות רשלנות רפואית וסיבות ישירות להפלה מלאכותית או טבעית.


גורמים נוספים


גורמים נוספים אשר עלולים להביא לביצוע הפלה הינם בעיות דימום במהלך ההיריון, מיעוט מי שפיר, לחץ דם מוגבר, עובר גדול במיוחד, מומים שונים במבנה הרחם ועוד.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

רשלנות רפואית שגרמה להידבקות בדלקת מעיים

הידבקות לאחר לידה וזיהום, רשלנות רפואית - המערערת נולדה בשנת 1957 בבית החולים אלישע. כעבור שישה ימים הוחזרה לביתה. מספר ימים לאחר מכן נתגלתה אצלה תופעה של הקאות ואיבוד נוזלים.  

פסק דין - רשלנות רפואית במתן חיסון פוליו, האם סיבה להתפתחות המחלה?

התובע נולד בשנת 1982 ובשנת חייו הראשונה קיבל שלוש מתוך ארבע מנות של חיסון נגד פוליו, חרף כך חלה המערער בפוליו... 

רשלנות רפואית בעקבות אי הפסקת הריון וגרימת פגות

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בגין אי הפסקת הריון בשל חשש לפגות... 

פיצויים בגין פענוח שגוי של בדיקת מוניטור במהלך הריון

לאחר הריון בסיכון גבוה וטיפולי פוריות, הרופא אשר התרשל בקריאת בדיקת מוניטור ושחרר את האם ההרה לביתה מבלי שהבין את הסיכון לעובר וכתוצאה מכך התינוקת נולדה עם פגיעה מוחית קשה ופגיעה רב מערכתית 

רשלנות רפואית בזריקת אלחוש אצל רופא שיניים - חובת הזהירות

האם הופרה חובת הזהירות המוטלת על רופא שיניים סביר במסגרת מתן זריקת אלחוש למטופל? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

רשלנות רפואית בלידה - אחריות אישית של הרופא

האם יש להטיל אחריות אישית על רופא בעקבות רשלנות רפואית במהלך הלידה? האם יש להטיל את האחריות כולה על בית החולים? היכן מתחילה ונגמרת האחריות בנושא רשלנות רפואית? קראו עוד... 

פיצויים לאחר אי אבחון תסמונת נונאן - רשלנות שגרמה לקיצור תוחלת חיים

כיצד יש לחשב פיצויים בעקבות קיצור תוחלת חיים לאחר רשלנות רפואית במסגרת אבחון תסמונת נונאן... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

קשירת חצוצרות בניתוח קיסרי ורשלנות רפואית מבחינת אי הסכמה מדעת

אישה הגישה תביעה בגין רשלנות בקבלת הסכמה מדעת לניתוח קיסרי עם קשירת חצוצרות... 

תביעה נגד בית החולים "משפחה קדושה" בנצרת בגין רשלנות בלידה

האם המיילדות בבית החולים "משפחה קדושה" בנצרת ביצעו ברשלנות לידת וואקום, והאם כתוצאה מרשלנות רפואית זו נגרמו לילד נזקים גופניים קשים? 

מחלוקת בנוגע לתוחלת חיים של נפגע רשלנות רפואית בלידה

אחת המחלוקות העיקריות אשר ישבו בבסיסה של תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הייתה - תוחלת חיים עתידית של תובע הסובל מנכות בשיעור 100%... 

תביעה בגין רשלנות בלידה אשר הוגשה לאחר 25 שנה

תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה הוגשה 25 שנה לאחר המקרה. האם תתקבל התביעה בבית המשפט? 

לא הוכח תשניק סב לידתי - תביעה בגין רשלנות בלידה נדחתה

השופט ציין כי הוכחת רשלנות רופאי בית החולים הינה כדוגמת מגדל דומינו. על המערערים היה לשכנע את בית המשפט... 

רשלנות רפואית באי השארת יולדת להשגחה בבית החולים, האמנם?

האם יולדת אשר הגיעה לבית החולים ושוחררה לביתה מבלי להשאר להשגחה, יכולה לתבוע את המוסד בגין רשלנות רפואית בלידה? 

דום הנשימה הראשון ארע לתינוק בחדר הלידה, האם רשלנות רפואית?

מהתיק הרפואי עלה כי האפניאה הראשונה התרחשה כחמש דקות לאחר שהגיע התינוק ליחידת המעבר. שעת הקבלה במעבר לא תועדה, והייתה למעשה פונקציה של משך הזמן בו שהה התובע בחדר לידה... 

דחיית רשלנות רפואית בלידה מכשירנית

מתיאור האירועים והעובדות שלפנינו עולה כי לידתו של המערער הסתבכה, ללא שהיו לסיבוך זה אינדיקציות מקדימות שיכלו לאפשר היערכות מוקדמת... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

חוט התפירה לאחר הניתוח נפרם - לא רשלנות רפואית

האם כאשר אחד מחוטי התפירה לאחר ניתוח נפרם, ישנה עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית? קראו עוד בפורטל... 

איחור בהחלטה על ביצוע ניתוח קיסרי, האם רשלנות?

על שופט הייתה מקובלת דעתו של פרופ’ דוד (המומחה) - שלא היה מקום להמתנה נוספת וכי ראוי היה להחליט על ניתוח קיסרי, וכי אי קבלת החלטה על ביצוע הניתוח בשלב נשוא התביעה, מהווה טעות בניהול הלידה, אשר עולה כדי רשלנות... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית...