www.rashlanut-refuit.org

האם ניתנה הסכמה לביצוע ניתוח לכריתת גידול במוח?

האם ניתנה הסכמה לביצוע ניתוח לכריתת גידול במוח?

בית המשפט המחוזי נדרש לדון בתביעה אשר עסקה במתן הסכמה מדעת לפני ניתוח לכריתת גידול  סרטני בבלוטת יותרת המוח. התובעים טענו כי לא ניתנו להם הסברים מפורטים לפני הניתוח, בדבר הסיכון לדליפת נוזל המוח והסיכוי ללקות בדלקת קרום המוח לאחר הניתוח. לטענת התובעים, סיכוני הניתוח לא עלו ולא נדונו בפגישה עם המנתח לפני ההליך, וגם לא בפגישה במעמד פורום רופאים אשר דן בשאלת הצורך בניתוח.


הפרופסור המנתח טען לעומתם כי לא מדובר ברשלנות בניתוח והתובע ואשתו קיבלו את ההסבר בעל פה, לרבות אופן ומהלך הניתוח והסיכונים הכרוכים בו (בין היתר – התרחשות סיבוך של דליפת נוזל מוחי ו\או זיהום). המנתח העיד בבית המשפט כי כל חולה שעובר את הניתוח, מקבל ממנו הסבר לפיו הסיבוך השכיח ביותר של הניתוח הוא דליפת נוזל מוח שדרתי. לא זו בלבד, סיבוך זה הינו כל כך נפוץ, שבמהלך הניתוח מכינים הרופאים אזור בדופן הבטן מגולח ומוכן לנטילת שתל במקרה ותתרחש דליפה.


בבית המשפט הציגו הצדדים את טופס ההסכמה מדעת אשר עליו חתם התובע עובר להליך הרפואי. מדובר היה בטופס כללי ביותר, אשר לא כלל פרטים ספציפיים בדבר סיכונים וסיבוכים אפשריים לניתוח מהסוג שבוצע.


מהי חובת ההסכמה מדעת?


הסכמה מדעת הינה אחד מהעקרונות החשובים ביותר במסגרת הליכים רפואיים. מדובר לא אחת בעניין העומד לרועץ לרופאים הנתבעים במסגרת תביעות העוסקות ברשלנות רפואית. על פי ההלכה הפסוקה, מוטלת על כתפיו של הרופא חובה לספק למטופלו את כל המידע הדרוש לגבי ההליך הרפואי שלפניו. הרציונאל מאחורי חובה זו הינה ההכרה כי המטופל חייב לקבל החלטה מושכלת האם לבחור בהליך רפואי אחד על פני אחר.


יש לציין כי די בהפרה של חובה זו בכדי להעמיד כנגד הרופא עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית. כמו כן, יש לציין כי לא מדובר בסוגיה משפטית פשוטה לבחינה. בית המשפט נוטה לבחון האם במקום בו לא ניתנה הסכמה מדעת מפורשת וחתומה בכתב יד, סביר להניח שהתובע היה מסרב לבצע את ההליך. לדוגמא – קשה להאמין שמטופלת הייתה מסרבת לקבל זריקה אפידוראלית לפני ניתוח קיסרי, אפילו אם הייתה יודעת על הסיכונים הכרוכים בזריקה.

 

החולה היה מסכים לבצע את הניתוח בכל מחיר, קבעו השופטים


במקרה דנן, בית המשפט קבע כי גם אם לא אמר הרופא לתובע לגבי הסיבוך בנוגע לדליפת נוזל המוח, סביר להניח שלא עמדו בפני המטופל אפשרויות רבות נוספות להליך חלופי. כמו כן, מדובר בפרופסור בעל ניסיון ושם, אשר הציע לתובע לעבור ניתוח שהינו למעשה – "דרך המלך" לטיפול בגידול של בלוטת יותרת המוח. כמו כן, בית המשפט ציין בפסק הדין כי התובע היה מודע לעובדה שמדובר בניתוח מסובך אשר עלול לטמון בחובו סיכונים מסוימים (בסך הכל, כריתת גידול מתוך המוח).


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.