www.rashlanut-refuit.org

חסינות אונר``א אל מול תביעות בגין רשלנות רפואית

חסינות אונר``א אל מול תביעות בגין רשלנות רפואית

אונר"א, United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East, הוא ארגון אשר הוקם בעקבות מלחמת העצמאות וזאת במטרה להעניק שירותי סעד ובריאות, וקורת גג לפליטים פלשתינאים. ארגון זו נוסד למעשה מספר ימים בלבד לאחר ייסוד ארגון UNHCR אשר מטרתו הייתה לסייע בקליטתם של הפליטים הפלשתינאים במדינות אליהן נפלטו לאחר מלחמת השחרור (ארגון אשר להקמתו התנגדו בתוקף מדינות ערב). סוכנות אונר"א פועלת בשטחים בהם ישראל שולטת וגם בשטחים בהם השליטה נתונה לרשות הפלשתינאית (כמו גם במחנות הפליטים הפלשתינאים במדינות ערב).


אונר"א מעניקה לפלשתינאים שירותים כגון מזון, ביגוד, חינוך וטיפולים רפואיים. הארגון מקיים בין השאר קייטנות קיץ ברצועת עזה ובהן מתקיימות פעולות נופש וספורט. האם רשלנות רפואית מצד הגורמים הרפואיים של אונר"א מקימה חבות של הסוכנות בפיצויים? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בירושלים.


קטינה מעזה הגישה תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה וזאת בעקבות טיפול באמה במהלך לידתה בבית החולים ברצועה. התביעה הוגשה כנגד הרופא המיילד, הסהר האדום אשר מפעיל את בית החולים, המדינה אשר מפקחת על בית החולים ואונר"א המפעילה את טיפת חלב שבה טופלה הקטינה.


המדינה טענה כי יש למחוק את התביעה כנגד אונר"א וזאת משום שמדובר בארגון אשר חסין באופן מוחלט מפני תביעות בישראל. בית המשפט המחוזי בירושלים קיבל טענה זו, וזאת למרות טאנותיה של התובעת כי החסינות המשפטית המוענקת לאונר"א אינה חלה על גופים המסונפים אליו ועל כן אין לבטל את התביעה כנגדו.

 

עוד פסקי דין בנושא:
עו"ד אייל בן ישי הגיש תביעה ע"ס שני מיליון שקלים בגין מקרה חמור של רשלנות בלידה
האם הרופאים התרשלו לאחר הלידה בשל שאריות שליה שנותרו ברחם?
הורי קטין שנפטר בגיל שלוש, הגישו תביעה בגין רשלנות בלידה
הרחם נכרת לאחר הלידה, האם הרופאים התרשלו?
פיצויים בגין רשלנות רפואית בהשראת לידה


בית המשפט סקר פסקי דין זהים מרחבי העולם וקבע כי חסינות האו"ם מפני תביעות כגון אלו הינה מוחלטת. כמו כן, נקבע כי חסינות זהה הוענקה לגופים זהים אשר שייכים לאו"ם ואו פועלים בשמו (לדוגמא, כוח האו"ם בבוסניה ונציב הפליטים העליון). המדינה הציגה בפני בית המשפט תעודה החתומה על ידי שר החוץ ובה אושר כי אונר"א מהווה חלק מהאו"ם. השופט ציין כי לא היה צורך בתעודה זו משום שהשתייכות הארגון לאו"ם הינה עובדה ידועה לכל.

 

מקור חסינות האו"ם בישראל


מקור חסינות האו"ם בישראל מצוי במשפט הבינלאומי ההסכמי וזאת מכוח מגילת האו"ם וסעיף 2 לאמנה אשר ישראל הצטרפה אליה בשנת 1949. חסינות זו עומדת לאו"ם כל אימת שהוא זקוק לכך לשם הגשמת מטרתו. מדובר על חסינות בנוגע לרכוש, נכסים, פעולות משפטיות, וכל אימת שהאו"ם לא יוותר במפורש על חסינותו.


חסינות זו הוכרה במשפט הישראלי ביחס לריבון זר וזאת על פי המשפט הבינלאומי המנהגי. בתי המשפט בישראל אימצו את האבחנה אשר נקבעה במשפט הקונטיננטאלי בין פעולותיו של הטוען לחסינות בסוגיות מדיניות לבין פעולות אשר נמצאות בתחום המשפט הפרטי (בהן לא תחול חסינות). "לא יכולה להיות מחלוקת במקרה זה לכך שהפעולות אשר בגינן נתבע אונר"א נעשו במסגרת תכליתו – לסייע לנזקקים פלשתינאים לקבל שירות רפואי", נכתב בהחלטת בית המשפט. הדברים אינם דומים, למשל, לחבותו של עובד או"ם לפיצויים בגין תאונת דרכים כאשר התאונה לא אירעה כחלק מעבודתו בארגון או מטרתה של החסינות.
 


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

רשלנות רפואית בגין אי שמירה על חולה סכיזופרניה ומניעת התאבדותו

בית המשפט קבע, תוך הסתמכות על דו"ח ועדה מיוחדת מטעם משרד הבריאות, כי בית החולים תל השומר אשם ברשלנות רפואית כלפי מטופלת שאושפזה במחלקה הפנימית במוסד... 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: TENSION TYPE HEADACHE, בדיקת ניקור, סרטן ריאות, בריום, סרטן הכבד, שחלה פוליציסטית, בתירת בית שחי, סינוסיטיס,