www.rashlanut-refuit.org

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

התקף לב סוער מול התקף לב שקט, האם רשלנות רפואית?

האם בית החולים איכילוב התנהל ברשלנות רפואית, והאם האחריות על מותו של מטופל שהיה מאושפז במחלקת אף-אוזן-גורן במוסד רובצת על כתפי הרופאים? תביעה בעניין זה הוגשה בבית המשפט המחוזי בתל אביב כנגד בית החולים בעיר על ידי משפחתו של המנוח.


המטופל הגיע לאשפוז בבית החולים כאשר הוא סובל מדלקת נדירה, מסכנת חיים, שהתפתחה ככל הנראה בעקבות עקירת שן בינה אצל רופא שיניים חיצוני. המטופל התאשפז בבית החולים ונכנס עוד באותו היום לניתוח. בתום הניתוח, היה המטופל מאושפז במשך כחודש ושבוע בהנשמה מלאכותית והרדמה מלאה, ולאחר מכן הועבר למחלקת אף-אוזן-גרון.

 

הרופאים מוצאים את המנוח כאשר הוא ללא רוח חיים


שבועיים לאחר שהועבר המטופל למחלקת אף-אוזן-גרון, נמצא הוא בוקר אחד כאשר הוא קר וללא דופק. רופאי בית החולים קבעו את מותו של המטופל, מבלי לנסות לבצע בו פעולות החייאה, כאשר במסגרת ניתוח לאחר המוות התברר שהמנוח עבר אירוע לב כ-12 עד 24 שעות לפני מותו.


בני המשפחה טענו כי במחלקת אף-אוזן-גרון סבל המנוח ממספר רב של תופעות רפואיות שלא טופלו על ידי הצוות הרפואי, ובכללן קשיי נשימה חריפים, אירועי בלבול חוזרים, איבוד דם מסיבי (כתוצאה מביצוע הטריות), אנמיה ופצעי לחץ.

 

תופעות אלו - שכולן היו גלויות לאנשי הצוות הרפואי - לא טופלו, לטענת המשפחה באופן ראוי וסביר, ומשכך לא אובחן אירוע הלב שגרם באופן ישיר למותו של המנוח. לא זו אף זו – מדוע לא ביצע הצוות הרפואי ניסיונות החייאה על מנת להציל את חייו של המנוח לפני שנקבע מותו, הלינו בני המשפחה.


אירוע לב "סוער" ואירוע לב "שקט", מה ההבדל?


חוות דעת רפואיות אשר הוגשו לבית המשפט, הן מצד מומחי בית החולים, והן מטעם המומחה של בני המשפחה, הסכימו כי אירוע לב יכול להיות בשתי תצורות - אירוע לב "סוער" ואירוע לב "שקט". המומחים הסכימו עוד שאירוע לב "שקט" הינו תופעה שכיחה (עד 60% מהמקרים בחולים מבוגרים כבענייננו) וכי המנוח לא הפגין תסמינים האופייניים לאירוע מהתצורה הראשונה.


בית המשפט הוסיף וקבע כי התופעות הרפואיות מהן סבל המנוח (פצעי לחץ, אנמיה, איבוד דם, קשיי נשימה ועוד) לא היו גורמים ו\או אינדיקציות לאירוע הלב. אי לכך, בין הצדדים הוסכם כי המנוח לא הראה סימנים אופייניים לאירוע לב "סוער" - שרק הם היו מאפשרים זיהוי ואבחון מוקדם של אירוע הלב.


מכן האמור לעיל, בית המשפט דחה את טענותיה של המשפחה בגין רשלנות רפואית בבית החולים וחוסר תשומת לב אשר הביאו למותו של המנוח. זאת ועוד, בשעה – 4:00 נרשם בגיליון הרפואי של המנוח כי נערכה בדיקה בעניינו ומצבו תקין. טענה זו לא נסתרה על ידי התובעים והביאה לקבלת עמדתו של בית החולים.


 

יש לך שאלה בנושא? מלא/י פרטיך כאן

שלח

מאמרים ופסקי דין נוספים בתחום

פיצויים בגין רשלנות רפואית בניתוח כריתת רחם - פגיעה בעצב

פגיעה בעצב עקב ניתוח כריתת רחם רשלני - התובעת עברה ניתוח לכריתת רחם וטפולות בבית חולים ע"ש קפלן ברחובות שנמצא תחת ניהולה ו/או בבעלותה של הנתבעת, קופת חולים של ההסתדרות הכללית.  

פיצוי בגין רשלנות רפואית בטיפול פוריות

התובעים אשר סבלו שניהם מבעיות פוריות, הגיעו לנתבע לביצוע טיפולי פוריות והפרייה חוץ גופית. לתובעים נולדו שתי תאומות אולם אחת מהן סובלת משיתוק 

פסק דין בנוגע לזריקת אפידורל רשלנית - התפתחות תסמונת Drop Foot

האם בעקבות זריקת אפידורל שנעשתה תוך רשלנות רפואית - נגרמה לתובעת תופעת Drop Foot 

פיצויים לאחר רשלנות רפואית בביצוע ניתוח למטופל הסובל מאיטמות במעי הגס

התובע נולד סובל מתסמונת רשלנות רפואית vater. התובע נזקק ובין היתר לניתוחים לתיקון מום בוושת ובקנה הנשימה ולקיבוע אבי העורקים. לאחר מכן נותח התובע בשיטת פניה לפתיחת איטמות המעי הגס... 

