www.rashlanut-refuit.org

אורטופד לא אבחן גידול בגין רשלנות בפענוח בדיקת מיפוי עצמות

אורטופד לא אבחן גידול בגין רשלנות בפענוח בדיקת מיפוי עצמות

האם רשלנות רפואית של אורטופד הייתה בכך שהאחרון לא פיענח כיאות בדיקת מיפוי עצמות, והביא ברשלנותו לאיחור באבחון גידול סרטני בברכו של מטופל? סוגיה זו הונחה לפתחו של בית המשפט המחוזי. התובע התחיל, כהכנה לשירותו הצבאי, לעסוק בפעילות גופנית מוגברת. באותה התקופה, החל הוא לחוש כאבים בברכו הימנית, אשר הופיעו לאחר המאמץ הגופני. בינואר 1994, צולמה רגלו הימנית של התובע אך הצילום לא הראה סימנים פתולוגיים כלשהם. משהמשיכו הכאבים ברגלו, פנה התובע לרופא המשפחה, וקיבל הפניה לבדיקה אורטופדית.

באפריל 1994, נבדק התובע על ידי הרופא הנתבע, סגן מנהל המחלקה האורטופדית בבית החולים קפלן. הרופא מצא כי לתובע ישנה רגישות בברך עם חריקות מקומיות, והיפנה אותו למיפוי עצמות. כמו כן, הרופא ביקש מהתובע כי ישוב אליו עם תצלומי הרנטגן, אשר צולמו בעבר.

 

האם היה צורך לעשות אבחון מכוון לברך?


מיפוי העצמות בוצע כשבועיים לאחר מכן, במכון לרפואה גרעינית של קופת החולים. תוצאות בדיקה זו הדגימו קליטה מוגברת נקודתית, מתחת לקונדיל המדיאלי של עצם הטיביה הימנית. בתשובה למיפוי, אשר הופנתה לרופא המטפל, נכתב כי להערכת מפענחת הבדיקה מטעם המכון - הממצא עלול להתאים להליך שפיר או לתהליך טראומתי. כמו כן, ניתנה המלצה לביצוע צילום מכוון לאזור.

 

התובע המשיך ופנה לרופא אורטופד נוסף, מומחה בברכיים ופגיעות ספורט. מומחה זה, אשר בידו היו תוצאות מיפוי העצמות, רשם לתובע טיפול במדרסים ופיזיותרפיה. התובע חזר לרופא הראשון עם תוצאות מיפוי העצמות וצילומי הרנטגן. למרות תוצאות מיפוי העצמות, הרופא קבע כי לא נמצאה קליטה מוגברת באזור הפיקה וצילומי הרנטגן הינם תקינים.

 

אי לכך, הומלץ לתובע על שימוש במגן ברך והימנעות מעומס יתר על הברכיים. מספר חודשים לאחר מכן, ולמרות שהופיע בפני הרופאים עוד פעמיים לפחות, התגייס התובע לשירות קרבי ביחידת גולני.

 

גם בצבא לא מאובחן הגידול

 

התובע הלין במהלך הטירונות על כאבים בברכיו בפני רופאים צבאיים, אך אלו קבעו כי מדובר בשברי מאמץ ותו לא. שלושה חודשים לאחר גיוסו הופנה התובע לראשונה למיפוי עצמות נוסף. מיפוי העצמות הראה שברי מאמץ ברגל ימין. עם זאת, בעקבות תלונות נוספות על כאבים הופנה התובע לבדיקת מיפוי עצמות בפעם השלישית. או אז, אובחן ברגלו הגידול ממנו סבל (בעקבות הפנייה לבדיקות CT ו-MRI).

בית המשפט קבע, לאחר עיון מוקפד בטענותיהם של המומחים במסגרת חוות דעת רפואית שהציגו, כי האחרונים תמימי דעים לגבי הצורך בהפניה מוקדמת לצילום מכוון של הברך. השופטים כתבו בפסק הדין כי לאור תוצאות מיפוי העצמות, היה על האורטופדים לשלוח את התובע לצילום מכוון.

