www.rashlanut-refuit.org

אורטופד לא אבחן גידול בגין רשלנות בפענוח בדיקת מיפוי עצמות

אורטופד לא אבחן גידול בגין רשלנות בפענוח בדיקת מיפוי עצמות

האם רשלנות רפואית של אורטופד הייתה בכך שהאחרון לא פיענח כיאות בדיקת מיפוי עצמות, והביא ברשלנותו לאיחור באבחון גידול סרטני בברכו של מטופל? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי. התובע התחיל, כהכנה לשירותו הצבאי, לעסוק בפעילות גופנית מוגברת. באותה התקופה, החל הוא לחוש כאבים בברכו הימנית, אשר הופיעו לאחר המאמץ הגופני. בינואר 1994, צולמה רגלו הימנית של התובע אך הצילום לא הראה סימנים פתולוגיים כלשהם. משהמשיכו הכאבים ברגלו, פנה התובע לרופא המשפחה, וקיבל הפניה לבדיקה אורטופדית.

באפריל 1994, נבדק התובע על ידי הרופא הנתבע, סגן מנהל המחלקה האורטופדית בבית החולים קפלן. הרופא מצא כי לתובע ישנה רגישות בברך עם חריקות מקומיות, והיפנה אותו למיפוי עצמות. כמו כן, הרופא ביקש מהתובע כי ישוב אליו עם תצלומי הרנטגן, אשר צולמו בעבר.

 

האם היה צורך לעשות אבחון מכוון לברך?


מיפוי העצמות בוצע כשבועיים לאחר מכן, במכון לרפואה גרעינית של קופת החולים. תוצאות בדיקה זו הדגימו קליטה מוגברת נקודתית, מתחת לקונדיל המדיאלי של עצם הטיביה הימנית. בתשובה למיפוי, אשר הופנתה לרופא המטפל, נכתב כי להערכת מפענחת הבדיקה מטעם המכון - הממצא עלול להתאים להליך שפיר או לתהליך טראומתי. כמו כן, ניתנה המלצה לביצוע צילום מכוון לאזור.

 

התובע המשיך ופנה לרופא אורטופד נוסף, מומחה בברכיים ופגיעות ספורט. מומחה זה, אשר בידו היו תוצאות מיפוי העצמות, רשם לתובע טיפול במדרסים ופיזיותרפיה. התובע חזר לרופא הראשון עם תוצאות מיפוי העצמות וצילומי הרנטגן. למרות תוצאות מיפוי העצמות, הרופא קבע כי לא נמצאה קליטה מוגברת באזור הפיקה וצילומי הרנטגן הינם תקינים.

 

אי לכך, הומלץ לתובע על שימוש במגן ברך והימנעות מעומס יתר על הברכיים. מספר חודשים לאחר מכן, ולמרות שהופיע בפני הרופאים עוד פעמיים לפחות, התגייס התובע לשירות קרבי ביחידת גולני.

 

גם בצבא לא מאובחן הגידול

 

התובע הלין במהלך הטירונות על כאבים בברכיו בפני רופאים צבאיים, אך אלו קבעו כי מדובר בשברי מאמץ ותו לא. שלושה חודשים לאחר גיוסו הופנה התובע לראשונה למיפוי עצמות נוסף. מיפוי העצמות הראה שברי מאמץ ברגל ימין. עם זאת, בעקבות תלונות נוספות על כאבים הופנה התובע לבדיקת מיפוי עצמות בפעם השלישית. או אז, אובחן ברגלו הגידול ממנו סבל (בעקבות הפנייה לבדיקות CT ו-MRI).

בית המשפט קבע, לאחר עיון מוקפד בטענותיהם של המומחים במסגרת חוות דעת רפואית שהציגו, כי האחרונים תמימי דעים לגבי הצורך בהפניה מוקדמת לצילום מכוון של הברך. השופטים כתבו בפסק הדין כי לאור תוצאות מיפוי העצמות, היה על האורטופדים לשלוח את התובע לצילום מכוון.

אם כן, לאור האמור לעיל, נדחו טענותיהם של האורטופדים ובית המשפט קבע כי האחרונים פעלו ברשלנות כלפי התובע. רשלנותם נבעה ממחדלם לשלוח את התובע לצילום רנטגן מכון. כמו כן, על הרופאים היה להמשיך את בירור תלונותיו של התובע, בביקורים אצלם בחודשים מאי-יוני 1994.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

דחיית תביעת רשלנות רפואית בגין מעקב לקוי לאחר גילוי סרטן השד

בית המשפט דחה את תביעתה של מטופלת בגין טיפול ומעקב רשלניים לאחר גילוי סרטן השד.... קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

תיקון כתב תביעה בעקבות רשלנות רפואית

האם סרטן השד עבר? האם נשוא התביעה יהיה אבחונו של הסרטן? מה יהיו אם כן הפיצויים במידה והסרטן אינו עבר במלואו? קראו עוד בפורטל רשלנות רפואית... 

פסק דין - האם הופעת סרטן נוספת מהווה ראיה לרשלנות במעקב לאחר סרטן ראשון?

המטופלת חלתה בסרטן השד, עברה כריתת שד ימין ולאחר הניתוח המשיכה במעקב אצל רופאה... 

פסק דין העוסק בערעור על גובה פיצויים - רשלנות רפואית באבחון גידול באונה

לאחר שהתגלה גידול בראשו של המטופל, הגידול הוסר, אך נגרמו נזקים ובהם פגיעה עצבית במוח 

פסק דין בנוגע לאיחור באבחון סרטן בגין רשלנות בבדיקת ממוגרפיה

התובעת טוענת כי עברה אצל קופת החולים בדיקות ממוגרפיה אשר בתחילה פורשו כתקינות 

פסק דין העוסק בטיפול בסרטן ריאות מתקדם - תביעת רשלנות רפואית בגינו

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית בטיפול בסרטן ריאות מתקדם, האם ההחלטה על ביצוע ניתוח הייתה במקום? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית באבחון גידול בראש

האם קיימת רשלנות רפואית במקרה בו גידול בראשו של המטופל אובחן באיחור? 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית - ניתוח להסרת גידול בבלוטת יותרת המוח

התובע סובל מנזקים נוירולוגים בגין ניתוח רשלני על ידי מתמחה להוצאת גידול מבלוטת יותרת המוח... 

פסק דין בעניין רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן - אובדן סיכויי החלמה

בית המשפט קבע כי קיים סיכוי סטטיסטי של 60% כי מותה של המנוחה נגרם בשל רשלנותה של קופת החולים... רשלנות רפואית במהלך אבחון מחלת הסרטן... 

פסק דין העוסק ברשלנות רפואית במתן הקרנות נגד גזזת - התפתחות סרטן

חוק הגזזת נחקק על מנת להעניק פיצוי לפנים משורת הדין לחולי גזזת אשר עברו הקרנות על ידי המדינה.. האם התפתחות סרטן הינו רשלנות רפואית?.