www.rashlanut-refuit.org

אבחון מאוחר של גידול סרטני באוזן לאחר תאונת דרכים

אבחון מאוחר של גידול סרטני באוזן לאחר תאונת דרכים

בית המשפט נדרש לדון בתביעה אשר הוגשה לפתחו בגין רשלנות רפואית במסגרת אבחון סרטן באוזנו של התובע. לטענת התובע, האיחור באבחון הגידול הסב לו נזקים ומעמיד את נכותו ביום הגשת התביעה על 100%. הרופאים הנתבעים סברו כי היות והמטופל סבל מכאבי ראש, סחרחורות ובעיות שמיעה באוזן שמאל, בגין תאונת דרכים, לא ניתן היה לאבחן את הגידול כנטען.

 

התובע נולד נפגע בתאונת דרכים קשה בהיותו בן שלוש וחצי, ובעקבות תאונה זו סבל הוא מנזקים גופניים כגון על כאבי ראש, סחרחורות ועוד. לגרסת התובע, החל מגיל 17, התלונן הוא פעמים רבות בסניף קופת חולים, אצל רופאת המשפחה, שהוא סובל מסחרחורות, כאבי ראש, ירידה בשמיעה בצד שמאל, שוני בדיבור, חולשה כללית, כאבי גב וחוסר תפקוד.

 

בתחילה, הסתפקה רופאת המשפחה רק במתן מרשם לאקומול, אך לאחר שהתובע שב וחזר לקופת החולים, הפנתה אותו רואת המשפחה לרופא אף אוזן גרון. הרופאה סברה שמדובר בדלקת תעלות האף (סינוסיטיס) אך סברתה נשללה על ידי רופא קופת החולים. בעקבות שלילת הדלקת, נערכה לתובע בדיקת CT אשר תוצאותיה הראו כי התובע סובל מגידול באוזנו ובעקבות כך הוא נותח בהדסה.

התובע המשיך במעקב בעיקר בבית חולים הדסה, ובמסגרת זו נעשו לו בדיקות CT, והוא הגיע לטיפול גם בקופת חולים. בינואר 1996 אבחנו בהדסה הישנות של הגידול ב-CT של המוח. בדיקת MRI הראתה גידול בקוטר 3 X 3.5 X 4 ס"מ, וביולי אותה השנה נותח התובע פעם נוסף לכריתה הגידול.

האם תלונותיו של החולה היו אמורות להדליק "נורה אדומה"?


התובע הסתמך על חוות דעת רפואית של נוירוכירורג מטעמו אשר ציין כי היה ניתן לאבחן את הגידול בשלב הרבה יותר מוקדם ולבצע כריתה מלאה ללא פגיעה בעצבי המוח.

מן העבר השני, המומחה הרפואי מטעם ההגנה נימק בחוות דעתו את מועד הגילוי בפועל בנכותו הנוירולוגית של התובע מאז תאונת הדרכים. לדבריו, מאז שהתובע זוכר את עצמו הוא סבל מליקוי שמיעה משמאל ומכאבי ראש. למשל, כבר כשנה לאחר התאונה, בביקורת במרפאה, מסר התובע על כאבי ראש וכאבי עין שמאל, ובביקורים עוקבים המשיך להתלונן על כאבי ראש וסחרחורות. על פי טענות הרופאים הנתבעים, בשל הפגיעה המוקדמת באוזן השמאלית, בה התפתח הגידול, ניטל מהרופאים המטפלים אחד הסימנים המרכזיים לאבחון מחלת התובע.

כאמור, מומחי ההגנה טענו כי בשל הפגיעה הקודמת בתובע, הוסתרה ההתפתחות הבעייתית מאחר שלא באו במועד תלונות מתאימות. ברם, המומחים מטעם התובע הדגישו כי דווקא לאור הטראומה שעבר התובע בגיל צעיר, נדרשו בדיקות נוירולוגיות תקופתיות, ללא קשר לתלונות הספציפיות (ובוודאי עם הופעת כל מחוש חדש או התגברות מחוש קודם).

 

הרופאים היו צריכים לאבחן את הגידול - רשלנות רפואית!


בית המשפט קבע כי אכן יש ממש בטענות הרופאים, בכך שלאור מצבו הבריאותי של התובע עוד מגיל שלוש וחצי, קשה היה לאבחן בין תלונות הקשורות לתאונת הדרכים לבין תלונות אחרות. עם זאת, השופטים הסכימו עם עורך דינו המלומד של התובע, אשר גרס כי גם נפגעי תאונות דרכים עלולים לסבול מגידולים.

 

אי לכך, במקום בו מתגברים כאביו או מחושיו של נפגע תאונה, יש לבחון את מצבו הבריאותי בתשומת לב מיוחדת. לשיטת ב"כ של התובע, הרופאים התרשלו בכך שלמרות שמרשו הלין בפניהם במשך שנים מספר על כאבי ראש ואוזן, לא השכילו האחרונים להפנותו לבדיקות הדמיה מתאימות אשר היה בהם בכדי לסייע לו משמעותית.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.