אם כן, לאור האמור לעיל, נדחו טענותיהם של האורטופדים ובית המשפט קבע כי האחרונים פעלו ברשלנות כלפי התובע. רשלנותם נבעה ממחדלם לשלוח את התובע לצילום רנטגן מכון. כמו כן, על הרופאים היה להמשיך את בירור תלונותיו של התובע, בביקורים אצלם בחודשים מאי-יוני 1994.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פסק דין בעניין אי אבחון סרטן השד ואי מניעת התפשטות המחלה - רשלנות רפואית

התובעת סובלת ממחלת סרטן השד, זאת משום שקופת החולים ובית החולים לא השכילו לאבחן את הסרטן במועד. אי לכך, התפשטה המחלה בגופה של התובעת... 

פסק דין בגין רשלנות רפואית באבחון סרטן השד - איחור בביצוע ממוגרפיה

התובעת טוענת כי איחור בביצוע ממוגרפיה גרם לאבחון מאוחר של סרטן השד. אי לכך, תובעת היא פיצויים בגין רשלנות רפואית... 

פסק דין בעניין אי ביצוע בדיקת קולונסקופה - רשלנות באבחון סרטן המעי הגס

המנוחה לא הופנתה על ידי הרופאים לביצוע בדיקת קולונסקופיה ועל כן לא אובחן סרטן המעי הגס ממנו סבלה. האם מדובר ברשלנות רפואית? 

פסק דין בעניין מתן טיפול כימותרפי בגין איבחון לימופמה שגוי - האם רשלנות?

האם הרופאים היו אמורים לזהות כי מדובר בזיהום ולא בלימפומה? האם מדובר באבחון שגוי העולה כדי רשלנות רפואית במתן טיפול כימותרפי? 

רשלנות בניתוח הסרת גידול שפיר בראש

לתובע, נער צעיר, התגלה גידול שפיר בראשו. בסמוך לאחר גילויו, הוסר רובו של הגידול בהליך ניתוחי, אולם לתובע נגרמו בעטיו של הגידול ושל הניתוח נזקים רבים. 

אבחון מקרה פסיכיאטרי במקום סרטן - פיצויים בגין רשלנות רפואית

התובעת נבדקה על-ידי רופא כאשר היתה חולה בסרטן. הרופא טעה באבחנה בסוברו כי מדבר במקרה פסיכיאטרי ועל יסוד אבחנתו נשלחה התובעת לביתה ללא טיפול במחלתה.  

פיצויים בגין איחור באבחון סרטן השד - כריתת שד ללא צורך

התובעת סובלת ממחלת הסרטן. לטענתה, הרופאה שטיפלה בה במסגרת עבודתה בקופ"ח הכללית התרשלה בגילוי סרטן השד, וכתוצאה מכך הטיפול המאוחר - לרבות כריתת השד. 

פיצויים בשל רשלנות רפואית - באי ביצוע בדיקת ממוגרפיה - סירוב לבדיקה

התובעת פנתה באוקטובר 1994, בגיל 34, לרופא המשפחה שלה, בבקשה שיפנה אותה לבדיקת ממוגרפיה של השד. הרופא סרב לבקשתה. לאחר מספר פניות נוספות לרופא נבדקה התובעת והתגלה אצל התובעת סרטן שד גרורתי 

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול בסרטן שגרמה לדלקת קרום המוח

התובע חש בהפרעה בראיה בעינו השמאלית. הוא הופנה לבדיקות, ונערכה לו בדיקה בתהודה מגנטית – MRI, אשר ממצאיה העידו על גידול בבלוטת יותרת המוח שפגע בעצב הראיה השמאלי. התובע עבר ניתוח להסרת הגידול. לטענתו הרופאים התרשלו כלפיו בביצוע הניתוח הראשון ובמעקב אחר דליפת נוזל ה-CSF לאחר הניתוח הראשון ולאחר הניתוח השני. רשלנות זו גרמה לכך שהוא לקה פעמיים בדלקת קרום המוח ונותר עם פגיעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות קשות בגינן הוא תובע פיצוי מהנתבעים.  

