www.rashlanut-refuit.org

רשלנות רפואית בסרטן צוואר הרחם, מתי תוגש תביעה?

רשלנות רפואית בסרטן צוואר הרחם, מתי תוגש תביעה?

גורם הסיכון הנפוץ ביותר להתפתחות סרטן צוואר הרחם הוא וירוס הפפילומה אשר עלול להיגרם מהדבקה על ידי גורם מזהם בעת קיום יחסי מין. נגעים טרום סרטניים כתוצאה מההדבקה, עלולים להפוך סרטניים אם אינם מאובחנים בזמן או אינם מטופלים כנדרש, על כן ישנה חשיבות מכרעת לאבחון מהיר ומתן טיפול יעיל בנגעים.

 

סרטן צוואר הרחם נחשב למחלת הסרטן הרביעית בשכיחותה בקרב נשים ברחבי העולם והשנייה בקרב נשים במדינות מתפתחות ומדי שנה בשנה מתות מאות אלפי נשים מהמחלה. שכיחות המחלה בישראל נמוכה בהשוואה למדינות אחרות, ועומדת על חמישה מקרים מתוך 100,000 נשים ואף שכיחותה ירדה באופן משמעותי עם כניסתן של בדיקות הפאפ לגילוי מוקדם.  

 

רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם יכולה לבוא לידי ביטוי באי הפניית המטופלת לבדיקות הכרחיות לרבות בדיקת משטח צוואר הרחם, חרף תסמינים מחשידים כגון דימומים לא סדירים והפרשות חריגות מהנרתיק, וכתוצאה מכך נגרם איחור קריטי באבחון המחלה שעלול להוביל למוות. 

 

הרשלנות יכולה לבוא לידי ביטוי גם בפענוח שגוי של דגימות שנלקחו במסגרת בדיקת ביופסיה, אי מתן הסברים מפורטים לחולה לגבי אפשרויות הטיפול והסיכונים והסיכויים הכרוכים בו, אי מתן טיפול מתאים למצבה של החולה, רשלנות בטיפולי כימותרפיה, אי מעקב אחרי החולה וכדומה.

 

אבחון רשלני של סרטן צוואר הרחם 

 

תביעה בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן צוואר הרחם הוגשה לבית המשפט המחוזי בעקבות מותה של צעירה כבת 33. בני משפחתה של המנוחה טענו כי הגניקולוג אשר טיפל בה וקופת חולים שבה הייתה חברה, אשמים כלפיהם ברשלנות רפואית. לדבריהם, הנתבעים התרשלו באבחון סרטן צוואר הרחם, למרות סימנים מקדימים רבים, ובכך מנעו מהחולה את הטיפול הראוי אשר היה בו כדי להציל את חייה.

 

התביעה הסתמכה על חוות דעת רפואית של אונקולוג מטעם בני המשפחה, אשר קבע כי הנתונים הקליניים שהיו בפניו, חייבו אבחון של הסרטן למעלה משנה מיום גילויו. לטענת המומחה הרפואי, לכל המאוחר היו צריכים הנתבעים לאבחן את מחלתה של המנוחה כחצי שנה לפני המועד שבו אובחן הסרטן בפועל. האונקולוג טען כי סיכויי החלמתה של המנוחה, לו אובחנה המחלה בזמן המתאים, עמדו על לפחות 80%, לעומת 60% בהתאם לזמן בו אובחן הסרטן.

 

הרופא הנתבע וקופת חולים טענו מנגד כי הגידול אשר נתגלה אצל המנוחה היה גידול תוקפני ואלים שאינו מגיב לטיפול ומתקדם במהירות. לשיטתם, ספק גדול כי אם היה למנוחה סיכוי אמיתי להבריא מהמחלה, גם אם היה הסרטן מאובחן קודם לכן.

 

הנתבעים הוסיפו כי הסימפטומים שעליהם התלוננה המנוחה תאמו תופעה שכיחה של "דימום דרך" המוכרת לכל גניקולוג ונובעת מנטילת גלולות. לדבריהם, תסמינים אלו לא חייבו עריכת בדיקה ציטולוגית ואין למצוא רשלנות בכך שלא אובחן הסרטן אצל חולה שלא סבלה מגורמי סיכון כלשהם לחלות במחלת סרטן צוואר הרחם.

 

בית המשפט המחוזי קבע כי נוכח תלונותיה החוזרות של המנוחה לגבי דימומים בין ויסתיים בביקוריה אצל הרופא, היה עליו לאשש אבחנתו בדבר היותה "דימומי דרך". השופטים קבעו כי הגניקולוג הנתבע לא פעל כרופא הסביר ולא העלה בדעתו אפשרות כי תלונותיה של המנוחה העידו על התפתחות סרטן. השופטים כתבו בפסק הדין כי הרופא היה "שבוי בקונספציה" שהדימומים נובעים מנטילת גלולות, וטעות רשלנית זו הביאה להתפתחות הסרטן באין מפריע.

 

 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.