רשלנות רפואית בטיפול על ידי מתמחה - לידה תוך מתן פטוצין

האם ביצוע הלידה על ידי רופא מתמחה, ולא רופא מומחה, למרות מצבה הפתולוגי המורכב של האישה, מהווה רשלנות רפואית של בית החולים? האם מתן פטוצין לזירוז הלידה מחייב השגחה של רופא מומחה? קראו עוד... 

האם מתמחה אשר לא אבחן מחלה ולא התייעץ עם רופא מומחה התרשל?

האם רופא מתמחה חייב להתייעץ עם רופא בכיר ממנו במקום בו הוא אינו משכיל לאבחן את המחלה ממנה סובל המטופל? 

אבחון מאוחר של גידול סרטני בשלפוחית השתן, האם רשלנות רפואית?

האם אורולוג איחר באבחון הגידול הסרטני ואי לכך חשוף הוא לתביעה בעניין רשלנות רפואית? קראו עוד... 

רשלנות רפואית - מעקב אחרי טיפול

האם מדובר ברשלנות רפואית במקום שבו רופא לא עורך מעקב כנדרש אחרי ביצוע ההוראות הרפואיות (תרופות, המנעות מפעילות, צילומי רנטגן, צום לפני ניתוח ועוד)... 

חוות דעת רפואית רק לאחר 19 שנה, האם התיישנות?

האם תביעה בעניין רשלנות רפואית במחלקת בריאות הנפש בבית החולים תידחה מחמת התיישנות? 

בקשה להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" לכתב תביעה

אסף הרופא - האם ניתן להוסיף את בית החולים "אסף הרופא" כצד בתביעה שעניינה רשלנות רפואית בבדיקת אולטראסאונד והולדה בעוולה של תינוקת הסובל משיתוק מוחין? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבית חולים והפעלת חוק חקירת סיבות מוות

האם ניתן להפעיל את סעיף 19 לחוק חקירת סיבות מוות כאשר מדובר בהליך בגין רשלנות רפואית? 

תביעת רשלנות בהריון לאחר אי הפניה לדיקור מי שפיר למרות כליות עובר גדולות

האם הרופאים היו צריכים להפנות אישה לדיקור מי שפיר לאחר שאובחנו אצל העובר כליות גדולות, בגבול העליון של הנורמה? האם רשלנות באבחון תסמונת דאון? 

תביעה נגד בית אבות בגין רשלנות לאחר נפילת קשישה במסיבת פורים

קשישה נפלה בבית אבות. האם מדובר בנפילה שהתרחשה בגין רשלנות הצוות הרפואי? 

אבנדיה ורשלנות רפואית - תביעה ייצוגית והסדר פשרה על סך 12 מיליון ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר הסדר פשרה על סך 12 מיליון שקלים בגין רשלנות רפואית במתן תרופה בנוגע לאבנדיה... 

מטופל נפל בבית חולים בגין רשלנות רפואית בהשגחה עליו

בית המשפט פסק פיצויים עבור בני משפחתו של אדם שנפל בבית חולים בגין רשלנות בהשגחה עליו... 

רשלנות בבית החולים אסף הרופא ופיצויים בגין אובדן שיניים תותבות

הצוות הרפואי בבית החולים אסף הרופא, בעת העברת מטופלת מחדר לחדר, גרם לאובדן שיניים תותבות...  

התחשבות בנסיבות אישיות בפסיקת הוצאות לאחר דחיית תביעת רשלנות

המערערת ניהלה הליך משפטי ארוך ומתיש בבית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית. האם בית המשפט יתחשב בנסיבותיה האישיות בבואו לפסוק כנגדה הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין? 

בית המשפט דחה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה נגד וטרינר סוסים

מהי רשלנות רפואית של וטרינר? האם וטרינר סוסים התרשל ועל כן מתה סייחה? האם היה ניתן להעניק לסייחה טיפול אנטיביוטי קודם לכן? 

חיסיון דו"ח בדיקה פנימי בבית החולים בתביעת רשלנות

הוגשה תביעת רשלנות רפואית בגין אירוע אשר נערכה לגביו בדיקה פנימית בבית החולים. האם בית החולים יחשוף את המסמך בפני המשפחה? 

תביעה בגין רשלנות רפואית בבחירת אופן טיפול בשבר בזרת

האם הרופאים אשר טיפלו בשבר בזרת בחרו בטיפול השמרני במקום לנתח את התובע? האם מדובר ברשלנות רפואית? תגיות: אשך אטרופי, הידרוצלה, טאכיפניאה, תסמונת קושינג, פריקה טומוגרפית, לויקוציטים, אבחון מאוחר, קרנית,