www.rashlanut-refuit.org

אי אשפוז חולה למרות סכנה לבבית - האם רשלנות בית חולים?

אי אשפוז חולה למרות סכנה לבבית - האם רשלנות בית חולים?

אדם מגיע לבית החולים עם כאבים בחזה באמצעות אמבולנס. הרופאים בודקים אותו ואומרים לו כי לא אובחנה בעיה לבבית קונקרטית. עם זאת, הרופאים ממליצים למטופל להישאר בבית החולים לצורך אשפוז. החולה, אשר מבין כי אין סכנה לחייו, מעדיף לשוב לביתו ולנוח. יומיים לאחר מכן לוקה האדם בהתקף לב. האם מדובר ברשלנות רפואית מצידם של הרופאים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בתל אביב.


התובע סבל מכאבים בחזה והגיע לבית החולים לאשפוז. בבית החולים שללו הרופאים בעיה לבבית, והתובע שוחרר לביתו. לדאבונו, יומיים לאחר מכן הוא לקה באוטם שריר הלב, הובהל לבית החולים ונותח. בית המשפט השלום קבע כי בית החולים היה צריך שלא לשחרר את התובע לביתו, חרף רצונו, ועל כן מדובר ברשלנות רפואית. עם זאת, בית המשפט קבע עוד כי התובע אחראי ל-50% מנזקיו.

 

עוד פסקי דין בנושא:
המטופלת שוחררה מהאשפוז למרות חשד להיריון מחוץ לרחם
פיצויים בגין אשפוז פסיכיאטרי כפוי
פסק דין בנוגע לאשפוז כפוי - האם רשלנות רפואית של פסיכיאטר?


מדובר באדם יליד 1947 אשר הלך ברחוב והחל לחוש כאבים חזקים בחזה. בעקבות הכאבים, הובהל התובע לבית החולים וולפסון באמצעות אמבולנס. בבית החולים נערכו לתובע שורה של בדיקות והוחלט על אשפוזו במקום. התובע סירב להתאשפז, חתם על טופס סירוב ויצא לביתו. התובע המשיך לחוש ברע ולמחרת בבוקר הזמין לביתו רופא לביקור. הרופא אמר לתובע כי הוא מזריק לו שתי זריקות וולטרן ואם הכאבים לא עובדים עליו לפנות לבית החולים. ואכן, הכאבים לא פסקו והתובע פנה לבית החולים ברזילי באשקלון. בבית החולים עבר התובע צנתור וכן הרחבה והשתלת סטנט. לאחר מכן, הרופאים אבחנו כי התובע סובל אף מנזק משמעותי לשריר הלב, אי ספיקת לב שמאלית ויתר לחץ דם.


המטופל הגיש תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד חברת ביקור רופא ומשרד הבריאות. לטענתו, הרופאים בבית החולים וולפסון לא הסבירו לו כנדרש את המשמעותיות השונות לגבי מצבו הבריאותי ולא נעשה מאמץ של ממש לשכנע אותו להישאר לאשפוז. כמו כן, התובע הוסיף כי הרופא הבודק נשאל על ידו האם יש מניעה לישון בבית והתשובה לכך הייתה שלילית. לגבי הרופא אשר ביקר בביתו של התובע, נטען כי היה עליו, לאור הממצאים, להפנות את החולה מיידית לבית החולים (ולא להזריק וולטרן ולהמתין להתחזקות הכאבים).

 

משרד הבריאות - החולה ביקש להשתחרר


משרד הבריאות טען כי האחריות למקרה רובצת לפתחו של התובע. לטענתו, נאמר לתובע באופן מפורש כי הוא מתקבל לאשפוז לשם שלילת בעיה לבבית. התובע מיאן להקשיב לרופאיו והחליט להשתחרר. אי לכך, אין הוא יכול להלין כעת אלא על עצמו. חברת ביקור רופא טענה להגנתה כי הרופא אשר בדק את התובע אמר לאחרון כי עליו לפנות לבית חולים במידה והכאבים אינם נחלשים ב-30 הדקות הקרובות.

 

עוד מאמרים בנושא:
הפעוט המתין לאשפוז שש שעות ונפטר בגין חיידק טורף, האם רשלנות רפואית?
על אילו טפסים יש לחתום לפני ביצוע ניתוח או אשפוז?


בית המשפט קבע כי יש לקבל את התביעה נגד משרד הבריאות אך לדחות את התביעה כנגד חברת ביקור רופא. בפסק הדין נכתב כי הראיות אשר הוצגו בפני בית המשפט מוכיחות שהתובע התבקש להתאשפז לשם שלילת בעיה לבבית, אך לא הרופאים לא עשו דבר נוסף מעבר לכך. השופט ציין כי כאשר נאמר לתובע על ידי הרופאים שאין כל ראיה לבעיה לבבית, ניתן היה לצפות מהרופאים לספר לתובע כי הימנעות מאשפוז עלולה לסכן את חייו באופן ממשי. זאת ועוד, הרופאים אף לא אמרו לתובע כי במידה והוא חש בכאבים בביתו, עליו לשוב מיד לבית החולים. במעשים אלו, בית החולים הפר כלפי התובע את חובת הזהירות המוטלת עליו.


"לא התקיים תהליך מספיק של שכנוע התובע, לא הוסברו לתובע במידה מספקת הסיכונים הכרוכים בסירובו להתאשפז, וכן לא נאמר לתובע ולא נרשם בגליון המיון באיזה מצב (המשך/החמרה בכאבים) עליו לחזור לבית החולים", נכתב בפסק הדין, "כמו כן, לא בגיליון המיון לא צוין החשד לבעיה לבבית". לסיכום, בית המשפט קבע כי בית החולים לא נקט באמות המידה הסבירות והמקובלות, כפי שהיה מצופה ממנו לנקוט כאשר חולה מסרב להתאשפז. "בכך הפר בית החולים חובת זהירות אשר הייתה מוטלת עליו בהקשר להסבר הסיכונים לתובע ובנוגע לצורך בחזרתו לבית החולים במקרה של המשך או החמרה בכאבים".
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: ניתוח פסטיומה, CT, ניטור, השתלת שיער, עיוורון, תעלת הכפית, וגטציה, הוכחת נזק,