www.rashlanut-refuit.org

האם אי ציון סיכון נדיר לפני ניתוח הוא העדר הסכמה מדעת?

האם אי ציון סיכון נדיר לפני ניתוח הוא העדר הסכמה מדעת?

האם רופאים אשר לא הזהירו מטופל לפני ניתוח, לגבי סיכון נדיר אשר ממנו הוא עלול לסבול, ומאפיין כל פעולה כירורגית אפשרית (לאו דווקא הניתוח נשוא התובענה), אשמים כלפי המטופל ברשלנות בניתוח? סוגיה זו, של הסכמה מדעת לקראת ניתוח בהתחשב בסיכונים של ההליך הרפואי, הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי.


התובע אובחן כסובל מתסמונת התעלה הקרפלית בידו הימנית, אשר גרמה לו לכאבים ולתחושת תרדמת באצבעות כף היד. בעקבות בדיקות שעבר במרכז הרפואי אסף הרופא הופנה האחרון לביצוע ניתוח בשורש כף ידו. לפני ביצוע הניתוח קיבל התובע הסבר על ההליך הצפוי וחתם על טופס הסכמה לניתוח. הניתוח בוצע בהרדמה מקומית, ועבר בהצלחה.

 

סיכון נדיר מתפתח לאחר הניתוח

עם זאת, זמן מה לאחר הניתוח החל המערער לסבול מכאבים, מנפיחות בידו ומהפרעות בתפקוד. מסדרת בדיקות שעבר הסתמן כי הוא סובל מתסמונת RSD, שהתפתחה בעקבות הניתוח. התפתחות ה-RSD גרמה לתובע נכות מסוימת, בשל הפגיעה בתפקוד ידו.

 

בבית המשפט המחוזי לא חלקו הצדדים על כך שהסיכון ללקות ב-RSD בעקבות הניתוח לא הוסבר למטופל, ולא הייתה מחלוקת גם בעניין טיב הטיפול שניתן לתובע. לאור זאת, בית המשפט המחוזי דן רק בשאלת היעדר הסכמה מדעת מצד המטופל לניתוח, ובשאלת הקשר הסיבתי בין היעדר ההסכמה הנטענת ובין הנזק שנגרם לו.

 

האם מדובר בניתוח שבוצע ללא הסכמה?

בית המשפט קבע, בהסתמך על חוות דעותיהם ועדויותיהם של מומחים בתחום האורטופדיה, כי הניתוח שבוצע לתובע היה ניתוח פשוט ושכיח. כמו כן, ה-RSD הינו מצב נדיר, שהסיכון ללקות בו אינו מאפיין דווקא את הניתוח שבוצע, אלא יכול להתממש מעצם ביצוע פעולה כירורגית.

בהתאם לכך, קבעו השופטים כי הסיכון ללקות ב-RSD בעקבות הניתוח שבוצע לתובע אינו סיכון "משמעותי וממשי", אינו מטריאלי ובעיקר אינו מיוחד לניתוח הספציפי המדובר, לפיכך, רופאי בית החולים לא התרשלו בכך שלא יידעו את המטופל בדבר הסיכון ללקות בו.


ביחס לרכיב הקשר הסיבתי קבע בית המשפט, כי בבחינת מצבו של התובע עובר לניתוח אל מול הסיכון הקלוש הכרוך בו, עולה המסקנה שלא ניתן להניח שהתובע היה מסרב לניתוח לו היה מוסבר לו הסיכון שבהתפתחות RSD. בעניין זה מציין בית המשפט כי הסיכון בהתפתחות RSD עשוי לנבוע גם מעבודתו של התובע בעבודות שיפוצים, ובכל זאת ממשיך הוא לעסוק בעבודה זו גם כיום.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין פגיעה באוטונומיה במהלך ניתוח - הרחבת ניתוח ללא הסכמה

הרחבת ניתוח ללא הסכמה , פגיעה באוטונומיה - התובע החל לסבול מתסמונת אפיקונדליטיס במרפק ימין אשר מכונה גם TENNIS ELBOW. התובע עסק בפעילות ספורטיבית ענפה ונהג לשחק טניס, כדור סל, ג’ודו ולשחות.  

דחיית תביעת רשלנות רפואית בטיפול אורולוגיפיצויים בגין כאב וסבל

לטענת התובע, מיד עם סיום מתן שתן, החלו טפטופים. לפיכך פנה התובע לאורולוג קופ"ח כללית, שהפנה אותו לבדיקות אולטרה סאונד ול-סי.טי.  

פסק דין בעניין רשלנות רפואית בברית מילה - תביעה נגד מוהל

בעקבות ברית מילה רשלנית, התפתח באיבר מינו של התינוק נמק. האם ניתן להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית נגד מוהל? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - שבירת שן לפני ניתוח בצוואר במהלך אינטובציה

בעקבות ביצוע אינטובציה לפני ניתוח בצוואר, נשברה שן מספר 11 של התובע. האם מדובר ברשלנות רפואית המזכה בפיצויים? 

שיתוק בעקבות רשלנות רפואית במתן זריקת אפידורלית בצוואר - פסק דין

התובעת קיבלה הזרקה אפידורלית באזור הצוואר במטרה לשיכוך כאבים אך נגרם לה שיתוק בידה השמאלית. 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בגין תוצאות ניתוח גב שבוצע כיאות

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית, לכאורה, בגין נזקים שנגרמו לאחר ביצוע ניתוח גב כיאות. האם כל נזק מהווה עילה להגשת תביעה שעניינה רשלנות רפואית? 

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

רשלנות רפואית - סוגיית חישוב הפיצויים

חישוב פיצויים בעקבות רשלנות רפואית. אתר "רשלנות רפואית" מציג מידע עדכני הכולל מאמרים, מדריכים, דוגמאות וכדומה... 

האם אי ציון משקל עובר בגיליון לידה הוא רשלנות רפואית?

העדר רשומה רפואית במהלך ניהול לידה והעברת נטל ההוכחה בתביעה שעניינה רשלנות רפואית במהלך לידה. אירוע פרע כתפיים שהביא לשיתוק בידו של התינוק... 

הולדה בעוולה בבית החולים "רבקה זיו" בצפת, האמנם?

האם בית החולים רבקה זיו בצפת הביא ללידתו בעוולה של תינוק במשקל 633 ג', למרות שבעיות בהריון אובחנו כבר בשבוע ה-30 באופן ודאי... 

תביעה בגין רשלנות רפואית של ועדה להפסקת הריון אשר לא המליצה על הפלה

האם הועדה להפסקת הריון בבית החולים מאיר ביצעה עבודתה נאמנה, או שמא מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין העוסק בהעדר הסכמה והעדר רשומה רפואית - ניתוח לטיפול באגודל קופץ

האם העדר הסכמה מדעת והעדר רשומה רפואית, עולים כדי רשלנות רפואית במהלך ניתוח לטיפול באגודל קופץ? 

פסק דין העוסק באי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות - האם רשלנות?

האם אי מתן הסבר לגבי אפשרויות טיפול נוספות הינו רשלנות רפואית? האם מדובר בעילה להגשת תביעה כנגד רופא אשר טיפל באישה בהריון? 

פסק דין בעניין העדר הסכמה מדעת לניתוח - החולה מטושטש בעקבות נטילת תרופה

האם ניתן להשיג הסכמה מדעת מחולה השוכב על שולחן הניתוחים ונמצא תחת השפעתן של תרופות טשטוש? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: תופעות לוואי,