פיצויים בשל רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

המנוחה עברה טיפולים קרינתיים וכימוטרפיים שלא הועילו. המחלה התפשטה במהירות לאיברים הפנימיים בבטנה. בחודש דצמבר 1995 הגידול הסרטני גרם לחסימת הפרשת השתן מהכליות 

תביעה על סך 3.8 מיליון שקלים בגין רשלנות באבחון סרטן הערמונית

תביעה על סך 3.8 מיליון שקלים הוגשה לבית המשפט המחוזי בגין רשלנות רפואית לכאורה באבחון סרטן הערמונית... 

רשלנות בטיפול בגידול סרטני גרמה לכריתת רחם

בית המשפט פסק פיצויים בסך כ-1.5 מיליון שקלים בגין כריתת רחם לאחר טיפול רשלני בסרטן... 

רשלנות רפואית באבחון גידול בראש פעוט - בית החולים שניידר

בית המשפט קבע כי רופאים בבית החולים שניידר לא התייחסו כנדרש לבדיקות שנערכו לפעוט ואי לכך לא אבחנו גידול בראש הילד... 

רשלנות באבחון גידול בראש - פיצויים גם בגין פגיעה בתפקוד מיני

רופאי קופת חולים כללית התרשלו באבחון גידול בראשו של התובע. האם יזכה התובע לפיצויים והאם יש לפסוק עבורו פיצויים גם בגין הפגיעה בתפקודו המיני? 

אובדן סיכויי החלמה בגין רשלנות רפואית בסרטן - חישוב שיעור אחריות

בית המשפט העליון קיבל ערעור של מכבי שירותי בריאותי ורופאה מטעמה והפחית את שיעור אחריותן של האחרונות בנוגע לאי אבחון סרטן בעקבות רשלנות רפואית ממנה נפטרה מנוחה. בהתבסס על חוות דעת רפואית אשר הוצגה בפני בית המשפט, הוסכם בין הצדדים כי לפני הרשלנות הרפואית המדוברת... 

ביטול פסק דין של בית המשפט המחוזי - לא הייתה רשלנות בסרטן

האם רופאי הדסה עין כרם התרשלו כלפי התובע באבחון גידול סרטני בראשו, או שמא ערעור הרופאים יתקבל בבית המשפט העליון... 

האם רשלנות בסרטן בגין העדר מעקב לאחר הסרת גידול ממאיר?

בני משפחתה של אישה אשר נפטרה מסרטן טענו כי מדובר ברשלנות רפואית וזאת משום שהרופאים לא דאגו למעקב ראוי אחר המנוחה... 

איחור באבחון סרטן בתעלת השמע - האם רשלנות רפואית?

בית המשפט קבע כי תלונותיו של התובע הצדיקו ביצוע בירור נוירולוגי מעמיק יותר מהבירור אשר נעשה בפועל. אי לכך, מדובר ברשלנות רפואית מצד הרופאים הנתבעים... 

סרטן לאחר הקרנות נגד גזזת בילדות - האם רשלנות רפואית של המדינה?

האם רשלנות רפואית של המדינה התבטאה בכך שלא נמסרו לתובעת פרטים בדבר הסיכון לחלות בסרטן בעקבות הקרנות שעברה בילדותה נגד גזזת? 

האם רשלנות במעקב לאחר כריתת גידול ואי אבחון סרטן המעי הגס?

תביעת רשלנות רפואית אשר עוסקת ברשלנות רפואית באי אבחון סרטן המעי הגס תוך מעקב רשלני לאחר כריתת גידול...