www.rashlanut-refuit.org

הגברת הסיכון לנזק, האם רשלנות רפואית?

הגברת הסיכון לנזק, האם רשלנות רפואית?

לא כל אחד מגיע לבית החולים ברגע הראשון בו הוא מרגיש כאב או עולה בליבו חשד להתערערות מצבו הבריאותי (לדוגמא, פעמים רבות אנו חשים בכאבי גב ולא אצים לקבוע פגישה אצל אורטופד). האם רופא המגביר את סיכוייו של החולה לסבול מנזק, למרות שהמטופל הגיע לבית החולים כאשר הוא כבר נמצא בקבוצת סיכון מסוימת (המחלה בגופו התפתחה), אשם ברשלנות רפואית כלפיו?


במילים אחרות - האם הגברת הסיכון להיווצרות הנזק מהווה רשלנות רפואית? סוגיה זו נידונה לא אחת בערכאות המשפטיות, ולמרות שכל מקרה נבחן לגופו (תרתי משמע), על פי רוב קובעים השופטים כי הרופא אחראי לנזק שנגרם לנפגע גם במקום בו הסכנה הייתה קיימת.


הלכה פסוקה בתחום הרשלנות הרפואית היא שהגברת הסיכון מהווה בסיס לקשר סיבתי. מקום שעקב רשלנות של הצוות הרפואי, הוגבר סיכון הצפוי לחולה שלא לצורך, ניתן להניח בבית המשפט כי הגברת הסיכון המיותרת היא שהסבה את הנזק. מן הפסיקה ידוע כי די גם בהגברה קלה של הסיכון, אך כאמור – כל מקרה נבחן באופן אמביוולנטי.

 

דוגמאות וסוגיית ה"אשם תורם"


לדוגמא, אישה מגיעה לבית החולים על מנת ללדת עובר יחסית גדול, וקיים סיכוי מסוים לאירוע פרע כתפיים. במידה והרופא המיילד לא יבחן את האפשרות של ביצוע הלידה בדרך של ניתוח קיסרי, קמה כנגדו עילה בגין רשלנות רפואית בלידה או רשלנות בהריון.


דוגמא נוספת – חולה מגיע לבית החולים כאשר הוא סובל מטרשת עורקים כליליים (מחלה המתפתחת במשך כמה שנים ומאופיינית בהיצרות עורקי הלב). החולה מלין באוזני מטפלו על כאבים בחזה ולחץ דם גבוה, והרופא מעניק לו טיפול על ידי משככי כאבים ומשחרר אותו. מדובר בחולה אשר היה בסיכון לסבול מהתקף לב, אך הטיפול הרשלני בבית החולים הגביר סיכון זה. אי לכך, הרופא בבית החולים ששחרר את המטופל ולא קבע כי עליו לעבור צנתור דחוף – אשם ברשלנות רפואית כלפיו.


שימו לב, ישנם מקרים בהם הסיכוי לסבול מן הנזק היה גדול אך לא מוחלט, ורשלנותו של הרופא הייתה פחותה מרשלנותו של המטופל. במצבים מסוג זה יכול בית המשפט לקבוע לחובתו של התובע אשם תורם ולגזור אותו מסכום הפיצויים שיפסק בעבורו.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: מיופיה גבוהה, פרנכימה, דימום ברשתית, אונה טמפורלית פריאטלית, החזרה סגורה, ספסיס, הוכחת נזק, רופא משפחה,