www.rashlanut-refuit.org

אבחנה מבדלת, מהי?

אבחנה מבדלת, מהי?

מטופלים רבים מגיעים לבדיקות רפואיות כאשר הם סובלים מתסמינים שונים ומגוונים. בבואם מול הרופא המטפל, מצפים החולים כי האחרון יעשה כל שביכולתו על מנת לאבחן את מחלתם. מן הרופא הסביר מצופה להתייחס לא רק לתסמינים הנראים לעין, אלא לחקור לעומק לעובי הקורה. תביעות העוסקות ברשלנות רפואית באבחון מחלה (כגון דלקות, זיהום, סרטן וכו’) נשענות לא אחת על רשלנות רפואית בביצוע "אבחנה מבדלת".

 

מדובר בנוהל בסיסי המקובל במדע הרפואה, והוא כולל בחובו את חובותיו של רופא לנקוט בכל האמצעים והצעדים הדרושים בכדי לאבחן כראוי את מצבו של החולה ו\או המטופל.


המונח אבחנה מבדלת (DIFFERENCIAL DIAGNOSIS), הינו מונח רפואי המציין את רשימת האבחנות האפשריות המסבירות את הסימפטומים של החולה. תלונת חולה יכולה להיות מוסברת בכמה אפשרויות, ולפיכך מתקיים תהליך מיון וסינון המבוסס על איסוף נתונים (אנמנזה, בדיקה קלינית, בדיקות מעבדה, הדמיות ועוד), הידע הרפואי, בדיקתם והתאמתם לתלונה של החולה ועוד.

 

אבחנה מבדלת בראי מערכת המשפט


הפסיקה המשפטית מכירה בכך שיש לבחון את התנהלותו של הרופא תוך התחשבות במימד הזמן וקשת האפשרויות הקיימות. במקרים בהם הזמן לוחץ וצריך להגיע להחלטה תוך זמן קצר (לדוגמא – החלטה על ביצוע ניתוח קיסרי במהלך לידה או טיפול במקרי טראומה קשים), הדרישה לאבחנה מבדלת של מחלות נדירות תהיה מצומצמת יותר. כמו כן, כאשר אין לחץ זמן, ולמעשה מימד הזמן אינו פקטור כלל, יש לדרוש יותר בדיקות והעלאת אפשרויות נדירות יותר ויותר.


דוגמא לפסק דין:


תביעה אשר הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן הרחם, עסקה בסוגיה משפטית זו. במסגרת התביעה, טענו בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן צוואר הרחם, כי הרופא הנתבע היה אמור לבחון היטב את הדימומים הבין ווסתיים מהם סבלה. הרופא לעומתם טען כי היה סבור שדימומים אלו הינם תופעה שכיחה במקרה של נטילת גלולות למניעת הריון ולא היה עליו לבצע את בדיקת הפאפ (אשר הייתה מגלה את הסרטן).


בית המשפט קבע כי למרות שמדובר בדימומים שכיחים במקרים של נטילת גלולות, היה על הרופא לבחון ביתר שאת את הממצאים שהונחו לפניו ולא לשלול על הסף אפשרות של קיום מחלה נוספת מלבד תופעת לוואי שגרתית.

 

במקרה דנן המנוחה הגיעה שלוש פעמים למרפאתו של הרופא ובכל זאת לא הפנה אותה האחרון לביצוע הבדיקה המדוברת. רשלנותו זו הביאה למותה של המנוחה והוא נאלץ לשלם לבני משפחתה פיצויים על סך כ-1,500,000 שקלים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: סרטן השד, נוירופיזיולוגי, לויקוציטים, ניתוח mmk, תלמוס, חלבון דיסטרופין, פריקה טומוגרפית, המוגלובין,