www.rashlanut-refuit.org

הלכת הגולגולת הדקה - משמעות מבחינת חבות והחמרה במצב רפואי

הלכת הגולגולת הדקה - משמעות מבחינת חבות והחמרה במצב רפואי

אחד מן העקרונות העומדים בבסיס תביעות העוסקות ברשלנות רפואית הינו עיקרון הגולגולת הדקה. על פי עיקרון זה, במקרים בהם הרקע הנפשי או הפיסי המיוחד של הנפגע, מהווה את הסיבה לכך שתוצאת הנזק גדולה מהצפוי, חייב המזיק לפצות את הנפגע על מלוא הנזק.


הלכה פסוקה היא כי עיקרון הגולגולת הדקה נועד להגן על נפגעים אשר הנזק הרפואי ממנו הם סובלים צמח למימדים בלתי צפויים בשל מצב ייחודי התלוי בהם. על פי הפסיקה, השילוב בין הנזק לבין נתוניו הספציפיים של הנפגע אינו יכול להיות עילה לרופא הרשלן או המוסד הרפואי שלא לשאת בכל הפיצויים המגיעים לנפגע.


בבואו של בית המשפט להתמודד עם עיקרון הגולגולת הדקה, נדרשים השופטים להתייצב אל מול שאלה משפטית העוסקת בהשפעת הנתונים האישיים של הנפגע על תוצאות העוולה. במילים אחרות, בסיטואציה של "גולגולת דקה", אין האדם המעורב סובל מנזק כלשהו, אלא שמעשה העוולה מביא לנזק גדול מאשר אצל אחר שאינו בעל "גולגולת דקה".

 

מה בנוגע להחמרה במצב הגופני?


מקרים של החמרה במצב בריאותי הינם מקרים מסובכים עוד יותר. כאן מדובר באדם אשר סובל מנזק מסוים בשל מצבו הרפואי. עם זאת, עוולה של רשלנות רפואית מביאה לכך שנזק זה מחמיר באופן משמעותי. בעניינים מסוג זה צריך בית המשפט להבדיל בין הנזק אשר היה נגרם לנפגע כחלק מהליך התחלואה הטבעי, לבין התוצאות הנזיקיות המושפעות מהעוולה כלפיו.


דברים אלו קובעים כי אין לעשות שימוש בעיקרון הגולגולת הדקה כאשר מדובר בהחמרה של מצב רפואי ידוע. לאמור, עיקרון הגולגולת הדקה שייך למצבים בהם פגם חבוי במצבו הרפואי של הנפגע גורם להעצמת תוצאות הפגיעה.
 

לדוגמא, עובד במפעל אשר סבל מאסטמה טען כי תנאי העבודה המאובקים במקום הסבו לו נזקים רבים. עם זאת, בית המשפט במקרה זה דחה את טענותיו וקבע כי האסטמה ממנה סבל התובע רק החמירה בעקבות התנאים ולא גרמה להתפרצות המחלה. לאמור, אין להחיל את עקרון הגולגולת הדקה כאשר מדובר בפגם אשר היה ידוע והרשלנות הרפואית רק החמירה אותו.

 

לא רלבנטי לשאלת החבות


עקרון הגולגולת הדקה רלוונטי לשאלת הנזק והיקף הפיצויים בהם יחויב מזיק ולא רלוונטי לשאלת החבות. אין לעשות שימוש בעקרון הגולגולת הדקה מקום בו מדובר בהחמרה של מצב קיים. עקרון הגולגולת הדקה שמור למצב בו מדובר במצב מיוחד גופני ונפשי הקיים אצל הניזוק הביא להעצמת הנזק כאשר זה נגרם כתוצאה מעוולה.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: סרטן קשקשי פולשני, אקו לב, מצג עכוז, מיקרופטלמיה, מזרק שואב, Bronchial Alveolar Carcinoma, שיעול יבש, טרוקרים,